Talentovaná žena, které tvůrčí psaní naplňuje její život i přes její handicep

Paní Jiřina Koudelová ( * 1974 ) napsala již 15 knih. 11 knih bylo o Německých ovčácích a poslední dobou se věnuje knížkám o duševním zdraví. Jak sama říká: „Těchto knih je stále na knižním trhu málo“. Zabývá se také příběhy lidí, kteří si prošli nějakou formou duševních nemocí a nebojí se o nich mluvit. Proto destigmatizuje tuto oblast, což je velmi užitečné. Tato žena je velmi tvůrčí a akční. Nejen, že píše, ale také skládá texty k písním, hraje na kytaru, skládá básně. Její umění vyjadřuje nejen slovy, hudbou, ale především tým, kým je. Jelikož tato žena napsala další díl knihy Proč zrovna já – druhý díl, rozhodla jsem se ji oslovit a požádat o rozhovor. Začtěte se do jejich odpovědí.

Proč jste se rozhodla pro druhý díl knížky Proč zrovna Já?

Myslím si, že na knižním trhu je málo literatury, která se věnuje právě tématu duševních nemocí, a tím nemyslím jen odborné knihy. Bohužel i v dnešní době existuje stigma duševně nemocných, laická věřejnost nechápe a nerozumí tomu, co tito lidé prožívají a jak se trápí, z toho důvodu jsem se rozhodla zaměřit se na příběhy lidí s duševním onemocněním. Všechno záleží na porozumění a pochopení mezi zdravými a nemocnými.

Co Vás k tomu vedlo?

Po vydání prvního dílu se na mne obrátilo ještě několik dalších osob, kteří jsou duševně nemocní, a projevili rovněž zájem sdílet svůj příběh prostřednictvím mé knihy o tom, jak bojují se svou nemocí, a jak se s ní sžili.

Co všechno jste musela uskutečnit, aby jste vydala tuto další knihu?

Abych mohla vydat další knihu, musela jsem oslovit i další lidi na sociálních sítích ve skupinách pro duševně nemocné , kteří by se nebáli posdílet se se svým příběhem, o tom, kdy se u nich nemoc objevila, jak se projevovala, co prožívají v nemoci, jak na to reagovala rodina a okolí, a co by případně chtěli vzkázat laické veřejnosti. Nakonec se přihlásilo 17 osob, kteří poskytli svůj osobní příběh s nemocí do mé knihy „Proč zrovna já ?“ – 2.díl.

Chtěla bych jim touto cestou moc poděkovat, není lehké jít s kůží na trh, protože většina osob s duševním onemocněním se za nemoc stydí, nebo se bojí, a tak to tají, a nechtějí o tom mluvit.

Jaké knihy už Vám vyšly?

Vyšlo mi 11 dílů knihy „Německý ovčák“, které se zaměřují na historii původu a chovu německého ovčáka, obsahují dobové fotografie plemenných psů a fen od prvopočátků, tedy od roku 1898 až do 90. let 20.století, jsou v nich obsaženy výsledkové listiny z mistrovství České republiky i mistrovství světa. Jde o odbornou literaturu.

Dále jsem vydala dvě knihy pro osobní potřebu, pro svou rodinu, takže ty v prodeji nenajdete.

A poslední roky jsem se zaměřila na knihy, které se týkají duševních nemocí, protože já sama jsem duševně nemocná. Jde o knihy :

  • Můj život se schizofrenií ( autobiografie o tom, jak mě moje nemoc provází mým životem, co jsem prožívala v psychiatrické nemocnici i v běžném životě , ať už v nemoci nebo v relativním zdraví )

  • Můj život se schizofrenií II.- začátek konce

  • Proč zrovná já ? aneb Příběhy lidí s duševním onemocněním

  • Proč zrovna já ? – 2.díl

Budete pokračovat v dalším psaní a proč?

Kdysi jsem si řekla, že dokud budu moct, tak budu psát. Mám velmi ráda knihy a ráda i píšu. Mám teď rozpracované tři knihy, ale chybí mi více času

Kde je možnost si Vaši novou knihu zakoupit?

Všechny moje knihy lze zakoupit na knižním eshopu www.kniznieshop.cz, nebo na www.stahujknihy.cz nakladatelství Nová Forma.

 

Jaký byl největší problém, aby jste knihu vydala?

Největším problémem byly samozřejmě finance, protože si jako autor musím objednat a zaplatit 9 povinných výtisků a 5 povinných výtisků do knihoven. A když ty peníze prostě nejsou, tak kniha nemůže být vydaná. Ale jsem ráda, že nakonec všechny knihy, co jsem napsala, byly nakonec i vydané.

Co Vám psaní přináší do života a proč to všechno děláte?

Psaní mi hodně pomáhá při mé duševní nemoci. Jsem takový „pisatel“, že už 35 let si každý den píšu deník, který byl předlohou pro mou knihu „Můj život se schizofrenií“. Kromě knih píšu básničky a skládám písně a hudbu.

A proč to všechno dělám ? Protože mě to hodně baví. Dělám něco pro procvičení svého mozku, aby nezakrněl Taky chci ukázat duševně nemocným, aby se nebáli rozvíjet své umělecké a tvůrčí schopnosti, a naopak ukázat „zdravým“ lidem, že i my nemocní můžeme být různorodě nadaní. Neznamená to, že když jsme psychicky nemocní, že nám to nemyslí, že jsme hloupí a líní.

Jakou práci momentálně děláte (kde a proč) a co Vám přináší do života?

Od roku 2019 pracuji v Psychiatrické nemocnici v Opavě jako peer konzultant, protože si myslím, že mám co nabídnout – své bohaté zkušenosti s nemocí a zotavením, kdy se léčím už 35 let. Těší mě, když můžu provázet pacienty na jejich cestě, a tak jak se jim snažím pomáhat, tak mě zase naoplátku pomáhá jejich zpětná vazba.

Jaké máte přání do budoucna?

Vím, že mé duševní onemocnění mě bude provázet až do konce mých dnů, proto je nesmysl si přát, abych se uzdravila, ale přeji si, abych mohla žít tak, abych se za svůj život a nemoc nemusela stydět.

1 komentář u „Talentovaná žena, které tvůrčí psaní naplňuje její život i přes její handicep“

Napsat komentář