Každý desátý člověk v České republice žije se zdravotním postižením.

Václav Slánský

15. 8. 2017

Úspěšný trenér sportuje i po sedmdesátce

Rodák z Mělnicka Václav Slánský oslavil v červenci letošního roku již 70. narozeniny. Je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se zaměřením na lední hokej, který sám kdysi na Kladně aktivně hrával od žáků až po dospělé. Mnohem známější je ale jako asistent trenérů Volfa a Proška (oba byli československými reprezentanty), se kterými získal v 70. letech minulého století hned čtyři tituly mistra republiky. Kromě toho s týmem Poldi SONP Kladno zvítězil i v Poháru mistrů evropských zemí a zúčastnil se dvou zájezdů do zámoří, kde jeho svěřenci nastupovali proti nejlepším kanadsko – americkým týmům. Několik let byl v kladenském hokejovém klubu také hlavním trenérem mládeže. Od roku 1996 až do července letošního roku působil jako evropský vyhledavač talentů pro tým NHL Philadelphia Flyers.

Václav Slánský Václav Slánský

Sportuje i přes zdravotní problémy

Václav Slánský, který již velmi dlouho žije na Kladně, je i ve svých 70 letech skutečným sportovcem tělem i duší. „Z minulosti mám žel především díky lednímu hokeji a nadměrné tréninkové zátěži stejně jako skoro všichni bývalí vrcholoví hokejisté celou řadu zdravotních problémů,“ uvádí pan Slánský.

V jeho případě se jedná o artrózu v obou kolenou i ramenou, ale nejtěžším problémem je poškození dolní části páteře, ve které má výrůstky. Mohl by sice jít takřka okamžitě s páteří na operaci, ale jeho chirurgický lékař mu doporučuje zatím s operací počkat, protože jí by nemusel být problém vyřešen, naopak stav páteře by se mohl ještě zhoršit.

Přes všechny závažné zdravotní problémy se snaží Václav Slánský stále aktivně sportovat. Řadu sportů však díky svému zdravotnímu stavu provozovat nemůže.

,,Hlavně kvůli páteři nemohu třeba běhat, jít si zahrát fotbal, nebo tenis. Zkoušel jsem jezdit na horském kole v lese, ale ani to nešlo." říká bývalý skvělý a úspěšný trenér.

Pan Slánský je ale skutečným bojovníkem, čímž nezapře tradiční kladenská bojovná srdíčka. Stále aktivně provozuje sporty, při kterých jeho špatný zdravotní stav tolik nevadí. „Pravidelně to znamená pětkrát až šestkrát v týdnu chodím na hodinu do posilovny. Kromě toho mám doma veslovací stroj, na kterém denně trénuji. Když už nemohu jezdit na kole, tak to aspoň zkouším doma na rotopedu. Není to sice ono, ale důležité je, že se vyhnu otřesům, kterých je při jízdě v lese tolik,“ vysvětluje Václav Slánský. Bývalý mimořádně úspěšný trenér prostě přes všechny zdravotní problémy žije i v sedmdesáti aktivním sportem stále.

Text a foto: Luboš Hora-Kladno

Naši partneři:

HelpnetGreen Doors Fokus Praha Časopis Vozíčkář Časopis Vozka Časopis Psychologie Dnes Bayer

Spolek Dobré místo, z.s.© 2011-2018 Lidé mezi lidmiZdravotně-sociální portál |