Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Bývalý vrcholový hokejista aktivně sportuje i v seniorském věku

8. 11. 2016

Bývalý dlouholetý ligový hokejista Zdeněk Hrabě odehrál v nejvyšší soutěži v 60. a první polovině 70. let plných 13 sezon, ve kterých nastřílel úctyhodných 147 branek. Oblékl též reprezentační dresy československého B-mužstva i mužstva juniorů tehdejšího Československa.Vrcholovou hráčskou kariéru zakončil ve druholigových týmech Sokolova a Berouna, ale na nižší úrovni úrovni hrál ještě v době, kdy už mu bylo hodně přes 40 let. Kromě toho nastupoval poté navíc dlouho za staré pány Kladna, půl roku byl trenérem kladenského áčka v nejvyšší soutěži a především neuvěřitelných 26 let hlavním vedoucím kladenského zimního stadionu. To je vskutku úctyhodná kariéra, která svědčí o tom, že lednímu hokeji věnoval celý svůj produktivní život.

Bývalý vrcholový hokejista aktivně sportuje i v seniorském věkuZdeněk Hrabě

Nejtěžší zranění kolena

V létě letošního roku bylo Zdenku Hraběti, na Kladně mnohem známějšímu pod přezdívkou ,,Bača" 75 let a sportu se věnuje stále, zdaleka ne jen jako divák každého domácího utkání kladenských Rytířů. V době jeho aktivní hráčské kariéry mu ale nepřinášel hokej jen samá pozitiva, ale naopak i častá zranění. ,,To nejvážnější se mi stalo ve druhé polovině 60. let, kdy mi po bodyčeku reprezentačního obránce Oldy Machače vypadlo koleno a z ligového utkání mě vezli rovnou do nemocnice." vzpomíná Zdeněk Hrabě. Zranění se ukázalo jako skutečně vážné a na Kladně vždy populární ,,Bača" si musel od hokeje na delší dobu nedobrovolně odpočinout. ,,Mým velkým štěstím bylo, že mě tenkrát léčil jeden z našich nejpřednějších ortopedů MUDr. Eysselt, ke kterému jsem dojížděl do Prahy. Především díky jeho léčbě se zraněné koleno dostalo zcela do pořádku." říká dnes Hrabě.

Další četná zranění

Lední hokej je tvrdým sportem pro opravdové chlapy. Zdeněk Hrabě během své dlouhé hráčské kariéry prodělal i četná další zranění. Sám na to vzpomíná: ,,Pamatuji se že v prvních letech mé hráčské kariéry jsme ještě hráli bez dnes zcela nepostradatelných přileb a navíc i s mnohem méně dokonalou výzbrojí. Hned v roce 1960 mi na vojně v Dukle Litoměřice při zápase praskla přilbou nechráněná lebka a poté jsem byl celých 26 hodin v bezvědomí. V nemocnici jsem ale ležel jen několik dní a do prasklé hlavy mi voperovali tři spony. Jiná zranění hlavy s celkem 24 štychy v obličeji ani nebudu dál rozvádět. Někdy se šilo bezprostředně po zranění hned na střídačce, nebo v kabině a hráč se po zákroku vrátil hned na led."

Dalšími méně závažnými zraněními byly například prasklá jařmová kost v obličeji, zlomená zápěstní kost, kterou měl 7 týdnů v sádře a v samém závěru vrcholové kariéry i zraněná záda po tvrdém nárazu na mantinel."

Stále aktivně sportuje

Právě poslední zranění zad se nejvíce projevuje i v současném aktivním sportování Zdenka Hraběte. ,,Se zády má v pozdějším věku problémy téměř každý hokejista, který hokej dlouho hrál. Hlavním důvodem je poloha těla prakticky neustále v předklonu a navíc časté nárazy na mantinel." vysvětluje potíže mnoha jiných hokejistů Z. Hrabě. Pan Hrabě ale přes všechny zdravotní problémy aktivně stále sportuje i v seniorském věku. ,,Především chodím hrát pravidelně každý týden tenis, v létě na kurty, v zimě do haly a to ikdyž mě záda bolí. Jen v případě, že bolest začíná být nesnesitelná, dám si třeba na měsíc pauzu, ale nakonec se k tenisu vždy stejně zase vrátím. Aktivní pohyb je i v seniorském věku velmi důležitý a přispívá k dobré tělesné i psychické kondici." uzavírá populární kladenský ,,Bača".

Text i foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2019 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |