Poděkování nové organizaci ,,SK PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ“

Koronavirová pandemie omezuje více či méně aktivní sportování všech občanů v České republice už téměř celý rok. Silně to pociťují i lidé s duševním onemocněním v Praze, kterým aktivní sport ve zvládání jejich nemoci vyloženě pomáhá. Současní i bývalí pacienti Psychiatrické nemocnice v Praze- Bohnicích společně s lidmi, kteří působí jako profesionální zaměstnanci v oblasti péče o duševní zdraví se už řadu let aktivně věnují fotbalu právě na hřišti v areálu PN-Bohnice. Tady pravidelně trénovali v každém ročním období i za každého počasí a současně jezdili na fotbalové turnaje lidí s duševním onemocněním

nejen po České republice, ale i do zahraničí. Vše probíhalo skvěle po celou řadu let.

Začátkem loňského jara však jejich sportovní aktivity poprvé dočasně narušila koronavirová pandemie. Pravidelní účastníci tréninků i turnajů se najednou kvůli pandemii nějakou dobu scházet nemohli. Vždy, když došlo k dočasnému rozvolnění opatření, začali s aspoň početně omezenými tréninky a podařilo se uspořádat i  miniturnaje. První se uskutečnily v létě, kdy byla pandemie dočasně na ústupu.  Ten poslední začátkem  prosince na fotbalovém stadionu ADMIRY Praha v Kobylisích. Toho  se zúčastnili vlastně jen zástupci dvou týmů -CDZ Praha a Dobrého místa Praha, které doplnili někteří další nadšenci pro fotbal. Na samotném turnaji se tak podařilo vytvořit tři mužstva z různě promíchaných hráčů. Ta si zahrála každý s každým hned dvakrát. Těžko hovořit o nějakém vyloženém vítězi turnaje při takových vzájemně promíchaných týmech. V tomto případě to ani není důležité. Mnohem podstatnější je, že pravidelní účastníci se při  krátkodobém rozvolnění opatření mohli zase sejít a aktivně zasportovat. Na všech účastnících turnaje bylo zcela zřejmě poznat nadšení i zápal pro hru.  Žel jen o několik dní později došlo k opětovnému zpřísnění a podobné akce se zatím konat nemohou.

Největší zásluhu na tom, že se i v kritické době mohli lidé s duševním onemocněním sejít, aniž by nějak porušili nařízená opatření, a zahrát si fotbal má  bývalý ředitel FOKUSU Praha-Centra Bohnice a zakladatel fotbalu jako velmi vhodné aktivní činnosti pro lidi s duševním onemocněním v ČR Jan Drobný. Ten nedávno,   už jako nezávislý specialista v oblasti duševního zdraví založil za pomoci lidí, kteří pohybové aktivity dlouhodobě podporují i se jich sami aktivně zúčastňují  , novou organizaci -,,SK-PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ“. Jejím cílem bude všemožně podporovat lidi s duševním onemocněním a to nejen při samotném sportování, ale  též v oblasti vzdělávání a zapojit do své činnosti i širokou veřejnost, včetně sportovních klubů.

Tato organizace už stačila mimořádně potěšit nedávno založený tým lidí s duševním onemocněním  ,,Dobré místo“ Praha vánočním dárkem, kterým byla kompletní sada nových dresů, včetně trenýrek a stulpen.

Celý spolek ,,Dobré místo“ za vánoční dárek moc děkuje.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář