Záhadné zmizení autora ,,Malého prince“

Až notoricky známé dílo světové literatury ,,Malý princ“ vypráví o prazvláštním ,,človíčkovi“ ze vzdálené planetky B612 , s nímž se vypravěč setkává poté, co havaroval s letadlem na poušti.,,Malého prince“, často označovaného za pohádku pro dospělé jsem četl i viděl ve filmovém zpracování. Po pravdě řečeno mě tohle dílko nijak zvlášť nenadchlo a zastávám názor, že ke skutečným klenotům světové literatury má dost daleko.

Více, než samotný ,,Malý princ“ mě zaujal příběh a záhadný konec jeho autora i ilustrátora Francouze Antoina de Saint-Exupéryho“.

Ten totiž beze stopy zmizel 31. července 1944 při průzkumném letu nad Středozemním mořem.

Knihu ,,Malý princ“zná aspoň podle názvu téměř každý jen průměrně vzdělaný člověk. Málokdo už ale zná alespoň základní životopisná fakta jejího autora.

Saint-Exupéry se narodil v roce 1900 a od rané dospělosti byl posedlý vášní pro létání a letadla. Již na počátku dvacátých let minulého století získal během vojenské služby u francouzského letectva pilotní průkaz a propadl vášni létání.

Jako pilot dopravního letadla se později podílel na otevření letecké pošty v severní Africe, jižním Atlantiku i v jižní Americe.

V roce 1939 se vrátil do francouzského vojenského letectva , přestože byl po předcházejících leteckých nehodách částečně invalidní.

Po pádu a porážce Francie od nacistického Německa v následujícím roce nenabídl své služby neporažené Anglii jako většina francouzských letců, ale začal sloužit službám Svobodné Francie v severní Africe.

Své dojmy z létání zachytil Saint-Exupéry v románech, esejích i denících. Psal téměř o mystických zážitcích, které ho poutaly ke společenství pilotů, riskující své životy v tomto nebezpečném povolání. Kdo-ví, možná byl lepší letec než spisovatel.

V každém případě za své nejlepší dílo sám nepovažoval ,,Malého prince“, ale sbírku z roku 1939 s názvem ,,Vítr, písek a hvězdy“.

Již zmíněného 31. července 1944 se se svým letadlem vydal na průzkumný let nad Středozemní moře. Z toho se však již nevrátil. Jeho letadlo bylo po několika dnech označeno jako nezvěstné. Dodnes se nepodařilo zjistit co se onoho osudného dne Exupérymu přihodilo. Měl snad jeho stroj mechanickou závadu a zřítil se do moře?

Byl snad sestřelen nepřátelským letadlem? Skutečnou okolnost záhadného zmizení se nikdy nepodařilo objasnit. Nikdy nebylo nalezeno Exupéryho tělo ani zbytky jeho stroje. Dílo ,,Malý princ“ i některá další však po francouzském pilotu, který propadl vášni létání zůstaly dodnes.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář