Před vánoci jsem žil mistrovstvím světa ve fotbalu v Kataru

V právě uplynulém posledním měsíci v roce jsem více než těšením na vánoční svátky žil probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbalu. V televizi jsem sledoval velkou většinu zápasů a od začátku jsem byl velkým fanouškem Argentiny, která také k mé velké radosti celý šampionát nakonec vyhrála. Jihoamerický technický fotbal se mi totiž líbí mnohem více, než přetaktizovaná a více atletická než technická hra evropských zemí.

Hlavním motivem mého fandovství Argentině byl však její nejlepší hráč i nejlepší hráč celého světového šampionátu Lionel Messi. Přitahuje mě k němu třeba už jen fakt, že je snad na centimetr přesně stejně vysoký/nebo spíš malý / jako já. Svou až neuvěřitelnou míčovou technikou však někdy doslova zesměšňuje o hlavu vyšší fotbalisty. Nejvíce to bylo patrné při semifinálovém utkání Argentiny s Chorvaty, které jihoameričtí fotbalisté jednoznačně ovládli 3:0. Messi v tomto utkání jednoznačně triumfoval. Jeden gól vstřelil sám a na další dva přihrál. Zvláště tu třetí branku připravil svému rovněž nevysokému spoluhráči Alvarezovi geniálně. Na hřišti si nejprve doslova ,,povodil“ a dokonale zesměšnil chorvatského o patnáct let mladšího a o více než hlavu vyššího obránce Gvardiola a pak již zmíněnému Alvarezovi poslal přihrávku, ze které prostě nešlo gól nedat.

I v samotném finále Messi zářil. Vstřelil dvě branky v zápase a v následném penaltovém rozstřelu se také nemýlil.

Lionel Messi byl prostě na šampionátu pro mě hráčem číslo jedna a jsem velmi rád že stejně pochodil i u fotbalových odborníků, kteří ho za nejlepšího hráče mistrovství také vyhodnotili.

Messi na šampionátu jasně předčil největší propagované hvězdy. Nejtrapněji z nich působil Portugalec Ronaldo. Namyšlený a napomádovaný idol žen nepředvedl vůbec nic.

Dokonce vypadl ze základní sestavy a do utkáních posléze zasahoval jen z lavičky náhradníků. Nechci být škodolibý, ale když Ronaldo opouštěl po trapné čtvrtfinálové prohře s africkým Marokem hřiště v slzách vyloženě mě to těšilo.

A co další hvězdy, které Messi předčil? K obhajobě Brazilce Neymara lze uvést, že se na šampionátu zranil a když pak nastoupil do zápasu to zranění ho dost limitovalo.

Jediný, kdo se Messimu přiblížil byl Francouz Mbappé. Ten měl ovšem velkou výhodu v tom , že je o plných dvanáct let mladší než Messi. Mbapé vstřelil na mistrovství sice o jeden gol víc než Messi, ale přesto si myslím že za mým idolem jako hráč zaostal. Mbappé je zcela jiný typ fotbalisty než Messi. Je neuvěřitelně rychlý a má mimořádnou  střeleckou potenci. Tím ale jeho přednosti před Messim končí. Mbappé potřebuje ideální přihrávky od spoluhráčů a když je nedostane, není téměř vidět. Rozhodně není nějakým dirigentem, nebo tvůrcem hry. Tím je naopak Lionel Messi. Jeho milimetrové přihrávky i narážečky mají oči a celý argentinský tým z jeho tvůrčí činnosti těžil. A já osobně si nejvíce vážím hráčů, kteří umí především hru tvořit. A v této činnosti měl Messi nad Mbappém jasně navrch.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář