Legendy o Divokém západě 6

Buffalo Bill-ze skvělého stopaře a lovce bizonů zkrachovalý cirkusák

Kdo byl větší legendou Divokého západu, Divoký Bill Hickok, nebo William Cody alias Buffalo Bill? Pokud bychom tyto legendy srovnávali v dobách jejich největší slávy, bylo by srovnání obtížné. V jednom  je ale přece jen rozdíl. Divoký Bill byl zabit právě v době, kdy byl na vrcholu slávy. Buffalo Bill překročil v době svého úmrtí sedmdesátku věku a zemřel v bídě a zapomnění.

Oba byli bezpochyby vynikajícími zálesáky i střelci, Divoký Bill především z koltu, Buffalo Bill naopak z pušky. Oba svého času psali dějiny Divokého západu.

Buffalo Bill, vlastním jménem William Frederick Cody byl zhruba o 10 let mladší než Bill Hickok. Narodil se 28.2 1846 v Notts County ve státě Iowa. Již v jeho útlém dětství se rodina přestěhovala do Kansasu. Otce ztratil v jedenácti letech a v tomto věku se stal hlavním živitelem rodiny. Začínal jako poslíček, který rozvážel na koni dopisy a balíčky po kraji. Brzy byl skvělým jezdcem. Jako patnáctiletý se stal jezdcem slavného Ponny Expresu, který rozvážel poštu napříč Spojenými státy. V sedmnácti za občanské války Severu proti Jihu se stává zvědem seveřanských armád. Po skončení války je ozbrojeným průvodcem dostavníků a posléze i stopařem ve válkách s Indiány. /Krátce působil i ve známé Sedmé kavalérii generála Custera/.

Přezdívku Buffalo Bill však získává až později. Dostává se mu jí při stavbě železnice vedoucí Kansasem. Cody se zaváže že pro železniční společnost odstřelí každý den dvanáct bizonů-buffalů pro stravování dělníků na stavbě. Tuto normu až několikanásobně překračuje a ve střelecké soutěži poráží dalšího známého buffalobijce Billy Comstocka a od této doby je známý jako Buffalo Bill. Ve vyvražďování dobromyslných bizonů je mistrem nad mistry. Co na tom, že bizonů, kteří jsou hlavním zdrojem potravy prérijních Indiánů extrémně rychle ubývá a prérijní Indiáni začínají hladovět.

V letech 1868-1872 se Bill účastní, většinou jako stopař nesčetných tažení proti Indiánům a přispívá tak k jejich vytlačování do rezervací i vyvražďování.

Zlom v Billově životě nastává v roce 1869. Tehdy se seznamuje s jistým pisálkem sešitkových příběhů s ,,uměleckou“ přezdívkou Ned Buntline a propůjčuje mu své jméno k psaní až neuvěřitelných a nesmyslných ,,škvárů“ , ve kterých je hlavním hrdinou. Buntline se záhy pouští i do psaní divadelních her s hlavním hrdinou Buffalo Billem. Bill je nakonec přemluven i k tomu, aby v těchto nesmyslných fraškách sám účinkoval. Jako herec však naprosto selže. Zakoktává se a někdy má takovou trému, že na jevišti nedokáže ze sebe vypravit jediné slovo.  Přesto má nakonec divadelní společnost, která se postupem času mění na cirkus s názvem Wild West Show. nemalý úspěch. Zvláště poté, kdy v ní účinkují skuteční Indiáni, dokonce dočasně včetně slavného náčelníka Sedícího býka. Wild West Show cestuje po celých Spojených státech a když ty jsou jí už malé, zavítá na turné i do řady evropských zemí. Buffalo Bill však stárne a někdejší slavný stopař, lovec i střelec se postupem času změní ve špatného cirkusáka. Příliš pozdě si uvědomí, že doma byl tam na Divokém západě a ne ve špatném cirkuse. Léta se však už nedají vrátit. Bill vyměnil volný život na prérii za povolání cirkusového principála a to je počátek jeho konce. Ten přichází až po létech v prvních desetiletích nového dvacátého století. To už je Bill bělovlasým starcem a na koně v cirkuse ho musejí pracně vysazovat. Už není ani spolumajitelem krachujícího cirkusu, ale jen čestným ředitelem. Svět už má jiné starosti a Divoký západ už ho nezajímá. Vypukne I. světová válka. V jejím možná nejkrutějším roce 1917 Buffalo Bil, někdejší slavný zvěd, stopař, buvolobijce, později jen cirkusový principál umírá chudý jako kostelní myš. Ve smrtelné agonii snad lituje toho, že ze scény někdejšího Divokého západu neodešel včas, jako jeho konkurent -legenda-Divoký Bill.

 

Luboš Hora-Kladno

 

Napsat komentář