O duševním zdraví otevřeně a bez předsudků

V pátek 10. září začíná největší tuzemská multižánrová osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním. Kampaň, kterou od roku 1990 organizuje a zastřešuje Fokus Praha, potrvá čtyři týdny a vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví.

„Covidová pandemie nám ukázala, jak moc je potřeba se zabývat nejenom naším fyzickým, ale i psychickým zdravím. Během posledního roku výrazně narostl počet lidí s poraněnou duší. K jejich zotavování je mj. nutné i to, aby téma duševního zdraví nezůstávalo za oponou, ale bylo ve veřejném prostoru slyšet a vidět,“ zdůrazňuje Petr Hudlička, generální ředitel Fokusu Praha.

 

Fokus Praha spolu s dalšími organizacemi představí své služby např. hned v pátek 10. září v rámci Karlínského dnu pro duševní zdraví. Pražané se budou moct seznámit s činností Komunitního centra Dílna, které je volnočasovým klubem nejenom pro lidi s duševním onemocněním, ale i širokou veřejnost. Na Karlínských dnech pro duševní zdraví Fokus Praha dále představí službu dostuduj.fit, nový program zaměřený na podporu studentů středních a vysokých škol z Prahy, kteří se během studia dostanou do psychické nepohody.

Z dalších akcí lze připomenout např. dny otevřených dveří Klubu Mosty (13. 9.), Centra duševního zdraví pro Prahu 9 (15. 9.) nebo Komunitního týmu Kladno (7. 10.).

 

Centrum Podskalí a Komunitní tým pro Prahu 5 se zapojí do celopražské akce Zažít město jinak na Výtoni a Smíchově (18. 9.).

Chystá se také 1. ročník konference Slyšení hlasů konané v Praze 20. – 21. 10. a s ní související křest knihy Fenomén slyšení hlasů, spojený s projekcí filmu Legal Alien (20. 10). Pro milovníky výtvarného umění nebudou chybět výstavy obrazů a dalších uměleckých děl z produkce talentovaných lidí se zkušeností s duševním onemocněním.

-kry-

 

Přehled akcí je k dispozici na webových stránkách tdz.cz.

Napsat komentář