white

Zase si hraju na Hujera

Předpokládám, že jste všichni viděli už notoricky známou českou komedii ze sedmdesátých let s názvem ,,Marečku podejte mi pero“. Hlavní roli studenta v již pomalu seniorském věku v ní hraje Jiří Sovák. Jinou důležitou roli studenta večerní průmyslovky šplhouna Hujera v ní ztvárnil herec Václav Lohniský. Ano je to ten, který vnucoval třídnímu profesoru ,,švestičky ze své zahrádky“, nebo se sám obsadil do funkce třídního sběrového referenta. Osobně jsem byl už od studia na gymplu vždy spíše třídním rebelem, než šplhounem, ale v současné době se naopak spíše blížím šplhounu Hujerovi ze známé komedie. Však také doktor historie Kuchynka na fakt, že jsem na kladenské Univerzitě III. věku v obou dvou studijních oborech místo jedné závěrečné práce vypracoval a odevzdal opakovaně vždy práce tři, reagoval slovy z jiné české komedie: ,,Vy mě ale zásobujete.“ Kladenskou Univerzitu III. věku sice v současné době nestuduji, ale už patnáctým rokem pokračuji ve studiu na podobné škole -Slánské akademii volného času.

Absolvoval jsem tedy všech zatím dokončených 14 ročníků a za každý vypracoval závěrečnou práci a následně dostal čestný diplom. Ted má probíhat 15. ročník a i když byl kvůli koronavirové pandemii dočasně přerušen, já s velkým předstihem už stačil vypracovat ne požadovanou jednu závěrečnou práci ale práce hned dvě. Obě se oficiálně mají odevzdávat až někdy v letošním červnu. Já však tu první o Karlu Havlíčku Borovském odevzdal už posledního listopadu loňského roku a během letošního ledna ještě stačil vypracovat i odevzdat práci druhou o Aloisi Jiráskovi. Přitom 15. ročník Slánské akademie volného času má skončit až za 5 měsíců.

Že by se z někdejšího třídního rebela stal třídní šplhoun Hujer?

Nad tím se musím trochu pousmát. Tak žhavé to určitě není. Já sice narozdíl od kolegů -posluchačů Slánské akademie zatím vždy odevzdal závěrečnou práci a letos navíc hned dvě, ale narozdíl od ostatních posluchačů v poslední době zcela vynechávám přednášky a práce si píšu zcela svobodně na témata, která se sice na akademii vůbec nepřednáší, ale mě zajímají a jsou mi blízká. A moje účast na přednáškách byla v posledních dvou ročnících nulová. Dokonce ani pro ten poslední čestný diplom jsem si do Slaného nejel a z akademie mi ho museli poslat poštou. Takže jsem Hujer, nebo rebel? Svou účastí na přednáškách určitě rebel. Že bych za 15. ročník Slánské akademie napsal ještě třetí práci?

To už bych si opravdu hrál na Hujera….

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář