Seriál o toxikománii 10

Čichání těkavých látek

Zvláštním typem toxikomanie je čichání těkavých látek, takzvaných inhalantů. Údajně existuje více než tisíc domácích a jiných běžných výrobků, které je možné zneužívat jako inhalanty. Většinou se jedná o různá ředidla na barvy, některá lepidla /nejrozšířenější čichavou látkou je toluen/, benzín, nebo některé čistící prostředky.

Vzhledem k tomu, že tyto látky jsou běžně dostupné v prodejnách je závislost na nich o to nebezpečnější. Velmi nebezpečný je i fakt, že pomocí inhalantů lze dosáhnout téměř okamžitého opojení. Většina těchto látek má podobné účinky jako anestetika, to je utlumení tělesných funkcí. Po počátečním opojení a ztrátě zábran nastupuje naopak ospalost, bolesti hlavy a podrážděnost. Chemikálie se v plicích velmi rychle vstřebávají do krve a putují do mozku a ostatních orgánů, kde někdy způsobují nevratné fyzické a mentální poškození. Toxikomané inhalují chemické výpary bud přímo z otevřených nádob, nebo z hadrů nasáklých chemikáliemi. Pro zvýšení i zrychlení účinků inhalují v některých případech toxikomané chemikálie pod plastikovou, nebo papírovou taškou. To je zejména v uzavřených prostorách o to nebezpečnější, že může dojít až k udušení.

Čichání těkavých látek způsobuje často poškození srdce, ledvin, mozku, jater, kostní dřeně i dalších orgánů. Těkavé látky přerušují přísun kyslíku do těla a nutí srdce bít rychleji a nepravidelně. U ,,čichačů“ se může projevovat nevolnost, krvácení z nosu, ba dokonce i dočasná ztráta čichu a sluchu. Chronické užívání může vést k úbytku svalové hmoty. Pravidelné čichání těkavých látek rychle ničí především plíce a imunitní systém. Proč tedy někteří toxikomané propadnou čichání inhalantů, když je to tak nebezpečné? Většina těkavých látek vyvolává změněné stavy vědomí tím, že působí přímo na nervový systém. Čichač pak cítí opojení a další pocity podobné jako po požití alkoholu již po několika sekundách. Tak rychlé krátkodobé účinky nemá žádná jiná droga. Zároveň je však na inhalanty nadopovaných lidí zřejmá nezřetelná mluva, neschopnost koordinovaného pohybu, apatie, narušená soudnost i vyrážka kolem nosu a úst. Dlouhodobé čichání inhalantů vede ke zrychlenému i nepravidelnému tepu, nezřídka i k selhání srdce a v některých případech může způsobit smrt během několika minut bud selháním srdeční činnosti nebo udušením.

Čichání inhalantů propadají často i toxikomané ještě dětského věku, protože těkavou látku lze pořídit snadno a velmi levně.

Osobně jsem znal jednoho čichače ze sídliště, kde bydlím. Byl přibližně v mém věku a čichání těkavých látek propadl už na základní škole. V té době jsme ho s kamarády ze sídliště často přistihli jak čichá něco ze starého hadru v nějakém odlehlém koutě našeho sídliště. Pamatuji si, že už v dospívajícím věku propadl své vášni natolik, že čichal třeba během filmového představení v kině a musela ho vyvádět policie.

Nebo později, když jsem jednou cestoval vlakem mezi Kladnem a Prahou viděl jsem ho v prázdném vlakovém kupé, jak čichá z nějakého hadru, zatímco cestující, kteří se ho štítili, stáli raději na chodbičce vlakového vagonu. V již dospělém věku jsem ho nejednou viděl jak jde po kladenské ulici a současně z hadru čichá nějakou chemikálii. Skončil v ještě mladém věku jako vyložená lidská troska, navíc bezdomovec, který přespával po sklepích i kanálech. Je to už hodně let, kdy jsem ho viděl naposledy. Třebaže mu časté pobyty v kriminálech i psychiatrických zařízeních, kde byl donucen aspoň na čas abstinovat, prodloužily život, myslím, že se nedožil ani čtyřicítky. A to je mě dnes sedmapadesát a byli jsme přibližně stejně staří.

 

Luboš Hora-Kladno

 

Napsat komentář