Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Kdo je Akademie Filantrop?

Kdo je Akademie Filantrop?

21. 5. 2019

Filantrop je komunitní centrum zaměřené na vzdělávání především dětí a mládeže. Každé dítě bez ohledu na zázemí má právo rozvíjet své sny a potenciál. Snahou je, aby si stanovily vlastní cíle, jejichž dosažení úspěšně rozvine osobnost každého jedince. Probíhá zde doučování dětí – klasickou i alternativní formou – koučing a charitativní bazárek Laskavost daru – projekt, který vznikl za účelem setkávání finančních prostředků pro sociálně znevýhodněné děti, které si nemůžou doučování z vlastních zdrojů dovolit. Prostředky z Hit Hitu půjdou do budoucna na rozšiřování centra o jógu v rámci mezigeneračního soužití.

celý článek
Jak se žije člověku s duševním onemocněním

Jak se žije člověku s duševním onemocněním

21. 5. 2019

Mohou mít lidé s duševním onemocněním smysluplné životní role? Mohou zastávat odpovědná povolání? Mohou mít blízké vztahy a zájmy jako všichni ostatní? S odpovědí pomůže dokument Jeden den – život s duševním onemocněním. Na vytvoření a natočení se svými nápady a dovednostmi podílelo téměř 40 lidí napříč profesemi a životními zkušenostmi. Dokument byl natočen v rámci projektu Komunitního centra pro Zotavení neziskové organizace Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví.

celý článek
Přednáška o významu peerů a svépomocných aktivit

Přednáška o významu peerů a svépomocných aktivit

21. 5. 2019

Národní ústav duševního zdraví pořádá veřejnou přednášku Richarda Weingartena: Význam peerů a svépomocných aktivit v systému péče o duševní zdraví (zkušenosti z USA, Brazílie a Nizozemska). Přednáška se bude konat v pondělí 27. května od 15 do 17 hodin ve Velké posluchárně NUDZ (Topolová 748, 250 67 Klecany).

celý článek
Target – podporované zaměstnávání

Target – podporované zaměstnávání

18. 4. 2019

Služba Charity sv. Alexandra v Ostravě - Dubině je určena pro lidi se zdravotním postižením, kteří hledají uplatnění na trhu práce. Pracovní konzultantky nabízejí individuální pomoc a podporu v celém procesu hledání práce a následném zapracování. Zároveň spolupracují se zaměstnavateli na území města Ostravy, kteří mají zájem zaměstnávat lidi se zdravotním postižením.

celý článek
V Dobrém místě se hraje pingpong

V Dobrém místě se hraje pingpong

3. 4. 2019

V neziskové organizaci Dobré místo, která sídlí v pavilonu 19 v areálu Psychiatrické nemocnice v Praze Bohnicích máme pingpongový stůl. Zahrát si stolní tenis sem přicházejí jak pacienti nemocnice, tak ti, kteří již byli propuštěni. A hra se stala oblíbenou zábavou i u některých zaměstnanců. Na předvánočním večírku uspořádali turnaj. A hráli všichni, tedy i ti, kteří si s pingpongovým míčkem příliš netykají. O výsledky přece vůbec nešlo. Teprve ve druhé části turnaje se začalo hrát na ostro.

celý článek
Národní akční plán pro duševní zdraví

Národní akční plán pro duševní zdraví

2. 4. 2019

Na tiskové konferenci a následném happeningu 1. dubna v Praze byl představen Národní akční plán pro duševní zdraví 2020 – 2030, který posouvá reformu psychiatrie na vládní úroveň a počítá se zapojením Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva spravedlnosti.

celý článek
KOLUMBUS hledá pacientského důvěrníka

KOLUMBUS hledá pacientského důvěrníka

2. 4. 2019

Pro nový projekt „Pacientský důvěrník a podpůrce“ v Praze hledá Spolek KOLUMBUS samostatné lidi se zkušeností s psychickým onemocněním, především OZP, kteří jsou schopni komunikovat s ostatními. Vhodný uchazeč by se měl zajímat o řešení sociálních problémů této skupiny. Jednou z podmínek přijetí je schopnost cestovat a navázat kontakt s těmito lidmi a docházet do areálu psychiatrických nemocnic.

celý článek
Setkávání lidí se zkušeností

Setkávání lidí se zkušeností

26. 3. 2019

Uživatelé jsou lidé obohaceni o zkušenost s duševním onemocněním. V jednotlivých krajích ČR se setkávají skupiny uživatelů, které, začínají tvořit zárodek uživatelského hnutí. Cílem tohoto hnutí je být hybatelem reformy péče o duševní zdraví, poradním sborem při tvorbě politik, změny sítě atd. Uživatelé chtějí být těmi, kteří budou konstruktivně přicházet s návrhy řešení problémů, které je trápí. Setkání spolupořádá spolek DIALOGOS (NÚDZ, Topolová 478, Klecany)

celý článek
Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné

Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné

26. 3. 2019

Realizátorem projektu na podporu Reformy psychiatrické péče je Ministerstvo zdravotnictví ČR v termínu duben 2018 – květen 2021. Jeho cílem je pilotní ověření služeb multidisciplinárních týmů pro oblast pedopsychiatrie, gerontopsychiatrie, adiktologie, ochranné léčby v mimonemocničním prostředí a ambulancí s rozšířenou péčí.

celý článek
Fotbal v Bohnicích a EASI CUP 2019

Fotbal v Bohnicích a EASI CUP 2019

21. 3. 2019

Fotbal je pro lidi s duševním onemocněním ideálním prostředkem odreagování od psychických problémů. V areálu Psychiatrické nemocnice v Praze Bohnicích se každé úterní odpoledne, a to v jakémkoli počasí, včetně všech zimních měsíců, pravidelně scházejí lidé se zkušeností s duševním onemocněním společně se zaměstnanci pražského Centra duševního zdraví (CDZ). Na programu je fotbal. Trénuje se na místním hřišti, kde je kromě přírodního k dispozici i umělý povrch, a dokonce i elektrické osvětlení. Někteří hráči, zejména ti právě hospitalizovaní, se sice často mění, ale fotbal v Bohnicích takto přetrvává už dlouhé roky. A přetrvává nejen pravidelnými tréninky. Tento tým se několikrát do roka zúčastňuje mezinárodních turnajů lidí s duševním onemocněním a má tak možnost změřit své síly s dalšími týmy, zejména ze západní a jižní Evropy. A nejenže jezdí na turnaje do zahraničí, ale i sám je pořádá v České republice.

celý článek
Čtení ze šuplíku v Ostravě

Čtení ze šuplíku v Ostravě

1. 3. 2019

Prezentaci autorských textů, která je zároveň destigmatizační akcí, pořádá 14. března v Ostravě MENS SANA, z.ú., pomáhající lidem s duševním onemocněním. Čtení ze šuplíku se bude konat v Knihovně města Ostravy (Ulice 28. října (u Sýkorova mostu) od 16:30 – 17:45 hodin.

celý článek
Podpora zaměstnanost OZP

Podpora zaměstnanost OZP

1. 3. 2019

K 31. 1. 2019 evidoval Úřad práce ČR v řadách uchazečů o zaměstnání 38 843 osob se zdravotním postižením (OZP). Tvořily 15,9 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 13 163 volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, pomocníky v domácnostech nebo třeba pracovníky v informačních službách a montážní dělníky.

celý článek
Novinky ve středisku Výměník

Novinky ve středisku Výměník

1. 3. 2019

Sociálně terapeutická dílna organizace Péče o duševní zdraví v Pardubicích nabízí klientům možnost uplatnit jejich potenciál v nově vybudované keramické dílně. Klienti se v ní učí novým dovednostem a v budoucnu chtějí vést keramické kroužky pro veřejnost.

celý článek
Festival Na hlavu

Festival Na hlavu

13. 2. 2019

Už 3. ročník filmového festivalu Na hlavu uspořádal Národní ústav duševního zdraví a iniciativa NA ROVINU. Konal se ve dnech 31.ledna až 3. února v Městské knihovně v Praze.

celý článek
Skupina slyšení hlasů Hradec Králové

Skupina slyšení hlasů Hradec Králové

28. 1. 2019

V Hradci Králové vzniká nová Skupina slyšení hlasů. První setkání se uskuteční 30. ledna v Knihovně města Hradec Králové. Skupina nabízí svým členům možnost sdílení zkušeností se slyšením hlasů či se zrakovými vizemi.

celý článek
Nová Centra duševního zdraví

Nová Centra duševního zdraví

24. 1. 2019

Svůj provoz by nová centra měla zahájit postupně do července tohoto roku. Jsou to: CDZ Celsuz Brno, CDZ PN Brno, CDZ Hradec Králové, CDZ Cheb, CDZ Karlovy Vary, CDZ Kroměříž, CDZ Mladá Boleslav, CDZ Opava, CDZ Pardubice, CDZ Plzeň, CDZ pro Prahu 6, CDZ Strakonice, CDZ Tábor, CDZ RIAPS Trutnov, CDZ Uherské Hradiště. Každé z patnácti Center duševního zdraví vybraných pomocí náročného několikastupňového hodnocení může čerpat dotaci ve výši až 14,9 milionu korun po dobu 18 měsíců.

celý článek
Konference INSPO 2019

Konference INSPO 2019

16. 1. 2019

Začala registrace na konferenci INSPO 2019. Již 19. ročník konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v sobotu 30. března 2019 v Kongresovém centru Praha.

celý článek
Alexandr Zvonek zvítězil podruhé v literární soutěži Internet a můj handicap

Alexandr Zvonek zvítězil podruhé v literární soutěži Internet a můj handicap

16. 1. 2019

Neslyšící Alexandr Zvonek se stal historicky prvním autorem, který v literární soutěži Internet a můj handicap zvítězil dvakrát. Výsledky již 14. ročníku této soutěže určené autorům se zdravotním postižením byly vyhlášeny 7. dubna 2018. Na druhém místě skončil vozíčkář Ivan Jergl a třetí místo získala nevidomá Klára Maršálková, shodou okolností všichni tři z Brna.

celý článek
Peer mentoring vozíčkářů

Peer mentoring vozíčkářů

14. 1. 2019

Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. v roce 2019 naplno spouští projekt Peer mentoringu. Cílem projektu je podpořit vozíčkáře krátce po úrazu míchy v návratu do aktivního života. Peer mentor je muž nebo žena s poraněním míchy. Žije na vozíku delší čas a žije ve srovnatelné kvalitě života jako zdravý člověk. Nové uživatele vozíku provází obdobím návratu do běžného života, k rodině, přátelům, do zaměstnání a do školy, ke sportu a dalším zájmům. Pomáhá rodinám a přátelům nových vozíčkářů vyrovnat se s postižením blízkého člověka a nalézt cestu, jak mu poskytnout nejvhodnější podporu.

celý článek
Arteterapie - nová skupina

Arteterapie - nová skupina

14. 1. 2019

Denní sanatorium Fokusu Praha sestavuje novou arteterapeutickou skupinu. Je určena klientům s psychotickým onemocněním, poruchami nálady, těžšími neurotickými obtížemi. Arteterapeutická skupina je vhodná pro klienty, kteří jsou ochotni využívat jako komunikační prostředek kromě verbálního projevu i svůj projev výtvarný. Program je dále vhodný pro klienty, kteří zvládnou pravidelně docházet a jsou ochotni skupině věnovat rok času, jako doléčení po intenzivní psychoterapii ve stacionáři, či po hospitalizaci.

celý článek
Pestrá cestovka přijme manažera se zdravotním postižením

Pestrá cestovka přijme manažera se zdravotním postižením

22. 11. 2018

Pestrá cestovka je součástí obecně prospěšné společnosti Pestrá, kterou založili v roce 2009 manželé Pragerovi a trenérka Míša Perčinová, protože chtěli cvičit asistenční psy pro lidi s postižením bez použití kotců. Její činnost se profesionalizuje zejména ve třech rovinách: užívá zisku cestovky k výcviku asistenčních psů, edukuje prodejce, pracovníky hotelů a další zaměstnance, kteří komunikují se zákazníky tak, aby byli lépe připraveni na potřeby lidí s postižením, více než 50 % zaměstnanců má nějaké postižení.

celý článek
Ledovec hledá sociálního pracovníka

Ledovec hledá sociálního pracovníka

22. 11. 2018

Pracovník bude členem týmu sociální služby Chráněného bydlení Ledovec v Plzni a bude poskytovat podporu lidem s duševním onemocněním na cestě zotavení.

Požadavky:

Kvalifikace sociálního pracovníka (dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb.), zralá osobnost, schopnost týmové práce, schopnost individuální případové práce s klientem, komunikační dovednosti, ochota učit se, časová flexibilita (s ohledem na potřeby klientů), orientace v právních předpisech (znalost zákona o sociálních službách, včetně standardů kvality sociálních služeb, občanského zákoníku aj.), počítačová gramotnost, ŘP – aktivní řidič.

celý článek
Polovina nebe zve na muzikály

Polovina nebe zve na muzikály

22. 11. 2018

Čtvrtý ročník benefičního koncertu se bude konat 3. prosince od 19. hodin ve velkém sále Kulturního centra Novodvorská v Praze u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených. Výtěžek vstupného bude poukázán ve prospěch veřejné sbírky pro jednu těžce postiženou ženu upoutanou na vozík. Duety ze slavných muzikálů zazpívají muzikálové hvězdy: Michaela Tomešová, Marián Vojtko, Jan Kříž, Tomáš Trapl, Roman Tomeš, Milan Peroutka, Ivana Korolová, Eva Burešová, Michaela Gemrotová, Zbyněk Fric, Michal Kavalčík, Alžběta Bartošová a Berenika Kohoutová.

celý článek
Destigmatizace a Designblok

Destigmatizace a Designblok

23. 10. 2018

Ve dnech 25. až 29. října 2018 bude na Designbloku expozice v podobě osvětové a destigmatizační kampaně s názvem „NEŠKATULKUJEME! NA ROVINU o duševním zdraví“. Designblok, (Prague International Design Festival) je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Hlavním výstavním domem týdenní přehlídky je Výstaviště Praha Holešovice.

celý článek
Výstava Život bez bariér

Výstava Život bez bariér

23. 10. 2018

Na osoby s handicapem a seniory je zaměřen 7. ročník výstavy, který se uskuteční ve dnech 9. až 11. listopadu 2018 na výstavišti Černou louka v Ostravě.

Jak aktivně strávit důchodový věk? Jaké jsou novinky na trhu s pomůckami pro zdravotně znevýhodněné osoby? Jaké změny a úpravy vyžaduje zdravotní omezení? Potřebujete poradit s úpravou bytu? S výběrem kompenzačních pomůcek, vozíčků nebo úpravou vozidla?

celý článek
Další Centra duševního zdraví

Další Centra duševního zdraví

23. 10. 2018

Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlašuje Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci Programu podpory Center duševního zdraví II, do kterého se mohou hlásit poskytovatelé sociálních služeb a poskytovatelé zdravotních služeb, kteří chtějí zajistit pilotní provoz Center duševního zdraví v trvání 18 měsíců. Termín ukončení příjmu žádostí je určen na 12. listopadu 2018. Maximální možná dotace pro jedno Centrum duševního zdraví je stanovena na 14.900.000 Kč. Připraveny jsou finanční prostředky pro 16 center.

celý článek
Dny duševního zdraví v Jihomoravském kraji

Dny duševního zdraví v Jihomoravském kraji

8. 10. 2018

Pořádá nezisková organizace Práh jižní Morava v Café Práh, Ve Vaňkovce 1, Brno. Vstupné zdarma.

8. října byla zahájena výstava fotografií landartových instalací Marie Jiráskové. V úterý 9. října bude v Café Práh od 9 hodin seminář k aktuálnímu dění v reformě péče o duševní zdraví v České republice a od 17 hodin veřejná debata o reformě psychiatrie se zástupci MZČR.

celý článek
Setkání u Oblouku

Setkání u Oblouku

8. 10. 2018

Obecně prospěšná společnost Spirála, která podporuje lidi s duševním onemocněním, pořádá v rámci Týdnů pro duševní zdraví pro Ostravany pohodové Setkání u Oblouku v tréninkové kavárně Kafárna, a to ve středu 10. října od 16 hodin v Porubě U Oblouku 501/10.

celý článek
Oslavy s Green Doors

Oslavy s Green Doors

8. 10. 2018

V kavárnách a restauraci Green Doors proběhne speciální program na oslavu světového dne duševního zdraví (10. října).

Ve středu 10. října od 13 hodin bude v restauraci Mlsná kavka (Sokolovská 29, Praha 8) připravena relaxační zóna, kde si můžete odpočinout od každodenního shonu. Dostanete tipy, jak šetřit své duševní zdraví a také máte možnost si popovídat s člověkem se zkušeností s duševním onemocněním. V rámci projektu Čistá duše, budou v prodeji Smysluplné preclíky. Cena preclíku je 30 Kč a celá částka jde na podporu konkrétního člověka se zkušeností s duševním onemocněním.

celý článek
Ocenění dárců krve

Ocenění dárců krve

2. 10. 2018

Na Magistrátu města Kladna byli 27. září ocenění bezpříspěvkoví dárci krve. Zlaté medaile Prof. MUDr. Jana Janského za 80 odběrů převzalo 13 dárců krve. Slavnostního setkání se zúčastnil primátor Statutárního města Kladna Vojta Volf, zástupci Oblastního spolku Českého červeného kříže Kladno Stanislava Klicmanová a Jan Protivínský i zástupkyně zdravotních pojišťoven.

celý článek
starší články

Novinky

Zajímavé akce a projekty firem a sdružení, upoutávky na nové produkty či služby pro zdravotně postižené.

Doporučit dál:

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |