S odchovanci tituly, s ,,cizáky“patrně boj o záchranu

Jako rodák z Kladna jsem zarytým kladenským patriotem a na své rodné město nedám dopustit. Týká se to i oblasti sportu. Však jsem v minulosti hrával soutěžně fotbal za dorost i béčko mužů nejlepšího kladenského oddílu SK Kladno/tenkrát se ovšem jmenoval Poldi SONP/ i v tomto oddíle působil nějaký čas, jako trenér u mládežnických družstev.

U nás na Kladně je mezi fanoušky ale nejpopulárnějším sportem lední hokej.

Nejlepší kladenský oddíl, který v současné době nese název Rytíři /v minulosti rovněž jako u fotbalu Poldi SONP/ je šestinásobným mistrem republiky i vítězem Poháru mistrů evropských zemí. To je ovšem  dnes už jen zaprášená minulost. Když Kladno v roce 1959 získalo svůj první mistrovský titul, ještě jsem nebyl na světě.  Na těch dalších pět titulů mistrů republiky se ale pamatuji více než dobře. Bylo to ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století. Já v této době chodil na základku a stejně jako celé mé rodné město žil tenkrát hokejem. Jako divák jsem chodil na téměř každé domácí utkání a nezměrně obdivoval takové hráče jako byli reprezentanti a mistři světa Pospíšil, Kaberle, Nový, Eda Novák ale i další jako brankáře Krásu i Termera, obránce Vejvodu, Nelibu i Vinše i útočníky Bauera, Sýkoru, nebo Křiváčka. Dodnes dokážu zpaměti vyjmenovat tehdejší mistrovskou sestavu, včetně náhradníků. Ta sestava se totiž tenkrát po celých pět let měnila jen minimálně a hlavně byla složena pouze z odchovanců kladenského hokeje, což byla i na tehdejší dobu velká rarita.

Od posledního mistrovského titulu Kladna v roce 1980 uplynulo již více než 40 let a pozice kladenského hokeje se zcela změnila. Současní Rytíři jen pendlují mezi první a druhou nejvyšší soutěží a nějaký další titul je proto jen marným snem. Bude to platit i v brzy začínající sezoně 2021-22, do které se Kladno znovu vrátilo jako nováček v nejvyšší soutěži? Podle mého názoru docela určitě. Tím spíš, že domácí zápasy bude muset hrát v pro diváky vzdáleném Chomutově./Aspoň se budu mít na co vymluvit, když mi někdo bude vytýkat, že nechodím na hokej/. V tom bych však největší problém neviděl. Současnému týmu bude vedle kvality  patrně nejvíce chybět pověstné kladenské bojovné srdíčko, které měli v minulosti  kladenští odchovanci, získávající pro své město jeden titul za druhým. Mohou snad mít takové nadšení pro město Kladno hráči ze zámoří?

A v současném týmu je jich hned šest, pět Kanadanů a jeden Američan. Tyto ,,cizáky“ ještě doplňuje hráč z Norska   i kanadský trenér. Mohou snad tito hokejisté, kteří si za mořem v tamější nejvyšší soutěži prakticky ,,neškrtli“mít zájem na nějakém oprášení staré slávy kladenského hokeje? Asi sotva. Vždyť Kladno a jeho někdejší úspěchy jim mohou být ukradené. Jim nejspíš půjde o vlastní kariéru. Pro to jediné budou patrně hrát, snažit se prosadit i na sebe upozornit a když se to povede a budou mít výnosnější angažmá, rychle půjdou ,,o dům dál“. A s těmito hokejisty má Kladno hrát nejvyšší soutěž….

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář