white

Vzpomínka na hokejistu Vinše, aneb nejmenší se stal rekordmanem

Vždy jsem byl velkým fanouškem kladenského ledního hokeje. Jako chlapec školou povinný jsem nevynechal snad jediný domácí zápas kladenských hokejistů jako divák. Však bylo tenkrát v sedmdesátých letech minulého století na co se dívat. Hokejový tým Poldi SONP Kladno/předchůdce dnešních kladenských Rytířů/ se v letech 1975-1980 stal hned pětkrát mistrem někdejšího Československa a v roce 1979 zvítězil i v nejprestižnější celo-evropské hokejové soutěži – Poháru mistrů evropských zemí. A ani u jednoho z těchto ohromných úspěchů nechyběl jeden muž-jistý Jaroslav Vinš, tehdy vždy stabilní obránce a velká opora kladenského týmu.

Mnohem později, už jako dospělý muž po čtyřicítce věku jsem s většinou bývalých mistrů republiky dělal novinové rozhovory, které pak vycházely v Kladenském deníku i dnes už neexistujícím Kladenském expresu. S některými z nich jsem dělal rozhovory i opakovaně, obvykle při příležitosti jejich životních jubileí. A nebyli to ani tak legendární českoslovenští reprezentanti a vícenásobní mistři světa jako například Milan Nový, Eduard Novák, nebo Františkové Pospíšil a Kaberle, jako jistý muž menší postavy se jménem Jaroslav Vinš, na kterého dnes s odstupem času vzpomínám nejraději.

Jaroslav Vinš je dodnes držitelem celé řady kladenských rekordů. Za Kladno odehrál nejvíce hokejových zápasů-jako jediný ze všech v celé historii oddílu překročil co do počtu odehraných utkání tisícovku/přesně 1 099/, získal nejvíce titulů mistra republiky-celkem sedm/kromě pěti kladenských ještě další dva na vojně v Jihlavě/, za Kladno odehrál nejvíce sezon-plných 19/ v letech 1966-68 a 1971-1986/, z kladenských odchovanců odehrál i nejvyšší počet zápasů v nejvyšší hokejové soutěži/celkem 671/.

A ještě jeden trochu kuriozní rekord Jaroslav Vinš drží. Ze všech hráčů, kteří se jeho rekordům blížili byl jasně nejmenší postavou./jeho údajná výška – 168centimetrů/.

Přes všechny zmíněné rekordy se tento menší muž nikdy neobjevil v A-týmu československé reprezentace. Jediný  důvod? Vinš byl MALÝ a na hokejového obránce obzvlášť. Přitom nikdy nic nezkazil. Nikdo nemohl říct: ,,Kdybys tenkrát….!“ Tenkrát nebylo nikdy. A i když mu to šlo sebevíc, nikdy nedostal v reprezentaci příležitost. Důvod? Vinš byl prostě MALÝ.

S Jardou Vinšem jsem dělal rozhovor pro noviny dvakrát. V obou případech to bylo v jeho občerstvovacím bistru na kladenském atletickém stadionu, známém pod názvem Sletiště. Tenkrát byl ještě jeho soukromým majitelem, později předal tuto živnost synovi.

Sedli jsme si v obou případech dokonale. Asi proto, že i já jsem malý. Mám snad jen o tři či čtyři centimetry více než Jarda. Pamatuji si dodnes jeho výrok, který mi tehdy řekl: ,,Nenarostli jsme, co s tím naděláme….“ Ten výrok je dodnes jakýmsi mým mottem, když má někdo narážku na mou ne zrovna vysokou postavu. Nedokázal jsem ve sportu ani setinu toho co Jaroslav Vinš, i když jsem se občas snažil sebevíc. A jedno vím jistě. Nemohu se vymlouvat na malou postavu. Jaroslav Vinš ji má také, dokonce ještě o pár čísel menší a přitom je v řadě sportovních faktů rekordmanem….

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář