Seriál o toxikomanii 8

Závislost na LSD

Droga nazývaná LSD je svým chemickým složením diethylamidem kyseliny lysergové. Začněme však látkou označovanou jako námel. Námel je vlastně houba, napadající žitná i pšeničná pole a většinu potravin. Obilí napadené námelem je jedovaté a potrava, která ho obsahuje může způsobit vážnou otravu. Námel znají lékaři už velmi dlouho. Původně se používal v porodnictví. Později chemici zkoumali námelové alkaloidy a zjistili přitom, že základem všech námelových alkaloidů je právě kyselina lysergová. Fakt, že tato kyselina

dokáže výrazně ovlivňovat činnost mozku objevili lékaři až ve 40. letech minulého století.

Kyselina lysergová způsobuje pocity neklidu, lehčí závrati, i mírně obluzené vědomí s podrážděnou fantazií. Stejně tak může způsobit i stavy nesoustředěnosti, nutkání k smíchu a poruchy vidění.

LSD je látka velmi zajímavá, která působí ve velmi malých dávkách s bohatými a rychle se měnícími projevy po jejím požití. Tyto projevy se v některých směrech podobají projevům duševních chorob. Když se LSD dostala na černý trh toxikomanů, připojila se k drogám jako je marihuana, barbituráty, narkotika. Tato látka však často není prodávána jako čistá a obsahuje další látky podobné atropinu, což zkresluje projevy po požití. Pak bývá osoba, která tuto látku požila, díky výrazným změnám v chování nebezpečná sobě i svému okolí.

I u pouhých pokusech zkusit LSD a osobách u kterých ještě nedošlo k závislosti se může po několika dnech po požití objevit úzkost, deprese a stavy vztahovačnosti. Dost častou komplikací u LSD je skutečnost, že projevy po jejím požití se znovu vracejí po určité době od aplikace této látky.

V minulosti bylo LSD s různým úspěchem použito při léčbě těžkých alkoholiků a povahových vad. Výdej a podávání LSD však vždy musel být pod přísnou kontrolou, aby nemohlo dojít ke zneužití.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář