Legendy o Divokém západě 14

Butch Cassidy a Sundance Kid-část první

Buth Cassidy a Sundance Kid se z Legend Divokého západu jaksi vymykají. Jednak v tom, že jde o poslední bandity starého stylu typu Quantrilla, Jesse Jamese, nebo bratří Youngerů a především v tom, že tato nerozlučná dvojice banditů neměla na svědomí žádný lidský život. Vylupovali sice banky i poštovní vozy vlaků, ale nevraždili. Oba byli rabiáty na první pohled a proto se dost liší od herců Roberta Redforda a Paula Newmanna, kteří si je zahráli v dodnes oblíbeném westernu. Ostatně vzhled obou banditů není po stránce hodnověrné historie jediným nedostatkem filmu.

Oba se narodili v jednom roce 1866, tedy krátce po skončení občanské války Severu proti Jihu, kdy se banda Jesse Jamese právě osamostatnila a začala se svými přepady bank a vlaků a oba loupili ještě na začátku nového 20.století.

Podívejme se na oba nejprve odděleně:

Butch Cassidy se narodil ve státě Utah již zmíněného roku 1866 jako Robert Le Roy Parker. Dlouhé jméno mu patrně příliš nevonělo proto se později přejmenoval na Butch Cassidyho. Trochu obtloustlý mladík se původně chtěl stát kovbojem – honákem dobytka a zprvu jím také byl. Dokonce vynikal v kovbojském a ryze americkém sportu-rodeu. Snad mohl patřit mezi nejlepší poctivé kovboje, kdyby se nesetkal se zločincem Mikem Cassidym.

Společně s ním ukradli a odvedli nejedno stádečko dobytka či koní. Právě krádež koní se v tehdejších Státech však považovala za jeden z největších zločinů. Doplatil na to jeho ,,učitel“ Mike Cassidy, který byl po jedné z krádeží chycen do lasa a poté za cválajícími koni uvláčen k smrti. Brzy nato byl dopaden i Butch a souzen. Protože mu však neprokázali krádež koní, ale pouze dobytka, byl odsouzen na jeden a půl roku vězení. Jakmile jeho bránu opustil, uvědomil si že krádežemi jaloviček příliš nezbohatne a začal vytvářet vlastní loupežnou bandu. Právě v této době se přejmenoval na Butch Cassidyho, protože jeho pravé jméno bylo prý příliš dlouhé a špatně se pamatovalo. A on se chtěl přee stát jakýmsi novým Jesse Jamesem, kterého v té době právě zastřelil člen Pinkertonovy detektivní agentury Robert Ford. Ostatně byli to právě Pinkertonovci, kdo brzy začal Buthe pronásledovat.

V červenci 1887 zastavila Butchova tlupa vlak, odpojila poštovní vagon , za pomoci dynamitu ho rozpůlila a stejně tak naložila i s nedobytnou pokladnou. ,,Úlovek“ byl na tehdejší dobu opravdu tučný. V novinách se dokonce psalo, že Jesse James vstal z mrtvých.

Pinkertonova agentura začíná tlupu pronásledovat. Butch Cassidy jí hned třikrát po sobě vytře zrak, když vždy zopakuje stejný scénář-odpojení poštovního vozu a za pomoci dynamitu i jeho vyloupení.

Přibližně v této době se stává členem tlupy později nerozlučný Butchův společník vlastním jménem Harry Longbaugh, mnohem známější pod přezdívkou Sundance Kid, který se stejného roku jako Butch narodil ve Wyomingu. Butch ho brzy uznává za rovnoceného společníka ve vedení tlupy, kterou začnou nazývat ,,Wild Bunch“ – ,,Divoká tlupa“.

Protože zkušení Pinkertonovi jsou už tlupě na stopě ohromí všechny Butch Cassidy nečekaným návrhem. Budou.li zapomenuta všechna jeho provinění a dostane-li milost, skončí se svými loupežemi a bude jezdit po železnici jako ochránce poštovních vagionů!!! S touhle světovou justiční originalitou kupodivu americká železnice /Union Pacific/ souhlasí!!! Jako ochránce poštovních vozů jezdí Butch jen krátce. V záloze má přece svou tlupu, kterou teď vede Sundance Kid. Tomu dává Butch zprávu, když vlak veze obzvláště tučnou částku dolarů. Přepad vlaku jehož strážcem má být právě Butch je po spolupráci obou výtečníků mimořádně úspěšný. O život přitom nepřijde jediný člověk. Butchův ,,vzor“ Jesse James, by nebýt mrtev, bledl závistí.

Mimořádně velká částka je ,,spravedlivě“ rozdělena mezi členy tlupy a po Butch Cassidym i Sundance Kidovi jako by se zem slehla.

 

Luboš Hora -Kladno

Napsat komentář