Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Tříkrálová sbírka 2015

29. 1. 2015

Koleda Tříkrálové sbírky, kterou každoročně pořádá Charita ČR, je sečtena. Výsledky ukazují, že dárci byli ke koledníkům štědří. Sešlo se přes 89 milionů korun, což je zatím nejvyšší částka, jaké v historii této akce bylo dosaženo. „Výnos sbírky je důkazem, že lidé kolem nás mají otevřená srdce pro potřeby spoluobčanů, kteří se ocitli ve složité životní situaci. To je dobrá zpráva a jsme vděčni každému, kdo přispěl,“ říká ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. „Získané peníze jsou pro nás současně závazkem, s jejich pomocí chceme zmírnit utrpení a potíže lidí v nouzi.“

Tříkrálová sbírka 2015

Na skvělém výsledku se podílelo přes 50 tisíc dobrovolníků - celkem 20 tisíc tříkrálových skupinek, což je o celou tisícovku víc jak vloni, výraznou měrou ale pomohly i dárcovské SMS. Z výtěžku sbírky bude podpořeno několik stovek projektů na podporu osob a rodin v sociální nouzi, dětí a dospělých s hendikepem, nemocných a seniorů.

Kde peníze pomohou

Téměř dvě třetiny – přesně 65 % ze získaného obnosu – se opět vrátí na konto Charity na podporu některé z jejích záměrů na tento rok. Například v Děčíně přispěje dvěma dětem po mozkové obrně na rehabilitaci v lázních, Domácí hospicová péče Třebíč nakoupí pro nevyléčitelně nemocné oxygenerátor, oxymetr a postele. Lidé v sociální a hmotné nouzi v Táboře a v Týně nad Vltavou pak obdrží finanční a materiální pomoc, Charita Frýdek-Místek zakoupí za finanční pomoc zvedák pro polohování pacientů. Domov s pečovatelskou službou Bohuslavice na Konicku zase potřebuje nový automobil, v západočeských Rokycanech peníze půjdou na projekt Osobní asistence. Dětem ze sociálně slabých a znevýhodněných rodin ve Znojmě budou uhrazeny školní obědy a podobné děti z Chomutova dostanou školní pomůcky.

Celých 15 % výnosu sbírky připadne na projekty diecézních charit. Například v Západních Čechách budou peníze použity na provoz sociálně terapeutické dílny pro lidi s psychickým onemocněním v Meclově u Domažlic. Částka představující 10 % výnosu sbírky bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí, přičemž z výtěžku je rovněž tvořen krizový fond pro řešení nenadálých událostí. Dalších 5 % procent výnosu sbírky připadá na podporu projektů Charity Česká republika a zbylých 5 % výnosu sbírky je v souladu se zákonem určeno na režie sbírky. Peníze budou podle zákona shromážděny na jednom bankovním účtu, aby jejich rozdělování mohlo být pravidelně kontrolováno.

Hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil už jenom dodává: „Všem koledníkům a vedoucím skupinek děkujeme, protože bez nich by se akce nemohla uskutečnit.“

Podle tiskové zprávy Charity ČR připravil

Stanislav Šumbera

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |