Mšené Lázně

Bylo léto roku 2023, moje maminka měla zdravotní problémy a já také. Tak jsme se rozhodly takto, pozvala jsem ji jako její dcera na dvou a půl denní pobyt ve Mšených Lázních, které spadají pod okres města Litoměřice.


Protože jsme z Kladna, tak jsme nastoupily na autobus č.322 U Hvězdy a jely do Slaného autobusového nádraží a tam přesedly na autobus č.650, který nás zavezl přesně do místa Mšených Lázní. Cesta nám trvala celkem hodinu.
Po příjezdu jsme se zastavily na recepci hotelové budovy zvané Říp, kde je ubytování a také bazén a provádějí se zde koupele ze soli mrtvého moře a masáže zad a plosek nohou. Dostaly jsme na recepci klíče od pokoje č. 22, který se nacházel ve vile Blaník.
Mšené Lázně mají celkem osm budov. Napravo od silnice je to vila Kyselka, Kaple Salve, Říp a Balneo a přes silnici na levé straně je to vila Vítkov, kde se provádějí parafínové zábaly na ruce, které probíhají tak,že si ponoříte ruce do tekutého rozehřátého parafínu, který se vám na ně nalepí a pak vám je sestřička zabalí do ručníku a asi dvacet minut sedíte v čekárně. Jedná se o relaxaci rukou a po vystydnutí parafín z rukou oloupete. Ručičky jsou potom jako omládlé.
V Pradědu se provádí kadeřnictví, kosmetika a je tam prodejna pohledů a suvenýrů. Ve vile Slovanka jsou také hosti ubytovaní. Do pavilonu Dvorana jsme chodily na polopenzi tedy snídaně a večeře. Ve vile Blaník jsme obývaly dvoulůžkový pokoj s připojením na Wifi a televizi s toaletou a sprchou.
Druhý den jsme měly masáž zad v budově na Řípu Balneo a parafín rukou ve vileVítkov. Také jsme navštívily rybník s ochočenými kachnami v blízkosti budovy zvané Fořtovna, která je ale dočasně uzavřená. Naší pozornosti neunikl ani místní lázeňský černý kocour, který se rád slunil a mžoural na návštěvníky svýma žlutýma očima.


Vařili zde výborně a i ceny nápojů byly přiměřené. Zaujala nás venkovní posilovna a masážní chodník na masáž chodidel, jak můžete vidět na fotografii.
Poslední den ráno před odjezdem jsme ještě každá měla koupelovou proceduru z mrtvého moře a já masáž plosek nohou. Po snídani jsme si zabalily a šly na autobus, kdy s přestupem cesta trvala hodinu do Kladna a zase jsme vystoupily U Hvězdy.


Mšené Lázně byly založeny roku 1796. Mšené Lázně spadají pod Ústecký kraj, jedná se o okres Litoměřice. Jde o slatinné lázně ležící v podřipské krajině nedaleko obce Budyně nad Ohří. Protéká jimi Mšenský potok v nadmořské výšce 220 a 260 metrů. Jsou vzdáleny 10 km od Roudnice nad Labem a asi půl hodiny jízdy autem z Prahy.


Doklady o původu obce Mšené sahají do 2.poloviny 13.století. Ve 14.století uvádějí historické prameny jako vlastníka Smila ze Mšena. Historie obce od 15. do 18.století měla několik vlastníků.
V roce 1745 získal obec rod Kinských, k nímž se váží založení lázní v Mšeném roku 1796.
Kinští prodali Mšené v roce 1866 německo-židovské společnosti a roku 1873 je koupil spolek Chabrus. V roce 1878 byly Mšené Lázně prodány pražskému staviteli Alfrédu Kirpalovi, který je prodal koncem 19.století Františku Tomanovi a jeho potomci jsou dnes jeho majiteli.
V roce 1931 byly lázně prodány Svazu zemědělských pojišťoven a po 2.světové válce byly zestátněny.
Lázně jsou obklopeny rozsáhlým parkem a celý areál lázní se všemi historickými stavbami je památkově chráněn. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 byly lázně vráceny původnímu majiteli. Dnes je provozuje nově vzniklá akciová společnost Lázně Mšené a.s.. Terapeutické spektrum léčby tvoří balneologické a rehabilitační procedury a metody, při kterých se využívá přírodních léčebných zdrojů slatiny a minerální vody a pohybové terapie.
Nejvýznamnější architektonickou památkou v areálu lázní je secesní pavilon lázeňská Dvorana architekta Jana Letzela z roku 1905, který je znám ve světě především svým působením v Japonsku.
V Lázních Mšené se léčí tyto nemoci podle Vyhlášky MZ č.58/1997 Sb.: nemoci nervové, polyneuropatie s paretickými projevy, kořenové syndromy vertebrogenního původu, hemiparezy a paraparezy cévního původu, nemoci pohybového ústrojí, Bechtěrevova choroba, séronegativní, reaktivní a druhotné spondratitidy, metabolická onemocnění a postižení kloubů, dnová artititis, chondrokalcinóza, ochronotická artropatie, bolestivé syndromy šlach, úponů, burz podkožní tkáně tuku a kosterních svalů, mimokloubní revmatismus, koxartróza, gonartróza, artrózy, vertebrogenní algický syndrom funkčního i degenerativního původu, stopy po úrazech pohybového ústrojí a po ortopedických operacích, po operacích meziobratlových plotének a stenóz kanálu páteřního.
Sedm pavilonů v krásném údolí Mšeného potoka je obklopeno rozsáhlým parkem s rybníky. Zařízení je vybaveno jedno a dvoulůžkovými pokoji s celkovou kapacitou 240 lůžek a sedmi apartmány.
Hlavní lázeňská budova z roku 1797 nese název Říp, další je Praděd, Slovanka, lázeňský dům Dvorana a domy Kyselka a Vítkov. Léčebný dům Blaník byl postaven v letech 1995-1997.
V lázních se pořádají společenské večery, taneční zábavy, lékařské i odborné přednášky a jiné programy. Také zde můžete najít práci, hledají nové zaměstnance.

Napsat komentář