Relaxace

Relaxace je bezpodmínečně nutnou součástí aktivního života. Nejedná se o žádný životní přepych ani ,,hřích“.  Hlavně se s ní nesmí začít až v situaci, kdy člověk zkolabuje tělesně nebo psychicky.

Je zjištěno, že dlouhodobá psychická zátěž bez odpočinku snižuje nejen pracovní efektivitu, ale i výkonnost v dalších oblastech. Vyšší únava snižuje výkon a zmnožuje výskyt pracovních defektů a chybných rozhodnutí.

Stejně tak zvýšené duševní napětí ovlivňuje stav organismu a vyvolává různé poruchy i bolesti.

Dlouhodobě se například zvyšuje krevní tlak, rychlým a nevhodným stravováním porušuje trávení.

Všem těmto vlivům můžeme předejít správnou a účinnou relaxací.

Nešťastný způsob ,,rychlé stravy“ vyvolává stres i další poruchy. V situacích plných napětí se doporučuje provést deset hlubokých vdechů zaměřených do břicha, což má zpomalit srdeční činnost a ztlumit stres. Pomáhá též krátká přestávka v práci vyplněná rychlou chůzí, protažením pomocí několika cviků nebo i obrácení k jinému tématu.

Čas pro sebe

Jednou z metod, jak držet stres ve správných mezích ,je nezanedbávat pro práci rodinu a přátele a věnovat svůj zájem i jiným činnostem, které s prací nesouvisí. Je velmi vhodné se každý den aspoň chvíli věnovat svému koníčku, ať již čtení, nebo nějaké aktivní činnosti jako je třeba malování, kutilství vyšívání, nebo především aktivní sportování. Proti zvýšenému psychickému napětí jsou též vhodnými prostředky návštěvy přátel a příbuzných, nebo procházky v přírodě.

Bylo zjištěno , že diskuse při chůzi vám umožní lépe pochopit problémy. Výzkum také ukázal, že dobrá pohoda a smích nejen snižují napětí, ale působí celkově dobře na zdraví.

Dlouhodobá opatření

Ovládnutí a pravidelné provádění relaxační techniky vám pomůže vybudovat si útočiště, do kterého se můžete v případě potřeby uchýlit. Studie ukázaly, že relaxační chvilky trvající 10-15 minut mohou snížit krevní tlak, zlepšit spánek, schopnost vydávat více energie , paměť i koncentraci.

Vhodnými relaxačními cviky je pravidelné cvičení jógy nebo tai či čuan.

Progresivní svalová relaxace a vizualizace , stejně jako meditace a u věřících lidí modlitba uklidní ducha i tělo. Různé praktiky jako léčení vůněmi, masáže a reflexní metodiky mohou navodit situace, ve kterých snadno zmizí obtížné napětí a uplatní se přirozené tělesné zotavovací procesy.

Někdy dokonce pomáhá najít si zvířecího přítele , psa nebo kočku, poslouchat hudbu,nebo sbírat nějaký sběratelský materiál.

Každodenní relaxace je účinná , ale většinou je nutné relaxovat i v delších časových obdobích. K tomu jsou velmi vhodné dovolené ať už u moře nebo v horách,

 

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář