Pouze s vlastními odchovanci bylo hokejové Kladno 5x mistrem, s cizineckou legií hraje jen baráž

Jako rodák z Kladna jsem zarytým kladenským patriotem a samozřejmě i nadšeným fanouškem kladenského sportu. Protože mě zajímá nejvíce fotbal a lední hokej, zajímám se především o tyto dva sporty a ty také sleduji.

Je ohromná škoda, že se právě v těchto sportech nejlepším kladenským týmům v poslední době vůbec nedaří. Oba reprezentují město vzhledem k velké a slavné tradici kladenského fotbalu i ledního hokeje nedůstojně.

Kladenští fotbalisté hráli v minulosti celá dlouhá desetiletí v nejvyšší soutěži, v pohárových utkáních nastoupili proti dnešním gigantům Interu Milán, který dokonce vyřadili i Juventusu Turín, se kterým sehráli aspoň důstojnou a vyrovnanou partii.

V současné době však nejlepší kladenský tým SK Kladno hraje až čtvrtou nejvyšší soutěž.

Více bych se však chtěl věnovat kladenským hokejovým Rytířům. Ti sice nejvyšší soutěž teď dvě sezony hráli, ale v obou případech bojovali o holé přežití. Loni soutěž zachraňovali až v baráži s vítězem nižší soutěže a letos je tomu stejně, poté co skončili po základní části na poslední příčce.

Při této příležitosti nemohu nevzpomenout na svá klukovská léta. Bylo to v 70.letech minulého století a já navštěvoval základní školu. V té době jsem kladenským hokejem doslova žil a se mnou snad celé Kladno. Kladenští hokejisté byli tehdy od sezony 1974-75 až do roku 1980 celkem 5x mistry tehdy mnohem kvalitnější československé/nikoli pouze české/ soutěže. Pouze v sezoně 1978-79 nestačili na tehdejšího mistra -slovenský Slovan Bratislava. V této sezoně ale dosáhli přitom svého největšího úspěchu v celé historii , kterým je vítězství v Poháru mistrů evropských zemí. Až do dneška jsou jediným českým mužstvem, kterému se to podařilo za situace, kdy tuto soutěž hráli i týmy z tehdy téměř nepřekonatelného Sovětského svazu. Kladeňáci ve finále porazili sovětský Spartak Moskva.

Je paradoxem, že v této době za Kladno nastupovali jen místní kladenští odchovanci, zatímco dnes kladenští Rytíři představují spíš cizineckou legii. V mužstvu hrají dva Kanaďané, dva Lotyši a jeden Švéd o odchovancích jiných českých oddílů ani nemluvě. Jak je to možné? Odpověď najdou jednoduše smýšlející fanoušci okamžitě:

,,Je jiná doba“. To tedy je! Bohužel….

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář