white

Výlet na Říp

Ve spolku Dobré místo se především díky zaměstnanci Honzovi Havlíčkovi zvyšuje zájem o pěší turistiku. V neděli 17. října se uskutečnil další výlet, tentokrát na památný vrchol staroslavného Řípu, kde se nachází rotunda svatého Jiří, založená v první polovině 12. století českým knížetem Soběslavem I.. Tady jme se členy Dobrého místa už jednou byli a to před zhruba 2 lety. Tentokrát ale byla účast větší, když se výletu zúčastnili i dva nečlenové spolku – Honzův kamarád a matka jednoho z účastníků Ondry.

Sešli jsme se po ránu na pražském Masarykově nádraží. Odtud jsme vyrazili osobním vlakem přes Kralupy nad Vltavou do stanice Vraňany, kde byl okamžitý přípoj do obce Ctiněves, která se nachází přímo pod Řípem a podle některých verzí staročeských pověstí vznikla v místech, kde byl pochován praotec Čech. Ve Ctiněvsi jsme se nejdříve občerstvili v místní restauraci a poté vyrazili na asi tři kilometry vzdálený vrcholek Řípu.

Ač samotný Říp nemá ani celých 500 metrů nadmořské výšky, byl v jistém úseku výstup poměrně strmý. Škoda jen, že obloha nebyla úplně jasná, takže nebyla z vrcholku vidět až

přibližně 50 kilometrů vzdálená Praha. Rotundu svatého Jiří jsme si sice prohlédli jen zvenčí, ale zato jsme se před ní vyfotili. Z Řípu jsme se vydali do necelých 10 kilometrů vzdálené Roudnice nad Labem poněkud jinou cestou, než byla původně v plánu.

To ale bylo jen ku prospěchu věci, protože jsme se vyhnuli nepříjemné chůzi po silnici přes obce Rovné a Krabčice. O humor při cestě nebyla zrovna nouze. V samotné Roudnici jsme byli s časovým předstihem a proto bylo ještě dost času na posezení v místní cukrárně. Z Roudnice do Prahy jsme se vraceli tentokrát rychlíkem, který stavěl jen v Kralupech nad Vltavou, kde se dva účastníci výletu od ostatních odpojili a pokračovali kratší železniční trasou do svého bydliště na Kladně. Zbylí členové výpravy se v pořádku vrátili na pražské Masarykovo nádraží, kde tento výlet v dopoledních hodinách začal.

Nevím jak ostatním, ale mě osobně se výlet na Říp líbil, třebaže na vrcholu památného kopce jsem byl asi už popáté. Jen dozvuky výletu nebyli zrovna příjemné. Podcenil jsem podzimní počasí,  málo se oblékl a na výletu dost prochladl. Odnesl jsem to naštěstí jen slušnou rýmou.

Přestože podzim už pokročil a počasí na výlety nebude již zrovna ideální, máme na listopad už v plánu další výlet. Jen já se musím na něj pořádně obléknout.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář