120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno-13. Část

Čtyři sezony v nejvyšší soutěži v letech 2006-2010

První sezona v nejvyšší fotbalové soutěži 2006-07 byla nejúspěšnější. Tým SK Kladno skončil v konečném hodnocení na 11. místě ligové tabulky.

Pro další sezony bylo charakteristické že v týmu docházelo k četným změnám nejen na hráčských postech ale i na místě hlavního trenéra. Po první sezoně v nejvyšší soutěži odešel hlavní trenér Miroslav Koubek, který s týmem do této soutěže postoupil a mezi trenéry, kteří v této době Kladno trénovali byl patrně nejúspěšnější.

Nahradil ho současný reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý, který právě na Kladně možná nastartoval svou mimořádně úspěšnou trenérskou kariéru.

I on Kladno v nejvyšší soutěži dokázal udržet, přestože se musel potýkat s poměrně velkou hráčskou obměnou. Největším problémem týmu asi ve všech čtyřech sezonách bylo, že většina hráčů zde byla pouze na hostování z jiných oddílů. Takoví hráči často hrají sami na sebe, hlavně aby upozornili a dostali se do lepších oddílů. Osud celého týmu pro ně už tak důležitý není.

Ve druhé sezoně 2007-08 už chyběla řada hráčů z první sezony a na Kladně se objevili jiní. Největší posilou byl patrně mladičký Bořek Dočkal/pozdější mnohonásobný reprezentant Československa/, ale i on přišel pouze na hostování z pražské Slavie. Kvalitu měl také středový hráč Ondřej Szabo, který v týmu hostoval z Teplic. Kladenští odchovanci byli na soupisce pouze dva a šlo o ofenzivní hráče Antonína Holuba/v Kladně jako hráč působí i dnes/ a Michala Zachariáše.

V této druhé sezoně v nejvyšší soutěži už mělo Kladno potíže se záchranou, když v konečné tabulce skončilo na 14. příčce.

Pro další sezonu 2008-09 se opět měnili trenéři a místo Jaroslava Šilhavého se již méně kvalitního týmu ujala dvojice kladenských odchovanců Martin Hřídel a Stanislav Hejkal. I hráčů odchovanců v týmu přibylo a k dvojici z minulé sezony přibyli tři další Bartoš, Jan Procházka a Hajník. Velkou oporou týmu se stal brankář Roman Pavlík, který hned poté co Kladno sestoupilo zamířil do kvalitní Plzně.

Mužstvo se ve své třetí ligové sezoně už horko těžko zachraňovalo, ale záchrana se ještě podařila, když SK Kladno skončil opět na 14. místě.

Ve své na dlouhou dobu poslední sezoně 2009-2010 se už týmu bez hvězd a s řadou hráčů pouze na hostování záchrana nepodařila. Podepsala se na tom i horší finanční situace týmu, kdy chyběl takový prezident a mecenáš jakým byl Michal Kraus.

I pro další roky zejména díky nedostatku financí a tím i odchodu mnoha hráčů vypadala situace špatně, což se také velmi rychle projevilo.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář