Za Kladno hrál Kloz. ČÁST 2

ČÁST 2
Nelehké dětství a fotbalové začátky

Ač je Klozova fotbalová kariéra spojena především s Kladnem, nebyl samotný František kladenským rodákem. Narodil se 19. května 1905 ve východočeských Mlékosrbech u Nového Bydžova. Od roku 1928 však žil s kratičkými přestávkami trvale na Kladně a na kladenském hřbitově je také pochován.
Malý Frantík neměl zrovna lehké dětství. Již v pěti letech ztratil po tragickém neštěstí otce a s maminkou a o dva roky starším bratrem pak zůstali sami. Žít v neúplné rodině bez živitele znamenalo často nouzi i hlad. Tím spíš, že zakrátko vypukla I. světová válka a sociální bída byla jejím věrným průvodcem. Snad právě tady, v obtížných podmínkách nelehkého dětství věčně hladového chlapce, který musel již v dětském věku pomáhat k řešení těžké životní situace neúplné rodiny zapustila kořeny jeho pozdější tolik pověstná bojovnost, nejen na fotbalovém trávníku, ale i v samotném životě.
S kopanou začínal František jako drtivá většina jiných jemu podobných chlapců na louce s hadrákem vyrobeným ze staré punčochy. Do opravdového míče si poprvé kopl teprve po válce, když se s bratrem přihlásili do dorosteneckého družstva Nového Bydžova. K zápasům tenkrát vyráželi pěšky, třeba i několik hodin chůze s dresem v podpaží a trochou jídla v kapse, často unaveni, ale šťastni, že mohou hrát v opravdovém mužstvu. V roce 1926 již dávno dospělý František Bydžov opouští a odchází i s bratrem za prací nikoli již na Kladno, ale do severočeské Roudnice nad Labem.Oba zde mají stálé zaměstnání, pracují a také hrají fotbal za dělnický tým Slavoje Roudnice ve III. fotbalové třídě. Ve městě pod Řípem jsou ale fotbalové oddíly dva. Vedle Slavoje ještě klub SK Roudnice, který hraje o dvě soutěže výše. Přesto jejich vzájemný zápas končí překvapivou remízou, třebaže SK je v tomto derby velkým favoritem.Nemalou zásluhu na nečekaném výsledku má i František Kloz, který v tomto zápase střílí dvě branky. A proto také brzy přestupuje ze Slavoje do podstatně kvalitnějšího SK Roudnice. O ještě větších metách zatím vůbec nepřemýšlí,ale brzy už má být všemu jinak.

Napsat komentář