Pravidelně docházím na preventivní prohlídky

Se somatickými potížemi prakticky vůbec nemarodím. U své praktické lékařky jsem s nějakými potížemi nebyl nejméně deset let. O to více však potřebuji psychiatra. K tomu dojíždím do Rakovníka jednou za čtvrt roku. Naposled jsem u něj byl na dobrovolné preventivní kontrole krátce před posledními vánoci. Vše proběhlo v naprosté pohodě a velmi pěkně jsme si popovídali. Ambulantní psychiatr mi předepsal léky na celé následující čtvrtletí.

Další kontrolu mám naplánovanou až na březen. V minulosti jsem preventivní kontroly na psychiatrii někdy vynechával a také proto mám za sebou velmi vysoký počet hospitalizací. Ted už si na to dávám pozor a na kontroly docházím pravidelně.

Ale není to jen psychiatrické oddělení, kam na pravidelné kontroly docházím.

Stejně tak navštěvuji jen v rámci preventivních prohlídek i oční a zubní oddělení.

Na oční prohlídce jsem byl v polovině právě uplynulého prosince. Na dálku vidím stále dobře, o čemž mě přesvědčil fakt, že jsem při zkoušení zraku dokázal přečíst i ta nejmenší písmena. Problémy však mám se čtením, při kterém musím používat brýle. V mém věku je to prý zcela normální. Na pravidelné oční kontroly chodím vždy jedenkrát do roka

a to pravidelně už asi pět let. Vždy mi změří nitrooční tlak, prozkoumají oční pozadí a dvakrát jsem už absolvoval i CT vyšetření. Naštěstí všechna vyšetření dopadla vždy dobře. Přesto koncem letošního roku 2021 se objednám na preventivní prohlídku znovu. Nechci nic zanedbat. Co se týče zubního oddělení, tam docházím preventivně na prohlídky jednou za půl roku. Naposled jsem na ní byl koncem léta 2020, takže už je nejvyšší čas teď v zimě absolvovat další. Jen čekám až se trochu zlepší situace s koronavirem. I na zubním oddělení jsem se totiž poučil ze svých chyb v minulosti.

Někdy kolem třicátého roku věku jsem musel zubní oddělení po delší době několika let navštívit pro akutní potíže. Vytrhli mi tenkrát dva zuby vedle sebe a implantovali můstek. Vyšlo to už tenkrát dost finančně draho a když můstek asi po dvaceti letech dosloužil vyšla jeho výměna za nový ještě mnohem dráž. Proto už mnoho let docházím každý půlrok na preventivní prohlídky. Ošetřující stomatolog mi někdy najde kaz a ten si nechám hned ošetřit a vyplnit plombou. Něco to sice také stojí, ale s cenou můstku je to nesrovnatelné. Mnozí mí věkoví vrstevníci už mají částečné, nebo dokonce úplné zubní protézy, nebo fungují bez odstraněných zubů. Já ve svém věku mám zatím jen jeden napevno implantovaný můstek. Ty preventivní prohlídky přece jen k něčemu jsou, a zdaleka ne jen ty na zubním oddělení.

To musím upřímně napsat, třebaže se jinak spíše snažím lékařům vyhýbat.

 

Luboš Hora-Kladno