Legendy o Divokém západě 11

Billy The Kid -část první

Dochovaly se pouze dvě fotografie. Na jedné je muž opřený o ručnici s koltem u pasu. Na druhé je tvář muže, která určitě není portrétem nějakého playboye, po kterém by ženy šílely. Tvář je podlouhlá, tak trochu připomíná hlavu koně, nápadný je silný předkus, vlčí zuby, široko od sebe položené oči a její ošklivost ještě umocňuje hrubý rozpláclý nos. Navíc tento nehezký muž neměl žádnou vysokou chlapskou postavu se širokými rameny, ale jednalo se o malého/výška sotva 170 cm/ v ramenou spíše útlého mladíka. A přece byl tento malý hubený muž s nepříliš hezkým obličejem milencem mnoha a touhou snad všech žen ve státě Nové Mexiko.

Jde snad o omyl? Vůbec ne, za nehezkého mladíka s žokejskou postavou nehovořil vzhled ale jeho činy. Žel šlo  o činy, které často ostře odporovaly zákonům.

Tento muž se pod vlastním jménem Wiliam H. Boney narodil 13.11 1859 v New Yorku. Rodina se však záhy několikrát  stěhovala až zakotvila v  městečku Silver City v Novém Mexiku a Wiliam Boney tu ještě v dětském věku bude znám pod zcela jiným jménem-Billy the Kid. Do legend se dostal díky mladistvé odvaze, a až neuvěřitelné chladnokrevnosti.

Byl to skutečný hrdina Divokého západu, nebo bezohledný a chladnokrevný zabiják a mnohonásobný vrah? Pokud budeme věřit legendám/a bylo jich bezpočet/, pak se jednalo o hrdinu, který se vlastně v důsledku své mladické nerozvážnosti stal v pouhých jedenadvaceti letech obětí o dvě hlavy vyššího pistolníka, který ho zastřelil zákeřně ze zálohy v situaci ve které neměl Billy sebemenší šanci, protože se mu bál postavit čelem./ V případě smrti Billy the Kida ostatně legendy nelžou./

Pokud však budeme věřit hodnověrným historickým faktům objeví se před námi jen patologický mnohonásobný a chladnokrevný vrah.

V jednom Billy the Kid ale přece jen ostatní legendy určitě ,,předčí“. On svou první lidskou oběť zabil v neuvěřitelném věku pouhých dvanácti let. Bylo to v situaci, kdy chránil svou matku, kterou na ulici v opilosti obtěžoval nějaký místní pobuda. Billy mu zcela chladnokrevně vrazil  svůj nůž do zad. Třebaže kolem roku 1870 neměl v Novém Mexiku lidský život valnou cenu, ozbrojený útok dvanáctiletého dítěte na mnohem většího a silnějšího soka doslova šokoval celé městečko Silver City. Billy the Kid se v pouhých dvanácti letech stává psancem.

V důsledku toho musí Billy ze Silver City prchat. Historikové se poté velmi podstatně rozcházejí v líčení toho, co se dále s Billy the Kidem dělo. V jednom se však všichni shodují-byl vynikajícím jezdcem /patrně vzhledem ke své žokejské postavě/ , chladnokrevným střelcem ze všech tehdejších zbraní i ze všech pozic a nezalekl by se snad ani samotného ďábla.  Prošel  řadou krvavých pistolnických soubojů a ve všech zvítězil. Zastřelil více než 20 soupeřů, přičemž k těmto obětem vůbec nepočítal Indiány, ani méněcenné Mexičany. Tři Indiány zabil již tři týdny po svém útěku ze Silver City, jen proto aby se zmocnil jejich zbraní./To byl stále ještě v dětském věku/. Záhy zabíjí černošského kováře jen proto, že místo mazlivého Billy the Kid, ho nazval Billy Goat. /Kid přeloženo do češtiny znamená doslova kůzle, zatímco Goat je nejen kozel, ale v jistém smyslu i člověk, který ze sebe dělá blázna/. A brzy následují na jeho účtu další oběti, zatím spíše z řad Indiánů a Mexičanů.

Když se už jako dospívající mladík objevuje v městě Lincolnu v Novém Mexiku už není žádný zelenáč, ale mladík, o kterém se hovoří s velkou vážností, protože je o něm známo, že je schopný všeho.

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář