Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Pan Jiří - nejasná diagnóza

21. 2. 2017

Pan Jiří z Benešovska je v současné době hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích. Přesnou diagnózu jeho onemocnění se lékařům zatím určit nepodařilo. Přestože se jedná o člověka bezproblémového a navíc i mimořádně aktivního a úspěšného jak v pracovním tak v rodinném životě, v podstatě ze dne na den se u něho objevily závažné zdravotní problémy. V Bohnicích se léčí zatím měsíc. To je na psychické onemocnění a přesné určení diagnózy relativně krátká doba. Naši spolupracovníci s ním udělali rozhovor.

Pan Jiří - nejasná diagnóza

Jakým způsobem se Vaše zdravotní problémy začaly projevovat?

Vše začalo velmi nepříjemnými pocity pískání v uších, ztrátou vnímání chuti jídla, záškuby ve svalech, dále úbytkem svalové hmoty i samotné hmotnosti těla, a také neschopností erekce, a vše vyvrcholilo až stavem úplného vyčerpání.

Kdy jste se rozhodl vyhledat lékařskou pomoc?

Nejprve jsem navštívil svého praktického lékaře. Ten mě poslal na různá odborná vyšetření, například plicní, neurologické, nebo pomocí magnetické resonance. Žádné příčiny mého stavu to však neodhalilo.

Co tedy následovalo?

Po měsíci trvající nespavosti a stavu úplného vyčerpání jsem se prostě sbalil a odjel na kliniku INEP s rozhodnutím nechat se hospitalizovat. Tam lékaři po seznámení s výsledky předchozích odborných vyšetření předpokládali, že mé onemocnění je psychického rázu.

Proto jste nakonec skončil v Psychiatrické nemocnici. Myslíte si, že Vaše potíže jsou opravdu především psychické?

Myslím, že tak z padesáti procent.

Jak se cítíte nyní, po zhruba měsíční hospitalizaci v Bohnicích?

Zatím se nedaří eliminovat příznaky mého onemocnění ani určit přesnou diagnózu. Stále cítím velkou vyčerpanost, hubnu, ubývá mi svalová hmota.

Jak psychiatričtí lékaři ve Vašem případě postupují?

Lékaři mi zkoušejí dávkovat i měnit medikaci psychofarmatik. Zatím se však výsledky nedostavily. Cítím se stejně, jako na počátku hospitalizace. Jsem vděčný za to, že jsem pod stálým lékařským dohledem. Jen bych uvítal, kdyby se více zaměřili na řešení somatických potíží.

Děkujeme za rozhovor.

Text: Luboš a Linda

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |