Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Kristýna Vugrincová - Spolu s maminkou a dobrými lidmi čelí zákeřné nemoci

6. 2. 2014

Myslel jsem si o sobě, že nejsem citlivka, ale slyšet příběh Kristýny a její matky Mariky, vlastně celé rodiny Vugrincových, je takový, že dostane i nejotrlejší povahy. Desetiletá Kristulka, jak své holčičce maminka říká, bojuje statečně se zákeřnou nemocí. Marika jí pomáhá, podporuje, obě spolu čelí diagnóze, jež se nazývá alveolární rabdomyosarkom hrtanu. Boj je to náročný fyzicky i psychicky a finančně nákladný. Kristýnina matka se rozhodla, že peníze sežene sbírkou víček od plastových lahví. Při povídání s ní jsem přemýšlel, zda je vůbec možné dělat tolik věcí najednou. Jak se dokáže jedna drobná žena z Pelhřimova rvát s tak přetěžkým balvanem osudu.

Kristýna Vugrincová - Spolu s maminkou a dobrými lidmi čelí zákeřné nemoci

Co je Kristýnce?

Bývala často nemocná, kašlala, špatně se jí dýchalo, ale poslechově byla v normálu. Ve škole často chyběla. Loni v dubnu se jí začal měnit hlas, mysleli jsme si, že má zvětšené mandle. Na krčním oddělení v Pelhřimově ovšem objevili nějaké výrůstky v hrtanu. Následovaly dvě operace v pražském Motole, po té první byla několik dnů v umělém spánku. Byly jí odstraněny výrůstky z hlasivek a hrtanu, jenže to bohužel nestačilo. V měkké hrtanové tkáni zůstal několikacentimetrový nádor. Jeho odstranění by znamenalo odebrání hlasivek a k tomu doživotní problémy s dýcháním. Lékaři se snaží nádor zmenšit, aby šel odoperovat bez většího zásahu.

Jak je nyní vaší dcerce?

Kristulka je po deváté sérii chemoterapie, přičemž jedna série obsahuje několik dávek. Má za sebou třicet dávek ozařování. Na konci února nás čeká vyšetření magnetickou rezonancí, kde se ukáže, jestli se nádor zmenšuje. Všichni se modlíme, aby tomu tak bylo. Kristýnku chemoterapie ničí, už to není ona. Vždy ráda kreslila, hrála si s bráškou, lítala venku s dětmi. Z mých tří ratolestí je největší zlobidlo. Nehraje si, nemaluje, spí, jen tak leží nebo brečí, když má bolesti. Krk jí často moc bolí. Po chemoterapiích má v něm a v dutině ústní afty. Má také hemeroidy a trpí bolestmi bříška. Ztrácí sílu, vyhubla, pořád je jí špatně. Musí každou chvíli dostávat krevní transfúze. Stále však pěvně věříme, že se brzy uzdraví a bude jako dříve.

Jak to zvládáte Vy?

Od loňského června, kdy nám byla oznámena diagnóza, jsem musela skončit v zaměstnání, abych se mohla naplno věnovat jak desetileté Kristýnce, tak čtyřletému Patrikovi. Její bráška nesmí chodit do školky, aby od něho Kristulka něco nechytla. Při jejím onemocnění je rizikem i obyčejná rýma. Klučina s námi tráví dlouhé hodiny a dny v nemocničním pokoji nebo mi jej hlídají děda s babičkou, kteří bydlí v Praze.

Z čeho žijete?

Jsme živi za sociálních příspěvků a příspěvku na péči. Otec dětí, můj exmanžel, neplatí alimenty. Dokonce jej osvobodila amnestie. Nezbývá mi, než se k výživnému dopídit soudně, ale na právníka peníze nemáme, ani čas se tím zabývat, protože jsme vlastně pořád v Motole. Neplacení alimentů nás dostalo až do hmotné nouze. Pomáhá nám můj bratr, ale i on má nyní onkologické onemocnění. Přispívá nám nadační fond Dobrý Anděl a strašně moc nám pomohla slečna Eva Žádníková, která v Těmicích uspořádala pro Kristýnku benefici. Finanční výtěžek odtud byl moc milý, ale pomalu už dochází. Navíc, čemuž nerozumím, jsme se po benefiční akci stali terčem pomluv lidí, kteří si myslí, že si z nemoci Kristýnky děláme byznys. Takže mi přišlo nevhodné, abych znovu žádala o finanční podporu.

Z toho vyplynul nápad sbírat víčka od PET lahví?

Je to z mé hlavy. Zkontaktovala jsem firmu HOTTECH, která se zabývá zpracováním plastů a podporuje charitativní sbírky plastových víček. Pobočky má v Hradci Králové, Brně, Českých Budějovicích. Dlouho jsem přemýšlela, jakou sbírku zorganizovat. No, víčka má doma snad každý, takže mi tohle přišlo jako fajn nápad. Máme nyní osm sběrných míst, kam je možno víčka nosit nebo posílat. Hledám ještě jedno v Praze, pokud by někdo o nějakém věděl, nechť mne kontaktuje. Klidně lze víčka odevzdat i přímo v Hottechu, sbírka je tam zaregistrována, stačí se jen odvolat na jméno Kristýnka Vugrincová.

Na co všechno budou použity finance získané sbírkou?

Doplatky na léky jsou vysoké. Kristýnka musí mít i kvalitní bavlněné oblečení, protože trpí vyrážkami po chemoterapii. Má speciální stravu, jelikož má v hrtanu nádor. Nastaly komplikace, takže je vyživována sondou zavedenou do žaludku. Každé tři hodiny ji krmím Nutrisonem, přičemž na jeden balík se doplácí 997 korun! Do stravy jí přidávám Faltomalt, aby neklesala na váze. Stejně zhubla za chvíli o devět kilo. Další potravinové doplňky jsou také hrozně drahé. Neustále opravujeme naší starou Felicii, se kterou putujeme na trase Pelhřimov – Praha a zpět. Sanitky by pro nás byly k dispozici, ale s nimi nemůžeme cestovat všichni, děti nemohu doma nechat samotné. Aspoň trochu nám na cestovné přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna. Peníze z víček chceme použít nadále na nákup léků a stravy, nějakou část i na koupi speciálního lůžka ke Kristýnce do pokojíčku. Ta postel, co má, je nevyhovující.

Kde berete sílu bojovat?

Třeba u nejstarší dcery Natálky, které je dvanáct roků a je prvním rokem na gymnáziu, i když nám tím stouply výdaje ještě více. Nebo v nových přátelích, které jsme získali. Ve spoustě lidí s dobrým srdcem, kteří se nám snaží pomáhat, nevím, jak bychom to bez nich zvládli. Snažíme se bojovat dál i přes to, že je to psychicky náročné jak pro Kristulku, tak pro mě, i pro její sourozence. Naprosto se nám změnil život a především jeho hodnoty.

Kontakty:

Web:www.kristynkavugrincova-vicka.cz

E-mail: MarikaVu@seznam.cz Telefon: 777 490 355, 731 610 221.

Facebook: Facebook Mariky Vugrincové


Sběrná místa víček z PET lahví

PELHŘIMOV – Vugrincovi, Masarykovo náměstí 31, 393 01

PELHŘIMOV – Čalounictví J. Šebera, Pivovarská 856, 393 01 (nad restaurací Lucerna)

KAMENICE NAD LIPOU – místní fara, Husovo náměstí 94, 394 70

KAMENICE NAD LIPOU – Základní škola, Vackova 125, 394 70

HAVLÍČKŮV BROD – Klub OKO, Smetanovo náměstí 30, 580 01

PACOV – Jan Vugrinec, Roučkovice 32, 395 01

PACOV – Petra Lastomirská, Nádražní 599, 395 01

PRAHA 5 - SMÍCHOV – Kaliášová/ Mašita, Tomáškova 773/7, 150 00


Ptal se Roman „Kulich“ Pišný

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |