Legendy o Divokém západě 12

Billy the Kid -část druhá

Píše se rok 1878, když se Billy the Kid objevuje v městě Lincolnu v Novém Mexiku. Ještě mu není devatenáct a už má za sebou množství obětí. Je doba, která má své hrdiny, byt často velmi pochybné. Stačí na sebe jakkoli upozornit. A to Billy umí více než dobře. Kromě pověsti skvělého jezdce a střelce má už i pověst skvělého tanečníka a vyniká i mimořádnou dvorností k ženám./ Nejspíš právě proto se nehezký mladík malé postavy stal jejich idolem/. Ve skutečnosti je Billy opuštěným, deprivovaným dítětem, které vyrostlo v drsném prostředí ve věčně zkrvavených ulicích někdejších jižanských států Colorada a Nového Mexika. V Lincolnu zasahuje Billy do tzv. Lincolnské války. Jedná se o konkurenční boj dvou až extrémně zámožných rančerů/majitelů ohromných stád dobytka/.

Jedním z nich Je J.H. Tunstall, významným členem druhé skupiny John S. Chisum. Druhá skupina rančerů má velkou oporu v šerifu Bradym, který je oficiálně nejvyšším zastáncem práva v Lincolnu.  Poměrně čestný a hlavně romantický Tunstall naivně věřící ve spravedlnost je druhou stranou zákeřně zavražděn. Billy, který bojuje na jeho straně přísahá nad Tunstallovým hrobem pomstu. /Říká se, že právě Tunstall byl jediným mužem, který byl Billyho schopen ovlivnit v dobrém Snad proto ta touha po pomstě./ Lincolnská válka pokračuje i po Tunstallově smrti. A zářezů na Billově ručnici, které znamenají zastřelené protivníky přibývá. Činy Billyho the Kida se rychle šíří od úst k ústům a získávají mu proslulost po celé zemi, zvláště když osobně zastřelí nejvyšší autoritu šerifa Bradyho. Za tento čin mu už však hrozí pronásledování zákonem a dokonce i poprava.

Lincolnská válka se už stala tak známou, že se řeší až na úrovni Bílého domu ve velmi vzdáleném Washingtonu v   pracovně prezidenta. Konečný verdikt zní, že všem účastníkům Lincolnské války se uděluje amnestie, pokud nebudou pokračovat v ozbrojených akcích.

V roce 1879 zve guvernér Nového Mexika, pověřený samotným prezidentem USA na soukromou schůzku o konci Lincolnské války. Při ní si Billy přátelsky popovídá s nejvyšší autoritou státu.

Po skončení války Billy načas opustí město Lincoln a odjíždí do Fort Summeru městu plnému těch největších zločinců a vrahů.  Kid i zde má velkou autoritu a dokonce zakládá a následně velí jako dvacetiletý mladík bandě mnohem starších a zkušenějších mužů. Jeho banda má na svědomí další krádeže dobytka, další přestřelky a vraždy. V kraji je silný neklid a nepokoje. Situaci je třeba řešit. Billy Kid je už dávno vyhlášen psancem a stíhaným zločincem a je na něj potvrzen zatykač. Do čela pronásledovatelů Billy the Kida se postaví jeho nedávný přítel narozdíl od malého Billyho téměř dvoumetrový Pat Garret.

Garret narozený v Alabamě a vychovaný v Louisianě sice do řádné školy téměř nechodil, ale to v současné situaci přece vůbec nevadí. Hlavně že je to tvrdý, nelítostný a zkušený muž. Zajímavá jsou i jeho dosavadní zaměstnání. Chvíli je zlodějem dobytka, chvíli tím kdo zloděje pronásleduje, tedy šerifem. Ted právě znovu přejímá šerifskou hvězdu s tím že celý kraj zbaví bandity a psance Billy the Kida. Brzy je jasné že mezi těmito dvěma muži se rozhodne: Kdo z koho?

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář