Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Malešický penzion: nová naděje pro osoby po úrazu míchy

5. 11. 2015

Výjimečný projekt startovacího bydlení pro osoby po úrazu míchy (vozíčkáře), který vznikl v Praze 10 je dokončen. Pět speciálně vybavených bytů v Malešickém penzionu je unikátní šancí pro paraplegiky v celorepublikovém měřítku. Vedle prostor určených jako startovací bydlení pro mladé a ústupových bytů pro seniory je zde i pět bytů připravených speciálně pro osoby po úrazu míchy. Lidé po autohavárii nebo po jiné nehodě, kteří jsou upoutáni na vozík, si zde budou v domácím prostředí zvykat na nový život s hendikepem.

Malešický penzion: nová naděje pro osoby po úrazu míchy

V bývalém Penzionu Malešice, který byl Městskou částí Praha 10 zrekonstruován na moderní bytový dům s vlastní moderní jídelnou, velkou dětskou hernou, klubem seniorů a dalšími službami, je vyčleněno 99 bytů s plochou okolo třiceti metrů čtverečních. Ty nyní čekají na nové nájemce, kteří mohou požádat o byt. Své nájemce nyní získají i byty pro paraplegiky. „Lidí s poškozením míchy přibývá. Je to důsledek adrenalinových sportů, dopravních nehod nebo letních skoků do neznámé vody. Postiženi jsou většinou mladí a aktivní lidé, kteří mají potenciál a je škoda jej nevyužít,“ říká senátorka Ivana Cabrnochová. Projekt Malešický penzion vznikl ve spolupráci bývalé místostarostky Prahy 10, senátorky Ivany Cabrnochové a ředitelky České asociace paraplegiků – CZEPA Aleny Jančíkové.

Zrekonstruovaný objekt sousedí s Malešickým parkem. Zde proběhla náročná obnova financovaná z evropských fondů v roce 2013. Také park byl postaven s ohledem na hendikepované a najdeme zde mimo jiné bezbariérové toalety nebo hřiště, které umožňuje, aby rodič na vozíku mohl doprovázet své děti až ke kolotoči či prolézačce. „Bezbariérový Malešický park i speciální byty v Malešickém penzionu jsou unikátní v celorepublikovém měřítku. Bylo by vhodné, kdyby si další samosprávy vzaly příklad z projektů v desáté městské části,“ doplňuje ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková.

Zdroj:www.helpnet.cz

www.helpnet.cz

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |