Mé rozhovory s hokejovými mistry republiky 16

Milan Kolísek

Brankář Milan Kolísek patří v mé sérii rozhovorů s hokejovými mistry republiky k nejmladším hráčům. Letos na podzim mu bude pětašedesát. Proto je také držitelem ,,jen“ tří mistrovských titulů.

Do kladenského áčka se trvale dostal až po vojně. Začátky v něm neměl určitě lehké. Vždyť
v kladenské brance tehdy kralovala dvojice výborných a vyrovnaných gólmanů Krása – Termer/oba několikrát nastoupili i v československé reprezentaci/. Pochopitelně začínal jako brankářská trojka.

Když dostal první příležitost v nejvyšší soutěži, okamžitě na sebe upozornil. Na krátkou dobu dokonce Krásu s Termerem přeskočil a stal se na Kladně brankářskou jedničkou. Bylo to ve druhé polovině sedmdesátých let dvacátého století a znamenalo to vrchol jeho hráčské kariéry. Žel na něm   byl jen krátce a i když o mnoho starší Termer pak odešel do Sparty Praha, působil Kolísek většinou v roli dvojky za Miroslavem Krásou. Navíc s vrcholovým hokejem skončil i poměrně brzy. Nebylo mu ještě ani celých třicet a už z Kladna odešel do nižších soutěží, ve kterých pak ale působil dalších  dlouhých patnáct let. S Kladnem kromě tří titulů mistra Československa získal i vítězství v Poháru mistrů evropských zemí a zúčastnil se památného zájezdu do Severní Ameriky, kde si zachytal proti  týmům z NHL.

S Milanem Kolískem jsem dělal rozhovor pro noviny před pěti lety u příležitosti jeho šedesátých narozenin. Sešli jsme se tenkrát na prázdné tribuně kladenského zimního stadionu. Pamatuji se, že se dostavil s vnukem Jakubem, který tak mohl začínat chodit na základní školu. Přál si tehdy jestli by v novinách nemohl být na fotce společně s vnoučkem. Samozřejmě jsem mu vyhověl a ta společná fotka pak i vyšla v Kladenském deníku. Milan Kolísek na mě vždy působil dojmem hodného a skromného člověka a proto se mi s ním dělal rozhovor dobře.

Vzpomínal především na zájezd Kladna do Severní Ameriky a zápasy proti týmům z NHL.

Já měl jeden z nich stažený z internetového archivu. Byl to zápas proti slavnému Torontu Maple Leafs. Při tom došlo k trochu úsměvnému okamžiku. V zápase začal chytat první kladenský brankář Miroslav Krása. Ten se však v jeho průběhu zranil a do branky musel náhradník Kolísek. Právě při střídání došlo k tomu úsměvnému okamžiku. Kolísek vyjížděl ze střídačky a hned upadl. Torontská hala bouřila smíchem diváků. A Milan Kolísek na ten smích odpověděl tím nejlepším způsobem . Zápas dochytal ve vynikajícím stylu a Kladno slavný tým z NHL porazilo. Možná to byl nejlepší zápas v Kolískově životě. A Milan si na něj samozřejmě při našem rozhovoru vzpomněl.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář