120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno -14. Část

Strmý pád zpět do divize

Fotbalová sezona 2009-2010 byla poslední sezonou fotbalového oddílu SK Kladno v nejvyšší soutěži. Po ní následoval až neuvěřitelně rychlý pád zpět do dosud nejnižší soutěže, jakou kdy někdejší slavný oddíl hrál.

Po sestupu do druhé ligy z oddílu odešli další kvalitní hráči a na nové na podobné fotbalové úrovni nebyl dostatek financí. S mužstvem už neměl nic společného nedávný prezident Michal Kraus a nové vedení peníze nesehnalo.

Ve druhé nejvyšší soutěži SK Kladno vydržel pouhou jednu sezonu 2010-11 a hned následoval další sestup do České fotbalové ligy. Ani tady se však pád kladenského fotbalu nezastavil. V této třetí nejvyšší soutěži vydržel fotbalový oddíl jen dvě sezony a poté následoval pád tam, kde SK Kladno před deseti lety už startoval-do divize a její tradiční skupiny ,,B“. Tým opustili téměř všichni jen trochu kvalitnější hráči a oddíl s omezeným finančním rozpočtem musel spoléhat především na vlastní odchovance, případně hráče z jiných kladenských oddílů, nebo fotbalisty z obcí na Kladensku.

Samozřejmě to se stává. Jenže to už trvá plných deset let. Od sezony 2013-14 opět živoří kladenský fotbal zpět v divizi. Celých 10 let ji hrál v pohodě jako by se nic nedělo, pohyboval se sice obvykle v první polovině tabulky této soutěže, ale nikdy vyloženě nebojoval o první místo a tím postup výš. A tak oddíl který v minulosti hrál stejnou soutěž s našimi nejlepšími oddíly Slavií a Spartou hraje najednou nižší soutěž než malé obce České republiky jako např. Přepeře, Zbuzany, Zápy, nebo přímo v našem regionu Hostouň. Tohle je tedy skutečná ostuda kladenské kopané

Snad v právě probíhající sezoně 2022-23 by snad mohl konečně zabojovat o postup aspoň do České fotbalové ligy. Po podzimní polovině je na třetí příčce a na vedoucí celek z České Lípy ztrácí 6 bodů. To není nedosažitelná ztráta, tím spíš, že Českou Lípu přivítají Kladeňáci v jarní části soutěže na domácím hřišti. V zimním období sehráli současní hráči kladenského ,,áčka“ v přípravě několik kvalitních zápasů a dokázali i porazit některé soupeře hrající o soutěž výše. Začátkem března divizní soutěž začíná a mnozí kladenští příznivci k ní hledí s nadějemi. Vrátí se kdysi slavný tým aspon do České fotbalové ligy, která je třetí nejvyšší fotbalovou soutěží? Při příležitosti 120. výročí založení SK Kladna by takový postup byl jistě namístě…..

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář