white

120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno-8. Část

SK Kladno podruhé třetí v nejvyšší soutěži a ostudné vyloučení z ligy -SK Kladno v 50.letech

Hned na podzim roku 1945 se začala opět hrát svobodná nejvyšší soutěž samozřejmě i za účasti SK Kladna. To mělo znovu výborné mužstvo. Legendárního stokilového gólmana Tichého nahradil brankář Biskup, nezapomenutelného kanonýra Kloze zase kladenský odchovanec Jan Seidl, který se svými góly též prostřílel do Klubu ligových kanonýrů. Největší opory měl SK Kladno v útoku, kde vedle Seidla hráli výtečně též hráči jako Sršen, Rýgr, Peták, V. Rašplička a krátce i bulharský reprezentant Božkov, který v Československu studoval. Nejvyšší fotbalová soutěž se v prvním poválečném ročníku 1945-46 hrála poprvé a naposled ve dvou skupinách.

Od následujícího ročníku 1946-47 už opět jedno-skupinově. SK Kladno v něm skončil opět na své v celé historii klubu nejlepší třetí příčce/stejně jako v roce 1934/.

Toto výborné umístění bylo však pošramoceno úplatkářskou aférou, do které se namočilo i Kladno. To nechalo na svém hřišti v posledním kole vyhrát sestupem ohrožený Zlín , aby se v nejvyšší soutěži zachránil. Nakonec se však vše ,,provalilo“ a z nejvyšší soutěže byly vyloučeny nejen Zlín a Kladno, ale i Židenice, které se do aféry též namočily. Pro třetí tým soutěže SK Kladno to znamenalo velkou ostudu.

V následující sezoně 1947-48 SK Kladno sice suverénně vyhrál nižší soutěž, kterou byla Středočeská divize a vrátil se zpět, ale nezabránil úpadku formy a po pouhém roce v nejvyšší soutěži, která se od roku 1949 hrála podle sovětského vzoru dočasně systémem jaro-podzim , skončil v tomto roce poslední a sestoupil. V letech 1950 a 1951 působili Kladeňáci znovu v nižší soutěži, ale naštěstí jen krátce.

V roce 1952 bylo Kladno pod novým názvem TJ Sokol SONP zpět v nejvyšší soutěži a skončilo na krásném čtvrtém místě.

Neblahá padesátá léta úřadovala i ve fotbale. Nejen že se přešlo na hrací systém jaro-podzim, ale měnily se i názvy klubů.. Pražská Slavia byla přejmenována na Dynamo Praha, ze Sparty se zase stal Spartak Sokolovo Praha a nové názvy měly i další oddíly .

U Kladna se v padesátých letech změnil název hned několikrát . Z někdejšího SK Kladno se v roce 1948 stal ZSJ Ocelárny, o rok později TJ Sokol SONP , od roku 1953 DSO Baník Kladno a teprve od konce padesátých let se na dlouhou dobu ustálil název TJ SONP Kladno, ke kterému po 20 letech ještě přibylo označení Poldi. Mužstvo pod novými názvy však zejména v první polovině 50. let hrálo dobře a umísťovalo se pravidelně v první polovině tabulky nejvyšší soutěže. Teprve v sezoně 1957-58 kdy se znovu hrálo systémem podzim-jaro skončil Kladno poslední a znovu z nejvyšší soutěže dočasně sestoupil.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář