Masáž

V minulosti jsem psal v Blogu na stránkách lidémezilidmi o nejrůznějších zahraničních léčebných metodách používaných zejména v asijských zemích /Indie, Čína, Japonsko/.

Snažil jsem se objasnit aspoň základní principy např. Akupunktury, Akupresury, Šiatsu, Meditace, Tai či čuan nebo Ajurvédy. Ted tyto léčebné metody zakončím článkem o té asi nejstarší i nejjednodušší. Mám tím na mysli MASÁŽ.

Masáž vznikla asi tím, že si nemocný, nebo jinak postižený člověk třel bolestivou oblast svého těla. Masáž je metodou, která vyvolává příjemné pocity, hodí se pro každý věk a lze ji dobře přizpůsobit individuálním potřebám.

Masáž se používá již velmi dlouho. Používala se už ve starověké Číně a velmi oblíbena byla v antických státech Řecku i Římě. Až do minulého století všechny medicínské učebnice sice zdůrazňovaly též masáž, ale při rozvíjení moderní farmakologie se postupně její význam vytrácel. Teprve na začátku současného století se používání masáží začalo znovu vracet do léčení některých onemocnění, především jako podpůrná a doplňující léčba.

Různé kultury vyvinuly odlišné typy masáží. Ty se dělí na dvě skupiny. Do první patří ty masáže, které chtějí léčit nemocného jako celek. Snaží se působit celkově relaxačně, mírně a rytmicky. Příkladem jsou masáže prováděné vonnými oleji.

Do druhé skupiny masáží patří jejich evropský přístup, kdy se zdůrazňuje místní působení a léčí se postižený orgán. Příkladem je např. takzvaná Helleworkova metoda, což jsou intenzivní masáže , které mají zlepšit držení těla i posílit psychiku.

Správně provedená masáž jakéhokoli druhu přináší jak řadu pozitivních emotivních zážitků, tak i objektivně ověřitelných kladných efektů. Snižuje svalové napětí, uvolní vazy, zlepší krevní i mízní zásobení svalů a kůže, a tím umožní i odstranění odpadních a toxických látek z těla.

V duševní oblasti masáž snižuje psychický stres a stimuluje uvědomování si zvýšeného napětí některých svalových skupin.

Masáž je velmi účinná i v těhotenství, kdy pomáhá odstranit bolesti v kříži, bolesti hlavy a jiné tělesné potíže spojené se zvýšením váhy a změnou držení těla. Snižuje i porodní bolesti , a tím i potřebu užívat léky.

Dotek je jedním z prvních vjemů, který si novorozenci uvědomují. Masáž novorozence proto povzbuzuje vývoj dítěte.

V pozdějším životě a hlavně ve stáří, kdy klesá svalová síla a ochabují některé funkce, masáž pomáhá oživit a uvolnit klouby postižené artritidou a revmatizmem.

Je to povzbuzující léčba nejen pro toho, kdo se cítí deprimován nebo osamělý, ale hlavně pro toho, kdo je opravdu nemocen.

Nejvhodnější druh masáže vybere masér podle toho co od ní člověk očekává.

Jestliže se těšíte na relaxaci, protože se chcete zbavit napětí, je nejvhodnější jemná celková masáž. Když trpíte nějakými svalovými bolestmi, nebo jste prodělali vážnější úraz, pak vám bude prospěšnější typ švédské přírodní masáže.

Při masáži je velmi důležité mít určitý osobní vztah k tomu, kdo masáž provádí. Pokud není navozen, nebývá relaxace tak úspěšná.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář