120-letá historie fotbalového týmu SK Kladno -7. část

Druhý start Kladna ve Středoevropském poháru a následné období okupace

V sezoně 1937-38 skončil tým SK Kladno v konečné tabulce nejvyšší soutěže na výborném 4. místě. To mu umožňovalo znovu startovat v tehdy slavném Středoevropském poháru.

Tentokrát byl los 1. kola soutěže ke Kladnu milosrdný a přisoudil mu jen průměrného soupeře-jugoslávský HAŠK Záhřeb. První zápas v Kladně vyhráli domácí 3:1 a na postupu do druhého kola nic nezměnila ani prohra v Záhřebu 1:2.

V dalších kolech už ale lehcí soupeři nebyli. SK Kladno se v něm znovu setkal s týmem země tehdy již dvojnásobných mistrů světa/1934 a 1938/ Italy. Tentokrát narazili Kladeňáci na dalšího italského giganta-Juventus Turín. První zápas v Itálii byl dost dramatický. Juventus se ujal vedení, ale pak kladenští kanonýři Kloz a Seidl zápas otočili na 1:2 pro hosty. Do poločasu však stačili Italové ještě vyrovnat . Nerozhodný výsledek platil ještě necelou čtvrthodinu před koncem, ale v závěru přidali hráči Juventusu dvě branky a zvítězili 4:2.

Odveta na domácím hřišti se Kladeňákům nevydařila. Po nerozhodném poločase 1:1 měli po změně stran kladenští hráči velkou převahu, ale dalších branek se už nedočkali. Naopak minutu před koncem v době drtivého kladenského náporu Italové z ojedinělého brejku skórovali podruhé a zvítězili 2:1. SK Kladno tím byl ze Středoevropského poháru opět vyřazen ve druhém kole.

Tento ročník Středoevropského poháru byl žel nejen pro československé týmy na dlouhá léta posledním. Evropa měla brzy zcela jiné starosti. Už na podzim téhož roku obsadilo fašistické Německo české pohraničí a začátkem jara příštího roku i zbytek území. Napadením Polska 1.9. 1939 pak oficiálně začala II. světová válka.

V Německem řízeném Protektorátu Čechy a Morava se sice téměř po celé období okupace fotbalové soutěže hrály, ale bez slovenských a sudetských mužstev neměla nejvyšší soutěž patřičnou úroven. SK Kladno odehrál všechny okupační ročníky v nejvyšší soutěži a po osvobození v roce 1945 se znovu zařadil do již neokleštěné nejvyšší soutěže.

Za zmínku z období okupace ještě stojí osud nejlepšího kladenského fotbalisty všech dob Františka Kloze. Ten hned v prvních letech okupace skončil s fotbalem v ligovém Kladně, ale této hře se aktivně věnoval až do konce života. Hrál ještě v nižších soutěžích za Slaný, Roudnici a končil v těsném sousedství Kladna v týmu SK Vinařice. Tam by patrně pokračoval i po válce, ale osud tomu chtěl jinak. V květnovém povstání proti německým okupantům v roce 1945 šel mezi prvními bojovat se zbraní v ruce. V bojích utrpěl těžké zranění, na jehož následky v červnu 1945, v době kdy se v osvobozené republice znovu začínal hrát fotbal, zemřel. Bylo mu pouhých 40 let.