Mise pro duševní zdraví - LideMeziLidmi.cz | Zdravotně sociální portál, Mise pro duševní zdraví, Art Brut
Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Perspektivy arteterapie a artefiletiky

Perspektivy arteterapie a artefiletiky

17. 1. 2017

Ve dnech 25. až 27.11.2016 proběhla čtvrtá arteterapeutická konference na téma Perspektivy arteterapie a artefiletiky, na jehož jednom pátečním dni jsem se zúčastnila a tak pořídila informace pro webový portál Lidémezilidmi. Konference probíhala v Jaboku – Vyšší odborné škole sociálně pedagogické a teologické, v Salmovské ulici 8 na Praze 2. Na programu byly tyto tématické okruhy: Perspektivy arteterapie a artefiletiky,Integrace arteterapie, Inspirace neurověd, neuroestetiky pro arteterapii, Arteterapie zdravotně postižených a Workshopy.

celý článek
Konference o stigmatu – blýská se na lepší časy

Konference o stigmatu – blýská se na lepší časy

30. 11. 2016

V sobotu 15. října 2016 jsem se jako člověk s duševním onemocněním zúčastnila mezinárodní konference o stigmatu a diskriminaci spojených s duševním onemocněním nazvanou „Beyond stigma/ towards equity,“ kterou pořádal Národní ústav duševního zdraví na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.

celý článek
Cyril Höschl

Cyril Höschl

15. 11. 2016

Rozhovor s psychiatrem

V rámci Týdne pro duševní zdraví přednášel v Rožnově pod Radhoštěm psychiatr, prof. Cyril Höschl. Požádala jsem ho o krátký rozhovor.

celý článek
Když onemocní duše...

Když onemocní duše...

11. 8. 2016

Markéta Bednářová a Michaela Malá budou číst ze svých knih s tematikou duševního zdraví: Homo psychotikus, Ve stínech za zrcadlem a Zfetovaná duše.

Autorské čtení na téma "Když onemocní duše..." se uskluteční v pátek 19. srpna 2016 (začátek v 19 hodin) v Cafe 131, Pod kaštany 183/3, Praha 6 - Dejvice.

celý článek
Fobické stavy jsou velmi nepříjemné

Fobické stavy jsou velmi nepříjemné

10. 8. 2016

Mojí psychiatrickou diagnozou je těžká až extrémní porucha osobnosti, spojená s velmi nepříjemnými fobickými stavy. Jak vlastně se u mě fobie projevuje? Mám s ní právě ty nejčerstvější zkušenostosti,protože fobické stavy jsem si musel doslova protrpět, někdy zhruba od 10. června do začátku července letošního roku. Objevily se u mě tentokrát přibližně po roce a čtvrt. To je pro mojí osobu poměrmě dlouhá doba, protože v minulosti mě postihovaly i několikrát do roka. Zato o to víc byly tetokrát nepříjemnější. V mém případě se jedná o fobie strachu z lidí. Neměl jsem třeba nikdy fobie spojené s paranoickými představami, že mě chce někdo zabít, nebo nějak fyzicky zlikvidovat. Mé fobie strachu z lidí jsou jiné. Prostě si nějak vsugeruji, že mě lidé chtějí třeba připravit o důchod,nebo o mé oblíbené zaměstnání novináře, respektive o studium na dvou universitách III.věku, nebo i o práci dobrovolného trenéra u mládeže.

celý článek
Prohlášení Platformy pro transformaci péče o lidi s duševním onemocněním

Prohlášení Platformy pro transformaci péče o lidi s duševním onemocněním

30. 6. 2016

„Najde-li člověk s duševním onemocněním své místo ve společnosti, je to přínos nejen pro něho, ale pro celou společnost.“

Platforma pro transformaci péče o lidi s duševním onemocněním, která je seskupením zástupců odborných společností, poskytovatelů služeb, pacientských a rodičovských organizací, i jednotlivců, přijala již v roce 2012 deklaraci o transformaci systému péče o lidi s duševním onemocněním v České republice. Cílem Platformy je zasazovat se o skutečnou transformaci a deinstitucionalizaci péče o lidi s duševním onemocněním v České republice.

celý článek
Analýza výsledků projektu informační aktivity

Analýza výsledků projektu informační aktivity

28. 6. 2016

V každodenním životě většiny lidí s duševním onemocněním se projevuje množství problémů a obtíží, o kterých veřejnost nemá dostatek informací. Pracovníci spolku Dobré místo se formou anonymního internetového dotazníku zeptali přibližně tisíce lidí s vážným duševním onemocněním na to, s čím se potýkají a jakou pomoc jim poskytuje okolí.

celý článek
Platforma hlídá reformu

Platforma hlídá reformu

28. 6. 2016

Rozhovor s generálním ředitelem Fokusu Praha Pavlem Novákem o poslání Platformy pro transformaci systému péče o duševně nemocné v ČR

 

K čemu Platforma vlastně je, čemu by měla sloužit?

Myslím, že poslání Platformy se mění. Začínala jako něco, co může pomoci rozhýbat transformaci a to se teď přece jenom nějak pohnulo. Na ministerstvu vznikla strategie psychiatrické péče už jako politická agenda realizace reformy, takže to prvotní poslání už Platforma mít nemůže. Ale měla by se pořád se starat o to, aby reforma šla tím správným směrem, hlídat ten směr a hlídat, aby se reforma nezadrhla a nezůstala nikde napůl nebo na čtvrt cesty. Platforma může pomáhat svými názory a odbornými stanovisky, ale klíčové poslání je držet směr a držet tempo.

 

celý článek
V bohnickém Peer klubu začíná (pokračuje) literární a publicistická dílna

V bohnickém Peer klubu začíná (pokračuje) literární a publicistická dílna

27. 6. 2016

V nově otevřeném Peer klubu Psychiatrické nemocnice Bohnice si mohou lidé s vážným duševním onemocněním vyzkoušet tvůrčí psaní. Pondělní setkání v klubu navazují na literární a publicistickou dílu spolku Dobré místo.

celý článek
Pracovní uplatnění lidí s duševním onemocněním

Pracovní uplatnění lidí s duševním onemocněním

25. 6. 2016

Rozhovor s předsedou spolu Dobré místo Mgr. Josefem Gabrielem pro web lidovky.cz

 

Téměř 60 procent lidí s duševním onemocněním přestalo po propuknutí nemoci zvládat práci a museli ze zaměstnání odejít. Jde o alarmující výsledek?

Ano, je to alarmující výsledek. Většina nemocných se po rekonvalescenci může vrátit k původnímu zaměstnání, ale u lidí s vážným duševním onemocněním to často není možné. I když se snaží obstát, nakonec o práci přijdou. Děje se to mladým lidem, kteří jsou na začátku pracovní kariéry nebo ještě na škole. Pro většinu z nich je propuknutí nemoci přelomem v životě, od toho okamžiku je všechno jinak. Lze to srovnat s úrazem, po kterém zůstane člověk na vozíku.

celý článek
Projektový časopis DM Blok

Projektový časopis DM Blok

25. 6. 2016

Projektový časopis šířený Dobrým místem, o.s. v rámci projektu Informační aktivity CZ.11/MGS/004 podpořeného z Norských fondů.

celý článek
Péče psychiatrů a psychologů ze tří pohledů

Péče psychiatrů a psychologů ze tří pohledů

23. 6. 2016

Očima odborníků, nemocných a jejich blízkých

Spolek Dobré místo uskutečnil na podzim roku 2015 dotazníkové šetření mezi lidmi, kteří prošli vážným duševním onemocněním. Celkem 130 dotázaných odpovědělo na otázky, které se dotýkaly různých aspektů života s psychickým onemocněním. Na dotazník navázala série rozhovorů s vybranými odborníky, s pacienty a také s jejich rodinnými příslušníky. Vzniklo 60 anketních rozhovorů týkajících se současné psychiatrické péče v České republice a obecně problémů spojených s duševním onemocněním. Informace byly získány a zpracovány v období od června 2015 do června 2016 v rámci projektu Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR podpořeného z Norských fondů. Část otázek se týkala zajištění ambulantní psychiatrické péče a spokojenosti či nespokojenosti s péčí a s přístupem psychiatrů a psychologů.

 

celý článek
Cesta bezvěrce k alternativní medicíně

Cesta bezvěrce k alternativní medicíně

22. 6. 2016

Chápu našeho rodinného přítele Graziana, že nechce užívat homeopatika, ačkoli je užívá celá jejich rodina včetně lékárnice Alessii. Také jsem celý svůj život pohrdala alternativní medicínou a v duchu se vysmívala matce, že užívá homeopatika a skutečně tomu věří.Neuplynul ani rok a užívám je taky. Přesvědčil mě případ mého strýce, kterému mámina homeopatička Slávka Ochotnická vyléčila boreliozu.

celý článek
V Bohnicích se klube Peer klub

V Bohnicích se klube Peer klub

22. 6. 2016

Zatím provizorně v prostorách spolku Dobré místo - na pavilonu 19 v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice - funguje od 1. března 2016 Peer klub. Je určen pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním, především samozřejmě pro současné, ale i bývalé pacienty nemocnice. Koncem června se Peer klub přestěhuje do nově rekonstruovaných prostor v Divadle Za plotem.

celý článek
Kam jdou lidé s nemocnou duší

Kam jdou lidé s nemocnou duší

16. 6. 2016

Jak vypadá život člověka, který má vlastní zkušenost s vážným psychickým onemocněním.

Jen v České republice žije nejméně sto tisíc lidí s vážným duševním onemocněním, nejčastěji se jedná o schizofrenii. Většina mužů a žen s touto psychickou poruchou onemocněla v období puberty a zažila na vlastní kůži nedobrovolnou hospitalizaci v psychiatrické léčebně. Odnesli si tak dvojí strašidelný zážitek – propuknutí psychózy (zkreslené vnímání reality, úzkosti, bludy, halucinace) a navrch zavření „do blázince.“ Ve věku kolem dvaceti let pro ně skončil normální život. Ještě dřív, než dokončili školu a udělali první kroky k osamostatnění, dostali nálepku bláznů. Neoznačili je tak pouze zvědavé sousedky, ale ve formě diagnózy, nejčastěji „paranoidní schizofrenie,“ i lékaři – psychiatři.

celý článek
Duševní onemocnění na vlastní kůži

Duševní onemocnění na vlastní kůži

8. 6. 2016

Výsledky dotazníkového šetření uskutečněného Dobrým místem, o.s. v rámci projektu Informační aktivity CZ.11/MGS/004 podpořeného z Norských fondů.

celý článek
Češi chtějí zlepšit život duševně nemocných a mentálně handicapovaných v Moldavsku

Češi chtějí zlepšit život duševně nemocných a mentálně handicapovaných v Moldavsku

6. 6. 2016

V Moldavsku dnes žije více než dva tisíce lidí s mentálním handicapem či duševním onemocněním celkem v šesti ústavech, v izolaci a ve zcela nevyhovujících podmínkách. Tříletý česko-moldavský projekt Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví, podpořený v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR, by to měl změnit.

celý článek
170 let existence pražské psychiatrické kliniky

170 let existence pražské psychiatrické kliniky

29. 5. 2016

Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která letos oslavuje 170. výročí svého provozu v areálu Ke Karlovu se může pochlubit historicky jedinečnou lokalitou, slavnými jmény i nejmodernějšími trendy v biologické léčbě duševních poruch.

 

celý článek
JSEM REAKTIVNÍ PUNKERKA

JSEM REAKTIVNÍ PUNKERKA

19. 5. 2016

Marie (30 let, dvě děti) vypráví o zkušenostech z blázinců, o šikaně na základní škole, o děsivé rodinné výchově a o díře v mozku.

Jakou máš diagnózu a co tě trápí?

Je to měnící se a vyvíjející se záležitost. Nejdříve mi stanovili emočně nestabilní poruchu osobnosti. Podle papírů z dětské psychiatrie nejsem terapeuticky ovlivnitelná. Postupně připustili možnost terapeutické ovlivnitelnosti a v poslední době je prý moje osobnost stabilizovaná a nevykazuji poruchy osobnosti. Posledních sedm let mám pouze smíšenou úzkostně depresivní poruchu. Poruchu osobnosti ze mě smetla doktorka Stopková na devatenáctce v roce 2009. Celkově jsem byla šestkrát hospitalizovaná, nejintenzivněji v letech 2000-2004.

celý článek
Psychiatrická nemocnice Bohnice

Psychiatrická nemocnice Bohnice

19. 5. 2016

Projektový časopis šířený Dobrým místem, o.s. v rámci projektu Informační aktivity CZ.11/MGS/004 podpořeného z Norských fondů.

 

celý článek
KONCERT KAPELY TREE SPIRIT V PÁTÉ KOLONĚ

KONCERT KAPELY TREE SPIRIT V PÁTÉ KOLONĚ

18. 5. 2016

Klub V. kolona láká návštěvníky do areálu bohnické nemocnice na výtečnou sicilskou kávu, atmosféru sto let staré secesní budovy Divadla Za plotem a na bohatou nabídku kulturních pořadů. Dvanáctého května 2016 byl na programu koncert skupiny Tree Spirit. Podle organizátorů šlo o „Alternativní umělecký projekt kombinující hudbu, performaci a videoart.“ Tahle upoutávka na facebooku zaujala i publicistku a básnířku Kateřinu Málkovou, která do V. kolony často chodí jak na kávu, tak za kulturou.

celý článek
Co se mi osvědčilo při zvládání potíží

Co se mi osvědčilo při zvládání potíží

18. 5. 2016

Jedna z otázek v dotazníku, který byl určen lidem s vážným duševním onemocněním, zněla „Co dalšího se vám osvědčilo při zvládání potíží?“ Někteří z respondentů se trochu víc rozepsali. Jejich odpovědi najdete v tomto článku. Jména autorů jsou samozřejmě fiktivní. Dotazníkové šetření v rámci projektu Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR podpořeného z Norských fondů, realizoval na podzim 2015 spolek Dobré místo.

celý článek
Recovery – a co dál

Recovery – a co dál

6. 5. 2016

Ve středu 27. dubna 2016 se v prostorách spolku Dobré místo v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskutečnil seminář na téma Recovery“ a co dál. Navazoval na seminář s názvem Recovery: cesty k životu, který se uskutečnil dva dny před tím. Oba semináře jsou součástí projektu Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR podpořeného z Norských fondů.

celý článek
Recovery – cesty k životu

Recovery – cesty k životu

2. 5. 2016

V pondělí 25. dubna 2016 se v prostorách spolku Dobré místo v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskutečnil seminář na téma recovery. Seminář byly součástí projektu Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR podpořeného z Norských fondů. Přinášíme stručný výtah z jednotlivých příspěvků a diskuse.

 

celý článek
Zkušenosti s hospitalizací

Zkušenosti s hospitalizací

27. 4. 2016

Výstupy anketních rozhovorů provedených Dobrým místem z.s.

 

Pod hlavičkou projektu Informační aktivity v rámci reformy psychiatrické péče Dobré místo z.s. uskutečnilo 60 anketních rozhovorů týkajících se současné psychiatrické péče v České republice a obecně problémů spojených s duševním onemocněním. Z celkového počtu 60 respondentů odpovídalo na naše otázky 30 lidí s duševním onemocněním 15 rodinných příslušníků lidí s duševním onemocněním a 15 odborníků (psychiatrů, psychologů, terapeutů). Spektrum respondentů z řad lidí se zkušeností s duševním onemocněním zahrnovalo tyto diagnózy: schizofrenie (9), schizoafektivní porucha (8), bipolární porucha (3), úzkostná porucha (5), deprese (1) porucha osobnosti (1) anorexie (1), psychosomatické bolesti (1) a Tourettův syndrom (1).

 

celý článek
Lidé s duševním onemocněním reflektují vlastní zkušenosti

Lidé s duševním onemocněním reflektují vlastní zkušenosti

29. 3. 2016

Projekt „Informační aktivity k reformě psychiatrické péče,“ který s podporou Norských fondů realizuje spolek Dobré místo, z.s., mapuje aktuální situaci v oblasti péče o duševní zdraví. Realizační tým projektu tvoří lidé, kteří sami prošli vážným duševním onemocněním. „Chceme, aby lidé, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, pojmenovali problémy, které je nejvíce tíží, a mohli se vyjádřit k připravovaným změnám,“ říká PR manažerka projektu Mgr. Eliška Pražáková. Jedním z klíčových problémů je podle ní stigmatizace všech vážně duševně nemocných lidí jako „vraždících šílenců“.

celý článek
Miroslav Petříček o předsudcích

Miroslav Petříček o předsudcích

5. 3. 2016


Přední český filosof Miroslav Petříček se kromě oblasti filosofie umělecké tvorby a přesahů mezi filosofií, filmem, literaturou a uměním, zabývá též samotnou podstatou vnímání, jeho zákonitostmi a aplikacemi. Jelikož je autorem mnoha knih a rád hovor stočí i na dějiny šílenství a melancholie, naše redaktorka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním se jej zeptala na několik postřehů z dané oblasti.


celý článek
Ambasadoři destigmatizace

Ambasadoři destigmatizace

14. 2. 2016

Ve vršovické Donské ulici funguje centrum na podporu duševně nemocných. Proběhlo tam už několik setkání uživatelů psychiatrických služeb, kteří chtějí se svou zkušeností pomáhat druhým: těm, kteří zatím nevědí, jak se ozvat za svá, i bytostně lidská, práva. Spolupráce organizace 3P a Ligy lidských práv ( LLP ) se osvědčuje.


celý článek
Zkušenosti peer lektora

Zkušenosti peer lektora

14. 2. 2016
Mnoho nemocných se ptá, kdo je vlastně peer lektor. Jednoduše se dá říct, že je to nemocný, u kterého už prošla nějaká úzdrava a který pomáhá jiným duševně nemocným. Já například dělám publicistickou dílnu, protože jsem před propuknutím choroby byl novinář. Ale co je vlastně její náplní?
celý článek
Duševní onemocnění na vlastní kůži - oblast zaměstnávání a následných vztahů v pracovním kolektivu

Duševní onemocnění na vlastní kůži - oblast zaměstnávání a následných vztahů v pracovním kolektivu

21. 1. 2016

V předchozím půl roce realizovalo Dobré místo v rámci projektu Informační aktivity podpořeného z Norských fondů dotazníkové šetření na témata související s problémy, s nimiž se setkávají lidé duševně nemocní. Děkujeme všem ochotným respondentům, kterých se sešlo 130, za jejich čas. Výsledky dotazníku budeme přinášet v samostatných článcích podle oblastí, na které jsme se ptali. Obšírnější články obohacené o názory z anket, budou postupně následovat. Dnešním tématem je oblast zaměstnávání a následných vztahů v pracovním kolektivu:

celý článek
starší články

MISE PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Duševní onemocnění na rozdíl od fyzického postižení není na první pohled patrné, i když nemocnému člověku mnohdy přináší velké problémy. Psychiatričtí pacienti jsou diskriminováni v systému zdravotně-sociální péče a i veřejnost na ně pohlíží s podezřením a obavami. Rádi bychom proto přispěli jak k odstranění stigmatizace lidí s duševním onemocněním, tak k zásadní proměně systému psychiatrické péče v České republice.

V hnutí Mise pro duševní zdraví se angažují zástupci pacientských a rodičovských organizací, které sdružují osoby s vážným duševním onemocněním a jejich blízké - rodinné příslušníky a přátele.

Za deklarací Mise pro duševní zdraví stojí:
- Česká asociace pro psychické zdraví
- Kolumbus, o.s.
- Sympathea, o.s.
- Andělská křídla, o.s.
- Ondřej Praha, o.s.
- Občanské sdružení na pomoc duševně nemocným ČR
- Greendoors, o.s.
- Fokus Praha, o.s.
- VIDA, o.s.

Občanské sdružení Dobré místo (provozovatel portálu Lidemezilidmi.cz) prostřednictvím těchto webových stránek informuje o dění v iniciativě Mise pro duševní zdraví a současně přináší články a novinky týkající se reformy psychiatrické péče v ČR a péče o duševní zdraví obecně.


Mise pro duševní zdraví je podporována Úřadem vlády ČR a Magistrátem hlavního města Prahy

Naši partneři:

Helpnet Green Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2017 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |