Bývalý vrcholový hokejista i v osmdesáti letech, přes všechny operované končetiny je stále pohybově aktivní

Koncem ledna jsem dělal pro Kladenský deník rozhovor s bývalým vrcholovým hokejistou Kladna Adolfem Stachem. Bylo to u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Přijal mě vstřícně a pěkně jsme si popovídali o jeho někdejší úspěšné hráčské i trenérské kariéře.

Tento muž měl v minulosti jako hráč smůlu v tom, že ho těsně minul první titul mistra republiky, který kladenský tým vybojoval v roce 1959. V tomto roce totiž ještě hrál za kladenský dorost, kde v té době patřil k nejlepším hráčům. Následně narukoval na základní vojenskou službu, při které hrál za Duklu Litoměřice a Duklu Opava a teprve po vojně začal stabilně nastupovat v kladenském áčku. Celých osm let patřil k oporám kladenského týmu v nejvyšší hokejové soutěži. To se však dalších mistrovských titulů /a bylo jich hned pět/ dočkalo až ve druhé polovině sedmdesátých let. V té době už Adolf Stach s hráčskou kariérou skončil. Částečně si vše vynahradil jako trenér dorostenců Kladna v osmdesátých i první polovině devadesátých let. Pod Stachovým vedením to někteří jeho svěřenci dotáhli až do reprezentace České republiky.

V současné době je Adolf Stach již delší dobu ve starobním důchodu. Vysoce aktivní je však stále. Nic na tom nedokázaly změnit ani čtyři operace všech končetin. V obou kyčlích má voperované endoprotézy a operovaná má i obě ramena. Přesto se i v osmdesáti letech pohybuje bez jakýchkoli podpůrných prostředků a to zdaleka není všechno. Pravidelně každý týden chodí hrát tenis a kromě toho se zvládne starat i o dvouhektarovou zahradu, kterou má na chalupě poblíž svého rodiště Jindřichova Hradce. Bez aktivního pohybu bývalý výborný sportovec prostě nemůže vydržet. A tak když teď v zimě není na zahradě co dělat a ani na tenis nejsou vhodné podmínky, vyráží aspoň na nordingwalkingové túry do lesa s hůlkami. Však pochází ještě ze staré dobré školy. Když hrál na vrcholové úrovni hokej, chodil při tom ještě normálně do zaměstnání a trénoval teprve po práci. Přesto to ve sportu a nakonec i v životě samém dotáhl dále než současné hýčkané, protěžované a finančně přeplácené sportovní ,,hvězdy“.

 

Luboš Hora-Kladno          

Napsat komentář