Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.
Když onemocní duše...

Když onemocní duše...

11. 8. 2016

Markéta Bednářová a Michaela Malá budou číst ze svých knih s tematikou duševního zdraví: Homo psychotikus, Ve stínech za zrcadlem a Zfetovaná duše.

Autorské čtení na téma "Když onemocní duše..." se uskluteční v pátek 19. srpna 2016 (začátek v 19 hodin) v Cafe 131, Pod kaštany 183/3, Praha 6 - Dejvice.

celý článek
Fobické stavy jsou velmi nepříjemné

Fobické stavy jsou velmi nepříjemné

10. 8. 2016

Mojí psychiatrickou diagnozou je těžká až extrémní porucha osobnosti, spojená s velmi nepříjemnými fobickými stavy. Jak vlastně se u mě fobie projevuje? Mám s ní právě ty nejčerstvější zkušenostosti,protože fobické stavy jsem si musel doslova protrpět, někdy zhruba od 10. června do začátku července letošního roku. Objevily se u mě tentokrát přibližně po roce a čtvrt. To je pro mojí osobu poměrmě dlouhá doba, protože v minulosti mě postihovaly i několikrát do roka. Zato o to víc byly tetokrát nepříjemnější. V mém případě se jedná o fobie strachu z lidí. Neměl jsem třeba nikdy fobie spojené s paranoickými představami, že mě chce někdo zabít, nebo nějak fyzicky zlikvidovat. Mé fobie strachu z lidí jsou jiné. Prostě si nějak vsugeruji, že mě lidé chtějí třeba připravit o důchod,nebo o mé oblíbené zaměstnání novináře, respektive o studium na dvou universitách III.věku, nebo i o práci dobrovolného trenéra u mládeže.

celý článek
Mají lidé, kteří prošli psychózou, dostatečnou podporu pro navázání a udržení vztahu?

Mají lidé, kteří prošli psychózou, dostatečnou podporu pro navázání a udržení vztahu?

30. 6. 2016

V každodenním životě většiny lidí s duševním onemocněním se projevuje množství problémů a obtíží, o kterých veřejnost nemá dostatek informací. Pracovníci spolku Dobré místo se formou anonymního internetového dotazníku zeptali přibližně tisíce lidí s vážným duševním onemocněním na to, s čím se potýkají a jakou pomoc jim poskytuje okolí.

celý článek
V republice máme 60 dětských ambulantních psychiatrů. Průměrný věk: 60 let.

V republice máme 60 dětských ambulantních psychiatrů. Průměrný věk: 60 let.

30. 6. 2016

Jako ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice a současně místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP, patří MUDr. Martin Hollý, MBA do nejužšího týmu, který na ministerstvu zdravotnictví připravuje reformu psychiatrické péče. Zeptali jsme se ho na aktuální problémy české psychiatrie.

celý článek
Country-odpoledne pro seniory

Country-odpoledne pro seniory

9. 6. 2016

Je velmi chválihodné, jak ve městě Kladně nezapomínají na seniory. Existuje zde hned několik organizací s pečovatelskou službou, ale opomíjeni nejsou ani senioři, kteří jsou stále soběstační a pečovatelskou službu zatím nepotřebují. Amatérská hudební skupina FOLK CONT pro takové lidi pořádá každou poslední sobotu v měsíci, s výjimkou letních prázdnin, v restauraci u Friedrichů vždy od 15 do 17 hodin tzv. country - odpoledne, určená nejen k poslechu, ale i k tanci. Konají se již sedm let a mezi seniory jsou velmi oblíbená. Vstupné je přitom dobrovolné. Hraje se tu nejen country a folk, ale také lidové písně, při kterých si mohou lidé s chutí zazpívat.

celý článek
Na očního lékaře MUDr.Janka nedám dopustit

Na očního lékaře MUDr.Janka nedám dopustit

2. 6. 2016

Očního specialistu MUDr. Michala Janka jsem poprvé poznal zhruba před rokem. Silně mě tehdy pálily a slzely oči, měl jsem je plné hnisu a navíc se mi pod očima vytvořily nepříjemné krvavé strupy. Pan doktor Janek mě tehdy okamžitě bez jakéhokoli objednání přijal, oči mi nejen ošetřil a dokonale vyčistil, ale navíc mi hned provedl odborné vyšetření zraku na asi pěti přístrojích. Na dálku vidím dokonale, ale na blízko už mám v mých 52 letech problémy se čtením. Když je dokonalé světlo, například, když venku svítí sluníčko, přečtu i ta nejmenší písmena. Za šera, nebo umělého osvětlení už mám ale se čtením potíže. Zatím si bez problémů vystačím v takovém případě s brýlemi, které se dají levně koupit např. u Vietnamců.

celý článek
Aby nešťastná maminka měla dítě kam dát

Aby nešťastná maminka měla dítě kam dát

2. 6. 2016

Nedávno se uskutečnilo setkání studentů a studentek oboru sociální a charitativní práce na Husitské teologické fakultě se zakladatelem baby boxů panem Ludvíkem Hessem.Pan Hess odpovídal na dotazy studentů.

celý článek
JSEM REAKTIVNÍ PUNKERKA

JSEM REAKTIVNÍ PUNKERKA

19. 5. 2016

Marie (30 let, dvě děti) vypráví o zkušenostech z blázinců, o šikaně na základní škole, o děsivé rodinné výchově a o díře v mozku.

Jakou máš diagnózu a co tě trápí?

Je to měnící se a vyvíjející se záležitost. Nejdříve mi stanovili emočně nestabilní poruchu osobnosti. Podle papírů z dětské psychiatrie nejsem terapeuticky ovlivnitelná. Postupně připustili možnost terapeutické ovlivnitelnosti a v poslední době je prý moje osobnost stabilizovaná a nevykazuji poruchy osobnosti. Posledních sedm let mám pouze smíšenou úzkostně depresivní poruchu. Poruchu osobnosti ze mě smetla doktorka Stopková na devatenáctce v roce 2009. Celkově jsem byla šestkrát hospitalizovaná, nejintenzivněji v letech 2000-2004.

celý článek
KONCERT KAPELY TREE SPIRIT V PÁTÉ KOLONĚ

KONCERT KAPELY TREE SPIRIT V PÁTÉ KOLONĚ

18. 5. 2016

Klub V. kolona láká návštěvníky do areálu bohnické nemocnice na výtečnou sicilskou kávu, atmosféru sto let staré secesní budovy Divadla Za plotem a na bohatou nabídku kulturních pořadů. Dvanáctého května 2016 byl na programu koncert skupiny Tree Spirit. Podle organizátorů šlo o „Alternativní umělecký projekt kombinující hudbu, performaci a videoart.“ Tahle upoutávka na facebooku zaujala i publicistku a básnířku Kateřinu Málkovou, která do V. kolony často chodí jak na kávu, tak za kulturou.

celý článek
Co se mi osvědčilo při zvládání potíží

Co se mi osvědčilo při zvládání potíží

18. 5. 2016

Jedna z otázek v dotazníku, který byl určen lidem s vážným duševním onemocněním, zněla „Co dalšího se vám osvědčilo při zvládání potíží?“ Někteří z respondentů se trochu víc rozepsali. Jejich odpovědi najdete v tomto článku. Jména autorů jsou samozřejmě fiktivní. Dotazníkové šetření v rámci projektu Informační aktivity v souvislosti s reformou psychiatrické péče v ČR podpořeného z Norských fondů, realizoval na podzim 2015 spolek Dobré místo.

celý článek
starší články

Představujeme

Lidem se zdravotně-sociálními problémy pomáhá množství neziskových organizací. Některé z nich představujeme v této rubrice. Rádi bychom čtenářům našeho webu zprostředkovali informace o tom, jak žijí různé pacientské a rodičovské organizace, jaké služby nabízejí poskytovatelé z řad neziskových organizací, co neziskovky trápí, co připravují, čím se mohou pochlubit.

Naši partneři:

Helpnet Green Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2016 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |