Všechny tři týmy postoupily

Ve čtvrtek posledního srpna se hrála poslední předkola evropských fotbalových soutěží Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. Zasáhly do nich i tři české týmy- poslední český mistr Sparta Praha, poslední vítěz poháru Slavia Praha i poslední třetí celek ligové tabulky Viktoria Plzeň.

Po odvetných zápasech lze s potěšením konstatovat, že všechny tři týmy postoupily do základních skupin výše uvedených evropských fotbalových soutěží ale….

Pouze pražská Sparta měla silnějšího soupeře v chorvatském Dynamu Záhřeb, zatímco její věčný rival z Edenu Slavia nastoupila proti slaboučkému soupeři z Ukrajiny-týmu Zorja Lubansk, navíc díky válce na Ukrajině na neutrální půdě v Polsku, kde bylo asi více jejích příznivců než Ukrajinců. Oba tyto zápasy se hrály v rámci kvalitnější soutěže Evropské ligy. Viktoria Plzeň měla v méně kvalitní Evropské konferenční lize rovněž slaboučkého soupeře z Kazachstánu a navíc kromě výhody domácího prostředí i jedno-golové vítězství z prvního zápasu na hřišti soupeře.

Díky tomu, že jsem si nedávno pořídil sportovní televizní balíček od mobilního operátora O2, mohl jsem sledovat všechna tři utkání na obrazovce. Je jen škoda ,že všechny tři zápasy se hrály ve stejný čas-v 19 hodin a já proto musel ustavičně přepínat z jednoho utkání na druhé.

Jako držitel druhé nejvyšší trenérské licence na fotbal i ještě nedávný aktivní fotbalový trenér s více než desetiletou trenérskou praxí si snad mohu dovolit všechna tři utkání našich týmů ohodnotit.

Nejvíce si cením vítězství 4:1 u pražské Sparty, protože měla poměrně silného soupeře, když fotbalisté Dynama Záhřeb rozhodně nejsou žádní fotbaloví ,,nazdárkové“. Navíc Sparťané museli překonávat dvoubrankové manko z prvního zápasu v Záhřebu, kde podlehli Dynamu 1:3.

Plzeňská Viktorka měla v kazachstánském soupeři jen slabého soupeře a navíc velkou výhodu z jednobrankové výhry na jeho hřišti. V odvetě svojí jednoznačnou převahu nad Kazachstánci bez problémů potvrdila a poměrně snadno zvítězila.

Nečekaně komplikovaně klopýtala k postupu do skupiny pražská Slavia, byt měla z prvního domácího zápasu dvou-golový náskok a navíc,jak již bylo uvedeno své utkání proti ukrajinskému soupeři hrála na neutrálním hřišti v Polsku. I když od začátku zápasu Slavisté tlačili jak mohli ukrajinskou obranu, do vyložených šancí se téměř nedostali. Naopak dvě první střely Ukrajinců na slavistickou branku znamenaly i dva góly a tím i smazání dvou-golového manka z prvního utkání na Slavii. Slavia v určitých fázích zápasu skutečně od vyřazení z Evropské ligy nebyla daleko. Díky své mnohem větší hráčské kvalitě však nakonec ten jeden gól vstřelila což ji k postupu do skupiny stačilo. Přesto musím závěrem napsat, že její prohra se slaboučkým ukrajinským soupeřem je ostudou nejen samotné Slavie, ale celého českého fotbalu,

A to jsem jinak v naší nejvyšší fotbalové soutěži zarytým příznivcem právě Slavie Praha…..

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář