Mé rozhovory s hokejovými mistry republiky 19

Milan Nový

Útočník Milan Nový je počtem nastřílených branek v československé nejvyšší soutěži a reprezentaci vzhledem k současnému častému odchodu našich hokejistů do zahraničí prakticky nepřekonatelný. V lize jich nastřílel 474 a k nim přidal dalších 120 v reprezentaci někdejšího Československa, se kterou se v letech 1976/Katovice/ a 1977/Vídeň/ stal dvakrát mistrem světa a získal i stříbrnou medaili na OH 1976/Insbruck/. Mistrem republiky se stal celkem šestkrát, jednou na vojně v Jihlavě a pětkrát na Kladně. S Kladnem zvítězil v Poháru mistrů evropských zemí i se zúčastnil zájezdu do Severní Ameriky, kde si zahrál proti týmům z NHL. Na sklonku své hráčské kariéry si tuto nejlepší hokejovou soutěž na světě i jednu sezonu sám zahrál v dresu Washington Capitals. V samém závěru své hráčské kariéry ještě pomohl mateřskému Kladnu k návratu do nejvyšší soutěže a tu si ve svých osmatřiceti letech ještě jednu sezonu zahrál.

S Milanem Novým jsem se sešel u příležitosti jeho pětašedesátých narozenin ve VIPce kladenského zimního stadionu a tohoto hokejistu považuji společně s Františkem Pospíšilem za největší hokejovou osobnost, se kterou jsem kdy dělal rozhovor pro noviny. Při rozhovoru jsme zavzpomínali na jeho nejslavnější hráčské období. Osobně si z toho ohromného počtu branek, které nastřílel nejvíce cení toho gólu, který dal v dresu československé reprezentace v roce 1976 v Kanadě místním nejlepším profesionálům na Kanadském poháru a sám tak zařídil senzační vítězství 1:0. Vzpomínal i na své působení v NHL, kde jednu sezonu nastupoval za Washington Capitals a ta sezona mu vyšla, protože se na ni pečlivě připravil a do Kanady tehdy odletěl s dostatečným předstihem, aby si na místní poměry a hlavně kanadský hokejový styl co nejdříve zvykl. Vzpomínal ale i na své dlouholeté působení na Kladně, třeba na zápas v Jihlavě, která se několikrát těsně na kladenský tým v boji o titul dotahovala, ale mistrem se vždy stalo Kladno. Během jedné z těchto sezon ztrácelo Kladno na vedoucí Jihlavu při tehdejším dvoubodovém systému za výhru už asi sedm bodů. Za této nepříznivé situace nastoupilo v Jihlavě proti domácí Dukle. Při úvodním vhazování mu prý jeho osobní strážce Jaroslav Holík řekl: ,,Milane, dneska si gól nedáš!“ A on v tom utkání dal dva, Kladno zvítězilo 5:2 a nastartovalo tak cestu k dalšímu titulu. Bodově se na Jihlavu nejen dotáhlo, ale v samém závěru sezony ji ještě předstihlo.

Při našem setkání vyhověl tehdy Milan Nový mému přání a nechal se se mnou vyfotografovat. Ta fotka mi dodnes visí doma v pokoji a mám ji i uloženou v mobilu.

A ještě něco navíc. Milan Nový mi tehdy věnoval plakát k zápasu československých hokejových veteránů proti bývalým hvězdám hokejového Kladna se dvěma originálními podpisy. Ten první je jeho a ten druhý, dnes velmi žádaný originální podpis patří Jaromíru Jágrovi.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář