Proč kouřím?

Tuhle otázku dostávám každou chvíli. Proč vlastně kouřím, když se zároveň v takové míře věnuji sportu, že dokážu v 57 letech uběhnout i více než 20 kilometrů a stejně tak  ujet přes 100 km na kole. Nejsem přitom žádným svátečním kuřákem, který si sem tam vykouří spíše příležitostně nějakou cigaretu, aniž by kouřil pravidelně. Já téměř denně vytáhnu krabičku cigaret, navíc tzv. bezfiltrových a ubalených z méně kvalitního, ale levného polského tabáku.

Kupodivu ve srovnání s mými známými věkovými vrstevníky-vesměs nekuřáky žádné problémy s dechem a fyzickou kondicí nemám. Oni jsou zadýchaní už po minimální fyzické zátěži, třeba jen po té co vyšlapou po schodech  několik pater. Jak je tedy možné, že na tom kuřák může být s dechem lépe než nekuřák? Záleží podle mě především na dvou faktorech. Tím prvním je pravidelný, pokud možno každodenní kondiční trénink a tím druhým pak tělesná váha v porovnání s tělesnou výškou. Kuřák, který pravidelně trénuje a má navíc ideální tělesnou váhu obvykle, může mít opravdu  lepší kondici, než nekuřák, který je líný pravidelně sportovat a navíc má i nějaká ta kila navíc. Taková je moje osobní zkušenost.

Kouření samozřejmě zdraví škodí, o tom není pochyb. Stejně tak ale škodí zdraví nedostatek aktivního pohybu a tělesná nadváha. To už si zdaleka ne každý dokáže uvědomit. Kuřáci jsou zejména v poslední době stále více diskriminováni ať už častým zvyšováním cen tabákových výrobků nebo stále přísnějšími jalovými nařízeními, kde všude se nesmí kouřit. Proč ale nejsou nijak diskriminováni lidé, kteří jsou líní udělat pár kroků pěšky/o nějakém běhání ani nemluvě/, všude se jen vozí a navíc mají třeba 20 kilo nadváhy? Vždyť ti si ničí také zcela evidentně své zdraví.

Potkávám hodně svých věkových vrstevníků, ale i lidí o dost mladších, kteří mají na první pohled nějaké to kilo navíc. Kdysi dávno jsem mezi takové lidi patřil také,. V té době jsem sice nekouřil, ale třebaže jsem byl věkem mnohem mladší než dnes, moje kondice byla víc než ubohá. Proč?

Jednak jsem měl málo aktivního pohybu a navíc i dost kilo nadváhy. V současné době sice už dlouhá léta kouřím, ale také pravidelně sportuji. Je trochu kuriozní, že v oblasti fyzické kondice mám dnes podstatně lepší výkony než třeba v období ranného dospívání, kdy jsem sice nekouřil, ale také nesportoval a byl obézní. V současné době vykouřím zhruba dvacítku cigaret denně. Nemíním tím kouření obhajovat, nebo dokonce propagovat. Jsem ale díky své psychické nemoci hodně labilní i úzkostný a kouření mě přece jen uklidňuje. Asi, kdybych ke svému skutečně pravidelnému sportování ještě přestal úplně kouřit, byly by mé kondiční výkony lepší. O ty mi ale ani moc nejde. Pro mě není důležitá  fyzická kondice, ale ta v mém případě mnohem důležitější -psychická. A právě psychika by šla při abstinenci nikotinu zcela jistě hodně dolů. Mám s tím už své zkušenosti. Zkoušel jsem přestat kouřit. /nejdéle to bylo měsíc/ Když jsem nekouřil, byl jsem silně úzkostný a dostával se do stavů na hranici depresí. Proto do budoucna sice asi zkusím kouření trochu omezit, ale hlavně třeba v psychické krizi ho zcela určitě odmítat nebudu.

 

Luboš Hora-Kladno

 

Napsat komentář