Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Fajf frí bírs

Fajf frí bírs

Jednou jsem v centru Prahy náhodou potkal Michala, se kterým jsme se už asi pět let neviděli a první, co mi řek, bylo, jestli pro něj nemám těch čtyřicet korun, které mu dlužím. Také mě požádal jestli bych s ním nevyplnil krátký dotazník. Po chvíli mi došlo, že vlastně shání klienty pro finančního poradce a do toho ještě lákal zahraniční turisty do nočních klubů. Pár hodin jsem mu dělal společnost při jeho „práci“ a začínal jsem chápat, co to vlastně je přátelství. Byl jsem zvyklý na šroubované rozhovory se spolužáky, kdy jsem neustále přemýšlel, co říct, abych je nenudil, ale s tímto podivínem se kecalo samo a hlavně to nenudilo mě.

Michal mě přemlouval, abych taky pracoval pro noční kluby a po nějaké době jsem to skutečně vyzkoušel. V dětství jsem se sice chtěl stát vědcem a vynalézt technologii mezihvězdných letů, ale tohle byla momentálně jediná profese, která se mi nabízela (ne že bych se vůbec snažil najít něco slušnějšího). Zprvu jsem se musel hodně přemáhat, abych někoho oslovil, ale zvyk jsem si na to a přišly i chvíle, kdy jsem si to užíval. To bylo hlavně, když jsem pracoval pro Darling a prezentoval jsem tedy ten nejlepší podnik široko daleko. Z mých úst vycházely hlášky jako „handrid tventy fajf grls, snejk vůmn šou, fajf stejdžis...“ a do toho jsem se posilňoval alkoholem, abych si víc věřil. Přicházely i náročné situace a poznal to i Michal, když turistům nasliboval, že v jeho klubu je čeká dvěstě společnic, ale ve výsledku jich tam našli sotva pět a vyříkali si to s ním z očí do očí.

Jednou jsem se ze šichty vracel domů a v metru jsem narazil na skupinku asi dvanácti mladých Holaňďanů. Nemohl jsem takovou příležitost promarnit a přestože chtěli jít na diskotéku nebo do huličského baru, já je dotáhl do prťavého kabaretu a shrábl jsem za ně asi patnáct set. Mé svědomí sice nebylo úplně nejčistší, ale uklidňoval jsem se myšlenkou, že jeden z nich tam možná nalezl svoji Soněčku Marmeládovou, která byla tak dobrosrdečná, že obšťastnila i jeho kamarády.

By Bonnot (collection privée de Bonnot) [Public domain], via Wikimedia Commons

Mirek Schee

Jsem profesionální blázen s velkými sny. Některé se mi již částečně splnily, ale vypadá to, že má cesta za velkolepým úspěchem bude ještě dlouhá.

Dílna

Literární tvůrčí dílna pro všechny, kdo vědí, co je život. Píšete básničky, povídky, fejetony? Vedete si deník nebo se pokoušíte o román? Máte ambici vyjádřit literární formou svůj názor na svět? Naše literární tvůrčí dílna je vám k dispozici.
Napište nám na e-mailovou adresu dilna@lidemezilidmi.cz, co od své účasti v tvůrčí dílně očekáváte, abychom se mohli dohodnout na způsobu spolupráce.
Prezentujte své práce

Doporučit dál:

    Přidat komentář...

    Naši partneři:

    HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

    Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |