white

120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno -11. část

První kladenské pády až do Divize

Od sezony 1989-1990 působil tým POLDI Kladno aspoň ve druhé nejvyšší soutěži. Vydržel v ní však jen čtyři roky . V sezoně 1992-93 skončil beznadějně poslední a byl odsouzen k sestupu z takzvané Českomoravské fotbalové ligy do nižší soutěže.

Přesto k sestupu nakonec nedošlo. Rozdělení Československa na dvě samostatné republiky-Českou a Slovenskou pro něj znamenalo záchranu. Druhá nejvyšší soutěž se v Česku rozšiřovala na 18 účastníků a Kladno tak mohlo pod názvem SK POLDI hrát kvalifikaci s předposledními Pardubicemi a dvěma týmy z nižších soutěží, kterými byly Slavia Praha ,,B“ a Sigma Dolní Benešov. V kvalifikační skupině se hrálo každý s každým doma a venku a kladenský tým skončil v konečné kvalifikační tabulce druhý za Pardubicemi, což k udržení druhé nejvyšší soutěže stačilo.

V průběhu následující sezony 1993-94 došlo k založení společnosti s.r.o. za účasti firmy TERREX, jejímž prezidentem byl známý podnikatel JUDr. M.Michal a oddíl získal zdánlivě dostatek finančních prostředků. Ve druhé nejvyšší soutěži se proto ještě dvě sezony udržel pod názvem I. FC TERREX Kladno a poté co se dostala sponzorská firma TERREX do likvidace, vrátil se oddíl ke svému původnímu názvu SK Kladno.

Se staronovým názvem začal sezonu 1995-96 ve třetí nejvyšší soutěži,kterou byla Česká fotbalová liga. I tu však při stálém nedostatku finančních prostředků udrželo Kladno jen

dvě sezony a následoval dosud nejhlubší pád do tzv. DIVIZE, která byla i v současné době je až čtvrtou nejvyšší fotbalovou soutěží. Divize -skupina ,,B“ se poprvé hrála na Kladně od sezony 1997-98 a SK Kladno v ní měl mimo-jiné za soupeře i další kladenský celek FC Slavoj Kladno/bývalá Lokomotiva Kladno/.

Po prvních třech sezonách v divizi SK Kladno tuto soutěž v roce 2000 vyhrál a vrátil se do ČFL.
V té ale vydržel jen dvě sezony a od podzimu 2002 se na Kladně hrála divize znovu. Tu ale tentokrát hrál SK Kladno jen jednu sezonu a od té příští byl najednou o dvě soutěže výše ve II. lize. Zázrak? Ne jen došlo k dočasnému sloučení dvou fotbalových oddílů Kladna a Neratovic, které startovaly ve II. lize a od podzimu 2003 se díky sloučení hrála druhá nejvyšší soutěž místo Neratovic na Kladně.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář