120-letá historie fotbalového oddílu SK Kladno-10. Část

70 a 80.-léta-Kladno ve II. lize i ve finále Českého poháru

Sezona 1969-1970 byla pro kladenský tým na dlouhá desetiletí poslední v nejvyšší soutěži.

Od podzimu 1970 startovalo Kladno ve II. lize, která ale tehdy měla podstatně větší úroven, když až do konce jara 1977 byla celostátní i se slovenskými mužstvy. SK Kladno v ní však nijak nezářil a pohyboval se spíše v polovině tabulky a někdy i ve spodních patrech. Nic na tom nezměnila ani řada posil z prvoligových týmů jako například Ing. Jarabinský/pozdější velmi úspěšný trenér/,Michal Jelínek, Josef Linhart, Jiří Novák, Svatopluk Bouška, Jaroslav Bartoň i někteří další. Naopak největší střelecká opora Jan Jiras/odchovanec Hostouně/ přestoupil v polovině 70. let do pražské Sparty.

Že Kladeňáci aspoň občas zahrát umějí předvedli v červenci 1973, kdy proti nim u příležitosti 70. výročí existence klubu, nastoupilo v přátelském utkání téměř kompletní reprezentační mužstvo Československa ve složení Viktor-Dobiáš/Pivarník/, Samek, Zlocha, Hagara/Koubek/-Gajdůšek/Kliment/, Bičovský/Novák/, Kuna-B. Veselý, Nehoda,Stratil. Kladno nastoupilo v sestavě:

Šreier-Jelínek,Adelt, Kouba,Hůla-Křivánek/Svoboda/,Poupa, Jiras-Kořínek/ Šolc/, Škvára,Ing.Jarabinský. Kladeňáci zvítězili překvapivě vysoko 3:0, když autorem všech branek byl Ing. Jarabinský.

V roce 1976 mělo překvapivé složení finále Českého poháru, kdy proti sobě nastoupila dvě druholigová mužstva-SONP Kladno a Sparta Praha, která se po sezoně vrátila do nejvyšší soutěže.

V prvním finalovém utkání na Kladně však domácí zcela propadli a prohráli 1:4. I v pražské odvetě zvítězila Sparta byt jen nejtěsnějším výsledkem 1:0.

Od sezony 1977-78 se fotbalové soutěže reorganizovaly a z celostátní II. ligy vznikly hned tři skupiny druhé nejvyšší soutěže-dvě v České republice a jedna na Slovensku. Ani poté v podstatně menší konkurenci se Kladnu/od roku 1977 mělo upravený název na POLDI SONP/ návrat do nejvyšší soutěže nepodařil. Naopak při další reorganizaci před sezonou 1981-82,kdy ze dvou českých skupin druhé nejvyšší soutěže byla vytvořena jedna se Kladno neumístilo v první polovině tabulky a díky tomu startovalo od podzimu 1981 v takzvané II.České národní lize, což byla v pořadí až třetí nejvyšší soutěž. V té kladenské mužstvo odehrálo plných sedm sezon, než se v roce 1989 podařil aspoň návrat do druhé nejvyšší soutěže. Oporami postupujícího mužstva byli vedle starších zkušených hráčů Isteníka, Tichého a Vdovjaka mladé talenty jako Havelka, Topka, Hlásek nebo střelec Zetek.

Luboš Hora-Kladno

Napsat komentář