Poděkování archiváři kladenského sportu panu Soldánovi

Externímu psaní článků pro Kladenský deník se věnuji již asi patnáct let. Zpočátku jsem tam psal článků podstatně více a hlavně na nejrozličnější témata. V posledních letech se zaměřuji pouze na články z oblasti sportu, především kladenského fotbalu a ledního hokeje. Mou novinářskou specialitou v Kladenském deníku se staly rozhovory s bývalými kladenskými hokejisty z velké části někdejšími mistry republiky v ledním hokeji. Tyto i opakovaně vydávané rozhovory by ovšem nevznikly, nebýt skvělé spolupráce s kladenským sportovním archivářem panem Janem Soldánem.

Je to především on, kdo má perfektní přehled o tom, kdy bude slavit nějaký bývalý výborný kladenský hokejista, nebo fotbalista významné životní jubileum. Vždy koncem roku od něho dostávám seznam všech kulatých i polokulatých výročí kladenských sportovců na celý další rok s přesně uvedenými daty. A podle nich já pak dělám svoje rozhovory. Panu Soldánovi jsem kdysi nějaký čas pomáhal v kladenském sportovním archivu třídit a zařazovat nové archiválie. Díky němu jsem tak aspoň trochu pronikl do základů archivářské práce. A byl to také pan Jan Soldán, díky kterému jsem se seznámil s některými bývalými úspěšnými kladenskými sportovci.

Dnes už o řadě z nich vím, kde je vyhledat. A když ne, znovu se obracím na pana Soldána, který i v této oblasti má perfektní přehled.

I když se pan Soldán narodil na Moravě, dlouho již trvale bydlí na Kladně a stal se z něho zarytý kladenský patriot. Pokud mu to jeho zdravotní stav i rozvolnění opatření současné koronavirové pandemie dovolí, nevynechá jediný zápas kladenských hokejových Rytířů ani áčka fotbalistů SK Kladno. Ale hlavně s nezměrným úsilím a bez nároků na jakoukoli finanční odměnu se stále věnuje archivářské práci v oblasti kladenského sportu. Kromě toho mu vyšly již dvě knihy a v současné době usiluje o vydání třetí. Pan Jan Soldán už je skutečnou osobností kladenského společenského života a já si ho velmi vážím. Je to opravdu velmi málo, když vše uzavřu pouhými slovy: PANE SOLDÁNE, MOC A MOC DĚKUJI ZA VŠECHNO CO JSTE PRO NAŠE MĚSTO UDĚLAL.

 

Luboš Hora-Kladno