Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Rehabilitace by měla bavit

2. 6. 2014

Když jsem začala pravidelně rehabilitovat, cítila jsem hlavně bolest. Třikrát týdně jsem to podstupovala, protože jsem věděla, že mi to pomůže, abych to nezabalila předčasně. Výsledky se dostavily, a tak jsem cvičila dál. Dnes mohu napsat, že rehabilitace hlavně musí bavit. Jakmile se těžké cvičení stane stereotypem, přestane vás bavit, přestanete se při cvičení soustředit a tělo nepodává slibované výkony. Od bolesti jsem přešla k užívání si a výsledky jsou markantní a navíc s úsměvem. Nebudu tvrdit, že to nebolí, ale bolest už není primární, možná tak terciární.

Rehabilitace by měla bavit

Rehabilitace začíná ve sprše. Na stropním zvedáku mě asistent přiveze až do koupelny, kde na mě čeká spousta gumových kachniček. Koupací sestřička se už naučila pouštět na mě hodně teplou vodu. Voda začne téct po vlasech, obličeji a ramenech, tělo se prohřívá a všechny křeče se uvolní. Potom je potřeba rychle mě utřít a obléknout a může začít masírování a protahování. Po hodině takového cvičení jsem už unavená. Stačí mi ale hodina odpočinku a můžu rehabilitovat nanovo. Tentokrát jsem v rukou fyzioterapeutky, která pracuje tzv. Vojtovou metodou. V daném okamžiku to vypadá, že mi jen tak mačká určité body na těle, ale v noci a hlavně druhý den musím dávat fyzioterapeutce za pravdu. Aktivují se svaly a fakt to trošku bolí.

Nejsem žádná hrdinka, takto pracuji jen tři dny v týdnu a ty čtyři zbývající mi celý člověk připomíná svou existenci. Už jsem skoro nemluvila a teď si zazpívám i písničku. Nebudeme mluvit o melodii, ale je poznat, že zpívám a lidé už nemají potřebu mě zachraňovat jako při záchvatu dušnosti. Zkrátka raději cvičte a jakkoliv se hýbejte, i když vám doktor řekne, že jste ležák v paliativní péči. Já se s tímto zaškatulkováním prostě nesmířím.

Monika Henčlová
Monika Henčlová

Monika Henčlová

Monika Henčlová žije s těžkou formou roztroušené sklerózy a je upoutaná na vozík a odkázaná na pomoc asistentů. Přesto život nevzdává a stále tvoří články nejen pro portál Lidemezilidmi.cz, ale i pro řadu dalších. Účastní se řady akcí a vyjadřuje se k situaci zdravotně postižených.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |