Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Úřad práce ČR na podporu zaměstnávání OZP

27. 7. 2015

Ke konci června 2015 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) 58 552 osob se zdravotním postižením (OZP), tedy 13 % z celkového počtu uchazečů. Na podporu jejich zaměstnávání poskytl během šesti měsíců letošního roku celkem 2,089 mld. Kč. V České republice žije zhruba jeden milion lidí se zdravotním postižením. Ne každému z nich se ale podaří najít vhodnou práci. „V zaměstnávání osob se zdravotním postižením bychom si měli vzít příklad z praxe ve vyspělých státech. Tito lidé rozhodně nemusí být pro firmy přítěží, ale naopak přínosem,“ upozorňuje zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Úřad práce ČR na podporu zaměstnávání OZP

I proto se stát snaží zaměstnavatele motivovat. Například prostřednictvím příspěvků, které poskytuje Úřad práce ČR, a to na vytvoření chráněného pracovního místa (CHPM) a následně také na úhradu nákladů spojených s jeho provozem. Během šesti měsíců letošního roku vyplatil Úřad práce ČR zaměstnavatelům touto cestou celkem 2 146 828 Kč. Za stejnou dobu podpořil 1 713 CHPM pro OZP. Nejčastěji se jednalo o místa v administrativě, pozice určené pomocným dělníkům, řemeslníkům, v osobních a úklidových službách, prodeji a ostraze, ve stavebnictví, místa pro řidiče, kuchaře, číšníky a servírky, skladníky, svářeče, operátory call centra apod. Na dalších 101 chráněných pracovních míst poskytl příspěvek na jejich provoz. Pokud firma zaměstnává osoby se zdravotním postižením, může také uplatnit slevu na dani. V případě každého pracovníka s 1. nebo 2. stupněm invalidity činí sleva na dani 18 tis. Kč, v případě zaměstnance ve 3. stupni invalidity pak 60 tis. Kč ročně.

ÚP ČR podporuje zaměstnávání OZP nejen finančními příspěvky, ale také v rámci poradenství, rekvalifikací, pracovní rehabilitace, spolupráce s nestátními neziskovými organizacemi a v neposlední řadě i prostřednictvím regionálních individuálních projektů zaměřených právě na tuto skupinu uchazečů. V současné době běží v ČR dva takové programy - Program aktivizace II v Královéhradeckém kraji a 10 pro život na území celého Moravskoslezského kraje.

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |