white

Mám strach ze třetí vlny koronavirové pandemie

O koronavirové pandemii jsem během letošního roku napsal už řadu článků. Napsal jsem je během jarního i podzimního nouzového stavu. Ten podzimní by měl skončit 12. prosince. Už od čtvrtka 3. prosince ale bude v České republice platit ,,jen“ 3. stupen protikoronavirových opatření. Je to rozumné? Je rozumné,  právě v období krátce před vánočními svátky, kdy je i za normálního koronavirem nijak nepoznamenaného stavu všude nejvíce ruchu i shonu a díky nakupování dárků i nejvíce nahromaděných lidí, otevírat obchody a restaurace? Názory na to mohou být různé, odlišné i zcela protikladné. Zavřené obchody a restaurace, omezení shromažďování a další opatření proti koronaviru jistě nejsou nikomu příjemné. A když se zrovna blíží vánoce tak obzvlášť.

Ted tedy dochází k výraznému rozvolnění. Nemělo se s tím počkat až po vánocích?

Nebudou se teď lidé po téměř dvouměsíčním omezování chovat jak,,utržení ze řetězu“.

Osobně mám z toho strach. K dalšímu rozvolnění sice dojde až pozítří, ale já si už teď dokážu představit ty návaly v obchodech i případné fronty před nimi a stejně tak zaplněné restaurace, třebaže tam by počet návštěvníků i otevírací doba měly být omezeny.

Nechci nikomu upírat hezky prožité vánoční svátky, ale jednoho se bojím. Jak bude vypadat počet lidí nakažených koronavirem po vánocích a Silvestru? S jakým počtem nakažených vstoupíme do nového roku 2021? Nebude hned na začátku tohoto nového roku vyhlášena další, už třetí vlna koronavoirové pandemie? Do Nového roku si jistě budeme přát mnoho štěstí a zdraví. Ale takhle?  To bychom do toho nového roku zrovna moc štastně nevykročili. Snad jsem v tomto ohledu přílišný pesimista, ale podobné obavy má i řada dalších lidí. Vzpomínám na jarní vlnu pandemie. Nebyla přitom tak silná, jako ta současná-podzimní. Tenkrát se protikoronavirová opatření zcela uvolnila krátce před školními prázdninami. A jen došlo k rozvolnění, co se nestalo? Lidé hned zamířili na dovolené, často do zahraničí, kde byl počet nakažených stále dost vysoký. Výsledek? Už na konci  prázdnin se začalo mluvit o druhé vlně pandemie. Příliš draze tak vyšly ty příjemně strávené dovolené. Napadá mi jediné:

Nevyjdou stejně draze, ne-li ještě dráž příjemně strávené vánoce?

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář