Můj oblíbený klasik Viktor Hugo 3

,,Dělníci moře“

Krásný román s názvem ,,Dělníci moře“ napsal Viktor Hugo během svého téměř dvacetiletého exilu na malých ostrůvcích Jersey a Guernesey v kanálu La Manche, v blízkosti normandského pobřeží. Za tak dlouhou dobu vyhnanství měl možnost dokonale poznat místní prostředí i společnost. A právě z těchto poznatků pro svůj román ,,Dělníci moře“ čerpal.

Děj románu se odehrává především  na ostrůvku Guernesey. Hlavním hrdinou je prostý mladý muž Gilliant. Tento trochu tajemný, podivínský  i plachý samotář nemá žádné přátele, ani mu nikdo nepomáhá. Je vždy odkázán sám na sebe, když lidé se mu díky jeho podivínské povaze raději vyhýbají. Ve skutečnosti je prostý rybář Gilliant člověk dobrého srdce a ryzího charakteru, který se dokáže obětovat pro štěstí jiných.

Důležitou roli v románu hraje i drobný podnikatel Lethierry. Jedná se o velmi pilného a pracovitého muže pevného charakteru, který svůj život zasvětil námořní přepravě přes kanál La Manche. Vlastní jedinou loď s parním motorem, které dal jméno ,,Duranda“. S ní přepravuje zboží přes kanál, díky tomu získá slušné jmění a ,,Duranda“ pro něj znamená polovinu vlastního života. Druhou polovinou života Lethierryho je jeho nevlastní dcera Dérucheta, mladá, krásná i inteligentní dívka.

Mr Lethierry se o Déruchetu s horoucí láskou stará a vpravdě otcovsky oní pečuje.

Společníkem charakterního Mr Lethierryho v námořním podnikání je jistý Clubin. To je pravý opak-pokrytec, kterého sice všichni na ostrůvku považují za čestného a charakterního, ale ve skutečnosti jde o padoucha, který se chce zmocnit těžce vydřeného Lethierryho majetku.

Při jedné obchodní cestě přes La Manche se strhne mlha a vzápětí silná bouře. Loď Duranda, řízená Clubinem právě pluje přes kanál. Clubin, dokonalý znalec kanálu se rozhodne situace využít ve svůj prospěch. Záměrně zavede Durandu na skaliska, kde loď ztroskotá. Zatímco se cestující i posádka Durandy zachranují na člunech, pokrytecký Clubin předstírá do poslední chvíle oddanost Mr Lethierrymu a zůstává sám na potápějící se lodi. Ve skutečnosti sleduje Clubin docela jiný cíl. Na lodi se zmocnil velké finanční částky patřící Mr Lethierrymu a nyní chce na skaliskách přečkat bouři a poté i s Lethierryovými penězi doplavat na pevninu. Domnívá se, že ho všichni budou považovat za utopeného, nikdo se po něm nebude sháněn a on si bude moci užívat Lethierryových peněz. Bouři na skaliskách Clubin skutečně přečká, ale když i s penězi plave na pevninu je náhle napaden velkou chobotnicí a usmrcen.

Na ostrově Guernesey je Mr Lethierry zdrcen ze ztráty svého životního majetku lodi Durandy.  Pak se dozvídá, že Duranda se sice potopila, ale její parní stroj, tehdy velmi vzácný a drahý zůstal nepoškozený zaklíněn na skaliskách.

Mr Lethierry poté vyzývá obyvatele Guernesey k záchraně parního stroje a jako odměnu slibuje ruku své překrásné dcery Déruchety. Jediný, kdo se k nadlidsky těžké záchraně parního stroje odhodlá je samotář Gilliant, který Déruchetu tajně miluje.

Gilliant proto vyráží na své rybářské loďce ke skaliskům pro záchranu parního stroje i ruku Déruchety. Záchrana stroje je však nadlidsky těžkou, téměř nemožnou prací a Gilliant při ní stráví téměř dva měsíce sám uprostřed kanálu a prakticky denně se musí rvát se všemi nástrahami nemilosrdného moře.  Po nepředstavitelně těžkém strádání a každodenním boji s přírodou se mu podaří parní stroj vyprostit ze skalisek a umístit na své loďce. Už se chystá na zpáteční cestu na Guernesey, ale ještě není všem nástrahám konec. Při prohlídce skalisek a okolí objevuje podmořskou jeskyni. V jeskyni je však napaden stejnou velikou chobotnicí, která usmrtila Clubina. V nadlidsky těžkém boji s chobotnicí Gilliant vítězí a netvora usmrtí. Kromě toho v jeskyni objevuje pozůstatky pokrytce Clubina i s těžkým pásem, plným Lethierryových peněz. S parním motorem i penězi se pak vrací na Guernesey jako slavný vítěz. Předá motor i peníze šťastnému Lethierrymu a měl by se chystat na zcela zaslouženou svatbu s překrásnou Déruchetou.

Typicky romantický román ale Gilliantovou svatbou nekončí. Dérucheta odmítá nepříliš hezkého a chudého  samotáře Gillianta, když je zamilována do krásného i bohatého mladého kněze. Čestný Mr Lethierry nutí Déruchetu ke snatku s Gilliantem, protože jako pravý charakter chce splnit svůj slib. Dérucheta je velmi nešťastná, protože k nehezkému podivínovi Gilliantovi cítí odpor.

Situaci vyřeší sám Gilliant. Jako člověk vpravdě šlechetný nechce zničit Déruchetino štěstí a třebaže ji miluje, přenechává dobrovolně Déruchetu jejímu vyvolenému knězi.

V závěru poutavého románu se Dérucheta vdá za mladého kněze a oba odjíždějí z ostrova Guernesey. Zdrcený vítěz nad přírodou i mimořádný charakter Gilliant přihlíží jejich odjezdu z ostrova a přitom sám dobrovolně umírá ve vlnách mořského přílivu.

Luboš Hora-Kladno ´

 

 

Napsat komentář