Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Za psychiatrii alternativnější a humánnější (nejen o nové skupině na Facebooku)

10. 6. 2014

Nedávno jsem byl účasten na přednášce věnované tématu Doporučené postupy v léčbě schizofrenie. Paní doktorka s tituly před i za jménem tam mluvila o tom, jaké léky a jak dlouho se mají podávat: Léčbu je nutné zahájit co nejdříve. Má trvat minimálně dva roky. A pokud dojde k relapsu (opakování psychotického stavu) měly by se pak už brát léky po celý život. Taková jsou prý doporučení Psychiatrické společnosti ČLS. Na moje otázky ohledně alternativních možností – např. ohledně finského Otevřeného dialogu (viz YouTube, dokumentární film Daniela Macklera - http://youtu.be/ufnwn5OrRus) nebyla schopna odpovědět. Prý film neviděla, ale slíbila, že se na něj podívá. Trochu mě to mrzelo, posílal jsem jí v dostatečném předstihu odkaz na film mailem. Byl jsem z toho pak smutný, poněkud i nazlobený.

„Existuje u nás vůbec někdo, kdo ví trochu něco o alternativních přístupech v psychiatrii?“ říkal jsem si. Pak jsem si uvědomil, že já něco vím. Na rozdíl od některých psychiatrů rozumím totiž celkem dobře anglicky. Nedávno se díky e-knihám i internetu usnadnil též přístup k různým zdrojům, které byly pro našince dříve téměř nedostupné. Měl jsem rovněž v poslední době vinou (felix culpa) pracovní neschopnosti více času číst. Tyto tři okolnosti a impuls, který mi dodala nevědomost oné paní doktorky, mě přivedly k nápadu se o své, byť třeba skrovné poznatky podělit.

Tak vznikla skupina „Za psychiatrii alternativnější a humánnější“ na Facebooku. Najdete zde pěkně pohromadě informace – články, obrázky, videa – o daném tématu, ale i jiné související údaje. Je tam už i jedna anketa. Za pět dní od založení skupinu navštívilo slušných dvacet lidí. Někteří zanechali komentář nebo odpověděli na anketu, několik jich dokonce přidalo svůj vlastní příspěvek! Chtěl bych vás pozvat, abyste se, máte-li chuť, také přišli podívat. Snažím se o vyváženost tématu a o pohled z různých stran. Když jsem oné paní doktorce po její přednášce začal vyprávět o finském Otevřeném dialogu – 85% pacientů se vyléčí, přičemž jen jedna třetina dostávala psychofarmaka, projekt trvá už čtvrt století – odpověděla mi námitkou: „V tom případě nevěřím, že měli diagnózu schizofrenie.“ Připouštím, že o tom se dá diskutovat. Opravdu jde o zajímavou otázku, kterou si kladou někteří odborníci už delší dobu: Existuje např. něco jako psychospirituální krize?

Domnívám se, že k tomuto tématu se váže spousta záhad. Proč tedy ten jednostranný postoj Psychiatrické společnosti? Proč zahájit farmakoterapii co nejdříve? Jsou i jiné možnosti? A jste vy spokojeni se svou diagnózou? Co vy na to?

Цтибор Лацина

Facebook: Za psychiatrii alternativnější a humánnější


www.facebook.com/groups/335465063245445/

http://www.facebook.com/groups/335465063245445/

https://www.facebook.com/groups/335465063245445/

(Někomu může právem název připomínat jinou skupinu, „Za církev sociálnější“, které jsem také členem a z které jsem čerpal inspiraci.)

Ctibor Lacina

Ctibor Lacina

Pracuje jako „peer worker“ v neziskové organizaci Fokus Praha a spolupracuje s občanským sdružením KOLUMBUS.

V minulých letech působil též jako radní České asociace pro psychické zdraví.

Je aktivista za používání trojkové soustavy při zpracovávání informací.

Má rád pestrobarevný svět.

Je tak trochu vegetarián.

;-)

Poslední články autora

Uvažujme barevně! 927x, 25.8.2014

Komentáře

 • Borek

  vloženo 23.4.2015 18:44:20

  Nyní můžete číst příspěvky i zde: http://zapsychiatrii.blogspot.cz/
  ;-)

 • Borek

  vloženo 17.6.2014 18:41:44

  Západní Laponsko mi přijde jako skanzen zdravého rozumu, co se týče metody léčení schizofrenie. Ocenil bych, kdybychom se mohli semknout a požadovat po české psychiatrii – např. po lidech, kteří se považují za přední odborníky, aby se k této metodě, či podobným, přinejmenším veřejně vyjádřili. Myslím, že by bylo vhodné oslovit i organizace lidskoprávní, ale i ekonomy, zdali by se touto metodou daly ušetřit lidské životy i peníze…

 • Petra

  vloženo 13.6.2014 23:01:17

  Skvělý úvodní článek. Díky Borku, tohle je velice bohulibé snažení.

 • ejirek

  vloženo 12.6.2014 13:34:06

  Existují dvě na sebe navazující vědecké studie, zmiňované Robertem Whitakerem, dokazující nad jakoukoli pochybnost, že podávání farmak není tím, co by v léčbě psychóz zaručovalo dobré výsledky. Právě zjevný nepoměr v neprospěch farmakologické léčby přiměl autory studii zopakovat a pečlivě hlídat diagnostická kritéria v jednotlivých zemích.

  Podobně byly provedeny dvě na sobě nezávislé studie (v Rusku a USA), dokládající, že samotné očkování nechrání před chřipkou. Neočkované skupiny s upraveným režimem chování a stravování na tom byly zdravotně výrazně lépe, než skupiny pouze očkované, ve kterých chřipková nákaza doslova řádila.

 • Borek

  vloženo 10.6.2014 23:33:27

  Film Daniela Macklera o finském projektu Otevřený dialog najdete na internetu zde:
  http://youtu.be/ufnwn5OrRus
  Je v něm tolik zajímavých informací, že jej doporučuji zhlednout ne jednou, ale raději několikrát...
  ;-)

Přidat komentář...

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |