Ernesto Che Guevara – novodobý Don Quichote a snad jediný opravdový komunista

Jméno jednoho z největších revolucionářů 20. století Ernesta ,,Che“ Guevary pomalu upadá
v zapomnění. Podle mého názoru určitě neprávem. Nebude proto rozhodně na škodu si připomenout, kdo to vlastně ,,Che“ Guevara v nepříliš vzdálené minulosti byl.

Ernesto ,,Che“ Guevara se narodil roku 1928 v Argentině. Úspěšně vystudoval medicinu a stal se chirurgem. Tomuto atraktivnímu i výnosnému povolání se však téměř nevěnoval. Našel pro sebe jinou životní cestu-cestu revolucionáře, které zasvětil hlavní smysl svého života. Hned po ukončení vysokoškolských studií svou argentinskou vlast opustil. Zpočátku cestoval po latinskoamerických zemích a dobře poznal neutěšené společenské poměry v nich. To ho přivedlo k marxistickému revolučnímu názoru, který ho pak provázel po celý další život. Zároveň zastával ostrý postoj proti politice USA, které udržovaly pomocí neokolonialismu většinu latinskoamerických zemí ve svém područí. Již v roce 1954 se ,,Che“ Guevara připojil k odboji ve středoamerické Guatemale, kde byl právě patrně za pomoci americké CIA svržen levicový režim. Tento odboj však skončil neúspěchem a Guevara utekl do Mexika.  Tam se brzy seznámil s jinými marxisty-bratry Fidelem a Raúlem Castrem. Guevara se zúčastnil jejich vylodění na Kubě i následné úspěšné revoluce, která v roce 1958 smetla tamější pravicový režim diktátora Fulgencia Batisty. Revoluce v duchu marxistických ideálů na Kubě zvítězila jako v první zemi na celém americkém kontinentu. ,,Che“ Guevara se po tomto vítězství stal naturalizovaným Kubáncem a získal i významný post kubánského ministra průmyslu a financí. Z této funkce vedl zuřivé tažení proti imperialismu Spojených států. Vyvlastnění amerického majetku na Kubě komunisty osobně schvaloval. Sám byl pravým komunistou, což dokazuje mimo jiné i fakt, že tento kubánský ministr často pracoval během volných víkendů jako řadový dělník a to bez nároku na odměnu zcela zadarmo!!! Kdo z vysokých komunistických funkcionářů ho v tomto ohledu dokázal napodobit?

V roce 1962 navštívil Sovětský svaz a poté začal s takzvaným ,,vývozem“ revoluce do celého světa. V roce 1965 se při tomto vývozu objevil ve středoafrickém Kongu, kde organizoval partyzánský odboj proti vládě vykořisťovatelů. I když stále mohl působit jako člen kubánské vlády i tím si zajistit dobré a výnosné místo, odešel Guevara do jihoamerické Bolívie a aktivně se zapojil do partyzánského odboje proti vykořisťovatelskému režimu. Místo teplého a výnosného křesla
v kubánské vládě volil drsný život plný strádání v bolivijských horách. Už jen tato skutečnost mluví za vše. S hrstkou nejvýše několika desítek partyzánů Guevara dlouho čelil několika tisícům nemilosrdných hrdlořezů, které pro Bolivii vycvičila americká CIA.  Nakonec však byl Che Guevara na podzim roku 1967 zajat a téměř okamžitě popraven, nebo spíše zavražděn.

Proč ale spojuji v titulku svého článku Guevaru s opravdovým komunistou a především Cervantovým Donem Quichotem. Jako opravdový komunista nežil Che Guevara pro osobní prospěch, ani pro kariéru, ani pro majetek. Žil pro své marxistické přesvědčení, pro které také neváhal položit život. A jako vymyšlený Don Quichote, šel skutečný Ernesto ,,Che“ Guevara za svými vysněnými ideály a cíly, třebaže byly vlastně neuskutečnitelné až do konce života.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář