Aromaterapie

Tisíce let se používaly v Evropě a dodnes v Asii aromatické látky. Stávalo se tak při rituálních a náboženských obřadech , ale i při koupelích a osobní hygieně.  Ve 20.století se začalo používat oleje v kombinaci s jinými léčebnými postupy  především masážemi. Toto léčení vůněmi se nazývá aromaterapie.

Tato poměrně mladá metoda se začala používat ve Francii ve dvacátých letech minulého století. U jejího zrodu stál chemik R.M.Gattefossé, který při náhodném objevu zjistil, že levandulový olej dobře hojí malé spáleniny. Tento objev podnítil zkoumání vlivu ostatních aromatických olejů neboli silic na lidský organismus. Tím dal základ pro vznik nového léčebného oboru zvaného aromaterapie.

Základní /esenciální/ oleje

Tyto oleje neboli silice, vydávající intenzivní vůně , pocházejí z rostlin, z jejich květů , listů, kořenů, travin, pylů, semen, plodů, pryskyřice a kůry. Vyrábí se pomocí nejrůznějších chemických postupů jako je extrakce a destilace. Výsledkem bývá bledá tekutina obsahující jak vodu, tak olej. Tyto oleje jsou velmi prchavé/éterické/, rychle se odpařují a uchovávají se proto v hermeticky uzavřených kontejnerech.  Většina z nich je však velmi drahá.

Síla vůně

Aromaterapie působí především prostřednictvím čichového ústrojí. Tento smysl je u člověka vysoce vyvinutý. Čichové vjemy úzce souvisí s náladou, emocemi i pamětí.

Jsou zachycovány nosem, procházejí čichovou dráhou do mozku, do centra poblíž limbického systému, kde se uplatňují podobně také příjemné sexuální pocity. Prchavé oleje působí i na tuto mozkovou oblast.

Hojivé vlastnosti

Léčení aromaterapií se uplatňuje u léčení a likvidaci stresových vlivů. Například jako součást mastí a zevně působících prostředků při premenstruálním syndromu úzkosti, dráždivém tlustém střevu, vysokém krevním tlaku, migréně a exému. Působí také v lihovém roztoku při potlačování bolesti u přetažených a spastických svalů.

Esenciální oleje mají vedle léčebných efektů ještě další léčivé účinky. Některé z nich , například heřmánkový olej, působí protizánětlivě, olej z kakostu podporuje krevní oběh, jiné oleje se zase uplatňují v dezinfekčně působících obkladech a mastích.

První návštěva u léčitele

Při první návštěvě se vás aromaterapeut bude ptát na váš celkový zdravotní stav, na vaše potíže, způsob života a další specifické problémy. Důležité pro něj též budou například váš spánek, emoce, pohybové aktivity a stresové situace.

V každém případě musí aromaterapeut převzít od vašeho lékaře základní diagnózu .

Poté pro vás aromaterapeut vybere nejvhodnější silice a nechá vás čichat k jednotlivým druhům, aby zjistil jak reagujete na jednotlivé vůně.

Na aromaterapii se dochází obvykle jednou týdně a již během prvního měsíce by se měl tento druh léčby projevit.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář